Uniwersytet Princeton pozyskał unikalny fragment Biblii Gutenberga
25 kwi 2017 12:35

Departament rzadkich książek i zbiorów specjalnych biblioteki Uniwersytetu Princeton (Stany Zjednoczone) poinformował o pozyskaniu „najważniejszego fragmentu Biblii Gutenberga odkrytego w tym wieku”.

Chodzi o unikalny arkusz, wydrukowany na papierze welinowym. Według Uniwersytetu Princeton ten niezwykle rzadki fragment przetrwał dzięki temu, że po ponad 200 latach od wydrukowania Biblii Gutenberga - kiedy to jego znaczenie historyczne zostało zapomniane - papier welinowy został wtórnie wykorzystany jako okładka książki. Obecnie jest on cenny podwójnie: jako zachowany fragment Biblii i jako oprawa na rynku rzadkich książek.

Przypomnijmy, że Biblia Gutenberga została wydrukowana w ok. 180 egzemplarzach, z czego do dziś uchowało się na świecie mniej niż 50 egzemplarzy. Niektóre znajdują się w zbiorach amerykańskich uniwersytetów Harvard i Yale, w Bibliotece Publicznej w Nowym Jorku, a także w Bibliotece Narodowej we Francji.

Uniwersytet Princeton otrzymał już w 2015 r. w formie daru rzadkie książki i rękopisy o wartości szacowanej na ok. 300 mln dolarów – była to największa darowizna w historii tej uczelni. Wśród darowanych dzieł znalazło się sześć pierwszych drukowanych egzemplarzy Biblii, z czego jeden sygnowany przez Gutenberga w roku 1455.

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ