Wskaźniki gospodarcze napędzają rynek leasingu
31 lip 2017 13:23

W drugim kwartale 2017 roku branża leasingowa sfinansowała środki trwałe o łącznej wartości netto przekraczającej 16,8 mld złotych – to o 10,7 proc. więcej niż przed rokiem. Na tle danych branżowych bardzo dobrze wypada BZ WBK Leasing, który w drugim kwartale 2017 r. sfinansował środki trwałe o wartości netto ponad 1,1 mld PLN, a wzrost w finansowaniu maszyn i urządzeń wyniósł ponad +32 proc. r/r.

Analizę osiągniętych wyników BZ WBK Leasing w drugim kwartale 2017 r. potwierdzają dane płynące z barometru Instytutu Rozwoju Gospodarczego (IRG) Szkoły Głównej Handlowej (SGH). W drugim kwartale 2017 r. wartość barometru wzrosła o 6,8 pkt., co jest efektem przede wszystkim wzrostów wartości wskaźnika koniunktury w budownictwie, przemyśle przetwórczym oraz wskaźnika kondycji gospodarstw domowych, w mniejszym zaś stopniu poprawa sytuacji w rolnictwie.

BZ WBK Leasing od lat jest liderem rynku w zakresie finansowania maszyn i urządzeń. Z danych za drugi kwartał 2017 r. wynika, że sfinansował maszyny i urządzenia o łącznej wartości ponad 548 mln zł z dynamiką blisko 32 proc., czyli o 13 proc. powyżej rynku leasingu. Największe wzrosty w finansowaniu środków trwałych w MiU r/r ponad rynek odnotowano w maszynach poligraficznych (+81 proc.), maszynach do produkcji tworzyw sztucznych i obróbki metalu (blisko 60 proc.), maszynach rolniczych (ponad 42 proc.), sprzęcie medycznym (ponad 41 proc.), a także sprzęcie budowlanym (niemalże 24 proc.).

Jak wskazują analitycy Banku Zachodniego WBK w Polsce nadal utrzymuje się stabilny wzrost gospodarczy. W dalszym ciągu głównym czynnikiem wzrostu pozostaje stabilnie rosnący popyt konsumpcyjny, wspierany przez systematyczną poprawę sytuacji na rynku pracy oraz korzystne nastroje gospodarstw domowych.

Opracowano na podstawie inf. BZ WBK Leasing