ACE na Labelexpo Europe 2017
13 wrz 2017 11:14

ACE Electrostatic, włoska firma specjalizująca się w rozwiązaniach statycznych i antystatycznych oraz systemach czyszczenia wstęgi i arkuszy, reprezentowana w Polsce przez Technograph, zaprezentuje swoje urządzenia z powodzeniem wykorzystywane w procesie produkcji etykiet techniką fleksograficzną oraz cyfrową. Podczas targów firma zaprezentuje sprawdzony system bezkontaktowego czyszczenia wstęgi DM 1000 wykorzystywany zarówno w druku tradycyjnym, jak i cyfrowym oraz system kontaktowy AR700. Listwy antystatyczne w wersji BB Iondual, znane już europejskim i polskim drukarniom, będą prezentowane razem z systemem monitoringu Inline – Stat.

Najnowszym rozwiązaniem w obszarze systemów czyszczenia wstęgi jest model przeznaczony dla maszyn drukujących etykiety cyfrowo oraz innymi technikami „tradycyjnymi”. Najistotniejsze walory tego produktu to wysoka wydajność, ergonomia i łatwość użytkowania.

Urządzenie serii DM1000DG przeznaczone dla wąskiej wstęgi jest wyposażone w specjalną, niezależną od odwijaka ramę do montażu odpowiednią do każdego modelu maszyny drukującej. System wyposażono także w 100 proc. bezkontaktową głowicę czyszczącą HC11, innowacyjny zespół filtrujący SPB70 i bipolarną listwę antystatyczną 24V. Zalety to: wysoka efektywność, zdolność do usuwania zanieczyszczeń mniejszych niż 1 mikron, brak limitu prędkości, system filtrujący samoczyszczący, zautomatyzowana obsługa razem z maszyną drukującą.

Ta sama głowica czyszcząca wyposażona w 24 V listę antystatyczną, połączoną z zespołem filtrującym SPB60, stała się najbardziej efektywnym rozwiązaniem dla wysokojakościowego fleksograficznego druku etykiet.

Warto podkreślić kompaktową budowę i ergonomię modelu AR 700, który w przeciwieństwie do rozwiązań konkurencyjnych nie korzysta z jednostronnego otwierania bocznego. Uproszczone rozwiązanie przewlekania wstęgi zapewnia automatyczne podnoszenie wałków. Instalacja umożliwia zastosowanie zarówno w nowych, jak i pracujących urządzeniach, a wyposażona w niezależny stojak z regulowaną wysokością zezwala na zamontowanie systemu poza maszyną. Pneumatyczny regulowany docisk wałków elastomerowych zapewnia stały kontakt z czyszczonym, nawet bardzo cienkim materiałem. Wymiana wałków adhezyjnych (część konsumpcyjna) nie stwarza trudności dzięki zastosowanemu rozwiązaniu do wysuwania na bok.

ACE zaprezentuje też kolejną nowość: integralny i inteligentny system kontrolujący ustawienia listwy antystatycznej. Zapewnia to automatyczne utrzymywanie poziomu mocy odpowiedniego do eliminacji ładunków elektrostatycznych na całej powierzchni materiału, w zależności od pomiarów jego pola przeprowadzonego w trakcie produkcji. Inline - Stat to monitoring, który może współpracować z jedną lub kilkoma listwami BB Iondual. Są to listwy bipolarne, zasilane prądem stałym 24 V, eliminujące ładunki w odległości do 500 mm od materiału! Każda listwa podłączona do systemu monitorowania jest wyposażona w czujnik wykrywający ilość i jakość pola elektrostatycznego obecnego na danym materiale, czyli rozpoznaje również, czy ładunki są dodatnie, czy ujemne. Na tej podstawie moc jonizacji zostaje zwiększona w obszarze ładunków dodatnich lub ujemnych tak, aby w 100 proc. je zneutralizować na wstędze.

System Inline - Stat Monitoring może obsługiwać pojedynczą lub kilka listew BB Iondual, wszystko za pomocą sterownika, który można podpiąć pod panel głównej maszyny. System ostrzega operatora o utracie efektywności jonizacji lub błędzie, pozwalając na dokonanie stosownych regulacji. Urządzenie może być również diagnozowane on-line w przypadku podpięcia do sieci w miejscu instalacji.

Opracowano na podstawie informacji firmy Technograph