Kodak otwiera centrum technologiczne dedykowane fleksografii
4 paź 2017 10:00

Kodak po raz kolejny potwierdził swoje zaangażowanego w globalny rozwój techniki fleksograficznej. 25 września br., tj. pierwszego dnia targów Labelexpo Europe 2017, firma – w obecności licznych klientów, partnerów biznesowych i przedstawicieli mediów – uroczyście otworzyła nowe centrum technologiczne (Kodak Flexo HUB), zlokalizowane w Zaventem k. Brukseli.

Zdaniem firmy Kodak dzięki powstaniu Flexo HUB został stworzony unikalny ośrodek branżowy, z jednej strony – demonstrujący wizję amerykańskiego producenta w kontekście realizowanego postępu technologicznego, z drugiej – stymulujący jego dalszą ekspansję na rynku opakowań bazujących na technice fleksograficznej. Będąc interaktywną platformą, Kodak Flexo HUB ma umożliwiać i promować współpracę między firmą Kodak, drukarniami fleksograficznymi, przedsiębiorstwami handlowymi, właścicielami marek, dostawcami rozwiązań technologicznych oraz stowarzyszeniami branżowymi. Poza prezentacją innowacyjnych rozwiązań firmy Kodak dedykowanych fleksografii, kluczową rolą centrum jest eksponowanie projektów opakowań, które zyskały na wartości i wyróżniły się na rynku dzięki zastosowaniu technologii tego amerykańskiego dostawcy.
Przejrzysty rozkład Flexo HUB, który przypomina przemysłowy loft, ma stanowić źródło inspiracji i kreatywnych pomysłów, jak również prezentować firmę Kodak jako markę z jednej strony reprezentującą bogate tradycje, z drugiej – silnie zorientowaną na przyszłość. Twórcą projektu ośrodka był mediolański architekt i projektant Francesco Lucchese z firmy Lucchesedesign. Część wykorzystanych tu pomysłów znalazła odzwierciedlenie w wyglądzie stoiska firmy Kodak podczas targów Labelexpo Europe.
„Otwierając Flexo HUB finalizujemy kolejną ważną inwestycję, podkreślając tym samym znaczenie techniki fleksograficznej dla naszej firmy. To innowacyjne centrum ma być wsparciem dla branży druku fleksograficznego w kontekście produkcji opakowań i w pełni wyzwolić tkwiący w niej potencjał – powiedział podczas otwarcia Chris Payne, prezes Flexographics Packaging Division i wiceprezes w firmie Kodak. – Nasi obecni i potencjalni klienci oraz partnerzy technologiczni z regionu EAMER mają obecnie do dyspozycji swego rodzaju „przystań”, gdzie – wspólnie z ekspertami z firmy Kodak – mogą pracować nad dalszym rozwojem druku fleksograficznego”.
Uczestnicy wrześniowej uroczystości byli pod wrażeniem możliwości, jakie oferuje Kodak Flexo HUB, a także panującej w centrum atmosfery sprzyjającej komunikacji biznesowej. „Niezmiernie się cieszę z tego, że Kodak wysyła do rynku tak klarowny sygnał, świadczący o dużym znaczeniu dla tej firmy branży fleksograficznej i jej przyszłości. Niezwykle doceniamy fakt, że stworzyła ona nie tylko miejsce prezentacji swoich aktualnych rozwiązań technologicznych, ale też forum umożliwiające ekspercki dialog pomiędzy wszystkimi stronami zaangażowanymi w proces powstawania opakowań, z naciskiem na ich tworzenie w technice flekso” – powiedział Bernhard Stradner, prezes Niemieckiej Izby Fleksograficznej i dyrektor ds. sprzedaży w firmie Allstein GmbH, produkującej maszyny fleksograficzne. Był on jedną z osób oficjalnie otwierających Flexo HUB; poza nim wstęgę przecinali Chris Payne i Grant Blewett – dyrektor ds. sprzedaży rozwiązań opakowaniowych w firmie Kodak.
Goście odwiedzający Kodak Flexo HUB mogą m.in. wziąć udział w rozbudowanych prezentacjach systemu Kodak Flexcel NX, uczestniczyć w szkoleniach technicznych czy też zlecić wykonanie form drukowych w oparciu o płyty Kodak Flexcel NX, by następnie poddać je testom w swojej maszynie drukującej. Co więcej, plany firmy Kodak zakładają też organizowanie tu specjalnych wydarzeń i seminariów, poświęconych różnym zagadnieniom związanym z produkcją opakowań.
Warto dodać, że na początku tego roku Kodak otworzył podobne centrum technologiczne w Szanghaju w Chinach. Firma poinformowała też o zbudowaniu – kosztem 15 mln USD – nowej linii wytwarzającej płyty Kodak Flexcel NX w jej amerykańskim zakładzie produkcyjnym w Weatherford w stanie Oklahoma.

Opracowano na podstawie informacji firmy Kodak