Certyfikowana obróbka końcowa
17 paź 2017 14:10

W procesie certyfikacji PSO Onlineprinters jako jedna z pierwszych drukarń w Europie poddała kontroli swoje standardy jakościowe w zakresie obróbki końcowej. Drukarnia online legitymuje się teraz znakiem Ugra w zakresie certyfikowanej jakości produkcji zgodnie z ProzessStandard Offsetdruck (PSO) z uwzględnieniem fazy postpress. Potwierdza to główny audytor, Armin Schörghofer z Ugry, Szwajcarskiego Centrum Kompetencyjnego dla Mediów i Technologii Drukarskiej, po zakończeniu kontroli. Wymagania certyfikacyjne zostały wypełnione w 100 procentach, nie było żadnych zastrzeżeń czy też zaleceń poprawy.

Oprócz jakości druku offsetowego po raz pierwszy punktem ciężkości tegorocznego procesu certyfikacji była obróbka końcowa. Skontrolowane zostały poszczególne jej etapy, począwszy od składania, cięcia, wycinania oraz szycia aż do gotowego do wysyłki produktu końcowego. Ekspert ds. jakości ocenił także pracę pracowników bezpośrednio w produkcji. „Przypatruję się na przykład, z jaką troską pracownicy wykonują poszczególne etapy obróbki końcowej” - mówi Armin Schörghofer, na którym wrażenie zrobiły inteligentne rozwiązania na poszczególnych etapach. Dr Michael Fries, prezes Onlineprinters, wyjaśnia: „Druk online to relatywnie młoda branża. Produkujemy indywidualne produkty na przemysłową skalę i jest to możliwe tylko w przypadku zgranych procesów i wysokich standardów. Dzięki naszym korzeniom w konwencjonalnej drukarni rozumiemy potrzeby innych drukarń i resellerów, którzy są naszymi klientami. Przywiązują oni szczególnie dużą wagę do jakości i stabilności procesów, oczywiście także na finiszu”.

Thomas M. Schnitzler, audytor i zewnętrzny specjalista ds. jakości, już od 2006 r. wspomaga przedsiębiorstwo w utrzymaniu jednolitych standardów w procesie produkcyjnym. „Onlineprinters bardzo wcześnie zajęło się tematem standaryzacji. Dzisiaj to się zwraca” - mówi Thomas M. Schnitzler, który wspólnie z odpowiednimi pracownikami w przedsiębiorstwie przygotowywał audyt obróbki końcowej zgodnie z aktualnymi wytycznymi Viscom dla procesów obróbki końcowej w poligrafii oraz ISO 16762.

Podczas audytu PSO sprawdzane były wszystkie procesy począwszy od rejestracji danych, poprzez wydruki kontrolne oraz przygotowanie płyt drukarskich CtP, aż do gotowego wydruku. W centrum uwagi ponownie znajdowała się jakość druku, aby zagwarantować klientom powtarzalną jakość kolorów, np. podczas dodruków tego samego produktu.

Opracowano na podstawie informacji firmy Onlineprinters