Kompap z 2,33 mln zł zysku netto
22 lis 2017 09:46

Kompap SA, do którego należą dwie drukarnie dziełowe – BZGraf i OZGraf - po trzech kwartałach 2017 r. osiągnął skonsolidowane przychody w wysokości 47,01 mln zł, czyli na poziomie porównywalnym z analogicznym okresem roku poprzedniego. Jednocześnie w okresie styczeń-wrzesień 2017 r. grupa wypracowała 2,33 mln zł skonsolidowanego zysku netto. Dzięki zrealizowanym inwestycjom w samym trzecim kwartale br. Kompap zwiększył skonsolidowane przychody do 16,88 mln zł, czyli o 9 proc. r/r.

„Nasze wyniki po raz kolejny potwierdzają, że działalność poligraficzna może być stabilnym i dochodowym biznesem, jeśli jest odpowiednio zarządzana. W Kompapie mamy wypracowany i dobrze działający model, dzięki któremu systematycznie osiągamy satysfakcjonujące marże. Po trzech kwartałach tego roku cieszymy się z rentowności netto na poziomie 5 procent – komentuje Waldemar Lipka, prezes zarządu Kompap SA. - Nie spoczywamy jednak na laurach i wciąż poszukujemy kierunków rozwoju naszej grupy. Przejawem tego są dokonywane inwestycje, które z dużą intensywnością realizowaliśmy także w tym roku. Miały one też wpływ na raportowane wyniki. Z jednej strony wymiana maszyn w Białymstoku spowodowała okresowe ograniczenie naszych możliwości produkcyjnych, z drugiej - amortyzacja po trzecim kwartale tego roku wzrosła do 3,87 mln zł wobec 2,55 mln zł w tym samym okresie roku ubiegłego. Efektem inwestycji jest też wzrost przychodów, jaki odnotowaliśmy w trzecim kwartale. Należy jednak pamiętać, że w naszej branży najlepszym okresem są miesiące wrzesień i październik, stąd część tegorocznych żniw będziemy jeszcze mogli zaraportować za kolejny okres.”

Kompap systematycznie dąży do zwiększania swoich mocy produkcyjnych i unowocześniania produkcji, inwestując w maszyny w zakładach w Olsztynie i Białymstoku. W trzecim kwartale br. w BZGraf została uruchomiona 8-kolorowa maszyna drukująca KBA Rapida 106, a jednocześnie zamówiono dla OZGraf bardzo nowoczesną linię do oprawy twardej, która zostanie zainstalowana na początku 2018 r. W pierwszym kwartale br. zamontowano tam maszynę drukującą Heidelberg SX 102-8-P, na której można drukować prace wielokolorowe z prędkością do 15 000 arkuszy na godzinę.

„W należących do Kompapu drukarniach skupiamy się na druku dziełowym. Naszą przewagą jest wysoka jakość i zaufanie klientów do naszych procesów. Obsługujemy zamówienia z wielu wymagających rynków europejskich, dlatego wciąż dbamy o to, by nasza oferta spełniała światowe standardy jakościowe. Przejawem tego są między innymi inwestycje w nowe maszyny. Pozwalają nam one nie tylko wygrywać konkurencję, ale też stwarzają możliwości systematycznego rozwoju naszej działalności” – wyjaśnia Waldemar Lipka.

Opracowano na podstawie informacji firmy Kompap