Do inspekcji etykiet – i nie tylko 
27 sie 2018 08:19

Wciąż rosnąca konkurencja między producentami dóbr konsumpcyjnych oraz coraz bardziej wzrastające oczekiwania konsumentów powodują, że globalny rynek etykiet rozwija się bardzo szybko. Odbiorcy opakowań wymagają od ich dostawców produktu najwyższej jakości. Naprzeciw temu wychodzą producenci systemów inspekcji wizyjnej oraz dostawcy maszyn inspekcyjnych, którzy stale ulepszają swoje rozwiązania. 

O przedstawicielu drugiej grupy – firmie Lesko Engineering spod Warszawy słów kilka.

Lesko Engineering jest producentem maszyn dla przemysłu fleksograficznego od ponad 20 lat. W swojej ofercie posiada szerokie spektrum urządzeń: od prostych przewijarek stołowych i urządzeń pomocniczych, przez klasyczne przewijarki i maszyny sztancujące, aż po maszyny finishingowe i modułowe linie konwertujące. Warto zaznaczyć, że każda z prawie 650 wyprodukowanych do tej pory maszyn jest indywidualnym projektem przygotowanym na specjalne zamówienie klienta zgodnie z jego oczekiwaniami.

Na przełomie lat 2011 i 2012 kierownictwo firmy zdecydowało o wprowadzeniu nowego modelu przewijarki, który byłby dedykowany inspekcji etykiet. W ten sposób, w wyniku wielomiesięcznych prac konstruktorów i automatyków, powstała przewijarka inspekcyjna Lesko HI440, która była prezentowana w kolejnych latach na targach Label-expo w Indiach, Brukseli czy Chicago. To między innymi dzięki jej udziałowi w targach została zauważona i zaaprobowana przez drukarnie etykiet. Od momentu jej zaprezentowania, czyli przez 7 lat powstało i zostało sprzedanych blisko 50 sztuk tego urządzenia.

Co determinuje tak duże zainteresowanie przewijarką HI440? Z całą pewnością kluczowym czynnikiem jest fakt, że urządzenie zostało zaprojektowane specjalnie do prac inspekcyjnych – nie jest to adaptacja starej, klasycznej wersji przewijarki do spełniania nowych funkcji, lecz całkowicie nowa konstrukcja ulepszana sukcesywnie przez 7 lat produkcji.

Innymi zaletami maszyny są:

– wysoka dynamika pracy – dzięki systemowi dance-roll przy odwijaku i niskiej rampie hamowania maszyna szybko rozpędza się i hamuje;

– wysoka użytkowa prędkość maksymalna – dzięki usprawnieniom prędkość maksymalna maszyny została zwiększona z 300 do 400 m/min;

– ergonomia maszyny: przesuwny panel operatorski z wygodnym 7-calowym ekranem dotykowym i intuicyjnym menu, zainstalowany przy dużym stole inspekcyjnym o długości prawie 1 m, zapewnia bezpieczną i wygodną pracę;

– możliwość zainstalowania i zintegrowania każdego systemu inspekcji wizyjnej dostępnego na rynku (Nikka, EyeC, AVT, BST i inne);

– wygodne w użyciu i nastawie noże krążkowe typu 3G do cięcia wzdłużnego, dzięki którym oprócz inspekcji można przeprowadzać konfekcję etykiet, tak jak na standardowej przewijarce.

Ponadto urządzenie można skonfigurować indywidualnie dodając opcje dodatkowe takie jak: dowolna wersja nawijaka (pojedynczy, podwójny, semi-turret), nawijak wadliwego fragmentu wstęgi z silnikiem umieszczony nad stołem inspekcyjnym, unoszony odwijak i wiele innych.

Pomimo całkowitego podporządkowania konstrukcji maszyny pracom inspekcyjnym, urządzenie wciąż posiada funkcję klasycznej przewijarki, czyli konfekcjonowanie etykiet – dzięki stacji noży 3G, którą można wyposażyć zarówno w noże krążkowe, jak i żyletkowe, możliwe jest cięcie wstęgi na użytki i precyzyjne nawijanie gotowych rolek.

Wracając do tematu inspekcji: maszyna może zostać również zintegrowana z działającym w danej firmie systemem workflow, dzięki czemu dane z systemu inspekcji zamontowanego na maszynie drukującej zostaną przekazane do przewijarki HI400, która zatrzyma się dokładnie w tej części wstęgi, gdzie kamera znalazła błąd.

Przewijarka jest produkowana wyłącznie w jednej wersji szerokości wstęgi: 440 mm. Pasuje zatem do większości maszyn drukujących, zarówno fleksograficznych, jak i cyfrowych. Do szerszych maszyn drukujących skonstruowaliśmy większą przewijarkę – Lesko M600, o maksymalnej szerokości przewijanego materiału do blisko 600 mm, na którą można założyć rolki o średnicy 1250 mm i wadze 600 kg.

Najnowsza zbudowana przez nas przewijarka HI440 zostanie zaprezentowana na targach Taropak odbywających się w Poznaniu w dniach 1-4.10.2018, na które serdecznie wszystkich zapraszamy. Będzie możliwość jej przetestowania i sprawdzenia jej możliwości. Przewijarki HI440 pracują w kilkunastu państwach świata oraz w Polsce. Jesteśmy jednak przekonani, że informacja o tym urządzeniu nie trafiła jeszcze do wszystkich krajowych klientów, którzy mogą być nim zainteresowani.

Artykuł sponsorowany