Japoński mistrz mniejszego formatu 
15 wrz 2017 08:36

Oferta pełnoformatowych automatów wykrawająco-tłoczących jest bardzo szeroka. Format B1 to podstawowa obecnie wielkość maszyn drukujących, a co za tym idzie również i maszyn postpressowych, w tym automatów sztancujących. Jednak druk w formatach B2 oraz we wszelkich formatach pochodnych jest nadal bardzo powszechny i w niektórych przypadkach po prostu bardziej uzasadniony niż standardowy format B1. 

Jeżeli chodzi o offsetowe maszyny drukujące, to propozycja producentów jest tutaj bardzo bogata i właściwie każdy z liczących się dostawców maszyn drukujących posiada w swojej ofercie maszyny półformatowe. Inaczej rzecz się ma w przypadku automatów wykrawających: wybór jest zdecydowanie mniejszy, a niektórzy z czołowych producentów w ogóle nie mają w swojej ofercie maszyn tej wielkości. Nie jest to komfortowa sytuacja dla właścicieli drukarń, którzy zdają sobie sprawę, że sztancowanie półformatowych arkuszy na pełnoformatowej maszynie to rozwiązanie niezbyt racjonalne. Jest sprawą oczywistą, że maszyna w formacie B1 zajmuje wiele cennego miejsca w hali produkcyjnej, co w wielu przypadkach ma bardzo istotne znaczenie. Bezpośrednie koszty produkcji z wykorzystaniem maszyny pełnoformatowej są też w oczywisty sposób wyższe niż w przypadku maszyny półformatowej (zużycie energii, koszt narzędzi, czas przyrządu itd.). Nie bez znaczenia jest również fakt, że maszyny o mniejszym formacie maksymalnym mają również zdecydowanie mniejszy format minimalny arkusza. Nie można też zapominać, że maszyny B2 są dużo tańsze od swych większych odpowiedników. Można więc uznać, że w optymalnych warunkach półformatowa maszyna drukująca powinna współpracować z półformatowym automatem wykrawającym.

Japoński standard

Japoński producent automatów wykrawająco-tłoczących Sanwa Manufacturing jest dobrze znany i ceniony w Polsce. Maszyny tego azjatyckiego producenta od lat cieszą się w naszym kraju w pełni zasłużonym uznaniem. Wielu czołowych producentów opakowań pozostaje wiernymi marce Sanwa, doceniając precyzję, stabilność, bezawaryjność i wysoką wydajność japońskich maszyn. Licencjonowany polski serwis maszyn oraz centralny europejski magazyn części zamiennych zlokalizowany w Wielkiej Brytanii sprawiają, że użytkownicy maszyn Sanwa mogą czuć się w pełni bezpieczni, mając możliwość stałego wsparcia technicznego ze strony dostawcy i jego lokalnych partnerów. Maszyny Sanwa z jednej strony oferują najwyższy standard wykonania i najnowocześniejsze rozwiązania, co stawia je na równi z urządzeniami pozostałych czołowych dostawców, ale z drugiej strony mają kilka unikalnych cech, które w wielu przypadkach decydują o ich przewadze nad konkurencją.

Sophia

Oprócz najpopularniejszych pełnoformatowych modeli SE i SV Axia, a także najnowszej propozycji, czyli modelu Exseli, Sanwa Manufacturing ma również w swojej ofercie model TRP-820-SE Sophia. Maszyna ta to nowoczesny automat wykrawająco-tłoczący z sekcją oczyszczania nieużytków (stripping) w formacie maksymalnym arkusza 820x570 mm. Można śmiało powiedzieć, że nazwa modelu wywodzi się zarówno od greckiego słowa sophia, jak i angielskiego sophisticated, gdyż jest to zdecydowanie wyrafinowana i przemyślana konstrukcja. Przy zachowaniu wszystkich podstawowych zalet charakterystycznych dla maszyn Sanwa w podstawowym formacie B1, maszyna ta charakteryzuje się bardzo szerokim zakresem formatów (od 280x230 do 820x570) oraz dużą prędkością pracy (do 8000 ark./h). 

Jednym z najbardziej charakterystycznych unikalnych rozwiązań maszyn Sanwa, w tym również modelu Sophia, jest trójkrzywkowy system przeniesienia napędu wózków łapkowych. System ten jest stosowany w japońskich maszynach od lat i w największym skrócie pozwala na niezwykle łagodne przyspieszanie oraz wyhamowywanie arkusza podczas przechodzenia przez poszczególne sekcje maszyny. Właściwość ta pozwala (przy zachowaniu pełnej prędkości roboczej) na pracę z bardzo delikatnymi (wiotkimi) materiałami. Ponadto takie wyjątkowo delikatne obchodzenie się z arkuszem pozwala zredukować ilość mostków, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich rozmiaru – a to z kolei daje w efekcie dużo lepszą jakość produktu końcowego. 

Inną – typową dla wszystkich maszyn Sanwa – unikalną jej cechą jest legendarnie wręcz sprawna i elastyczna głowica podająca. Japoński producent od lat współpracuje z producentem maszyn drukujących Mitsubishi właśnie w zakresie dostarczania głowic podających, dlatego też głowice stosowane w automatach wykrawających charakteryzują się sprawnością wymaganą od głowic pracujących w maszynach drukujących.

Obie powyższe cechy stanowią o przewadze maszyn Sanwa. Tą przewagą jest ich elastyczność, która pozwala na pracę zarówno z typowymi materiałami opakowaniowymi, jak wszelkiego rodzaju kartony, jak i z materiałami dużo trudniejszymi i niekoniecznie kojarzącymi się z branżą opakowaniową, np. cienkimi papierami czy foliami.

Pomimo dużej wydajności i relatywnie dużego jak na tę kategorię maszyn maksymalnego formatu arkusza, maszyna Sanwa TRP-820 SE Sophia jest urządzeniem na swój sposób kompaktowym. Zajmuje względnie mało miejsca, m.in. dlatego, że nie jest wyposażona i nie wymaga żadnego podestu dla operatora. Wszystkie prace związane z obsługą maszyny oraz jej przyrządem są wykonywane z poziomu podłogi, co w mniejszych drukarniach zdecydowanie stanowi atut.

Warto zwrócić uwagę na możliwość uzupełnienia maszyny o opcję na ogół stosowaną w maszynach Sanwa w formacie B1, a mianowicie system APC (Automatic Platen Control System), który ma dwie podstawowe funkcje. Pierwsza to Automatyczna Kontrola Docisku, która pozwala na automatyczne zachowanie stałego docisku tygla podczas całego czasu pracy maszyny, a co więcej – pozwala na utrzymanie zadanego docisku przy powrocie do pracy po zatrzymaniu maszyny. Funkcja ta umożliwia uniknięcie zjawiska samoczynnego wzrostu docisku tygla, który następuje wraz ze wzrostem temperatury oleju w tyglu maszyny. W maszynach niewyposażonych w system kontroli docisku operator musi kontrolować i korygować wartość docisku. Drugą – nie mniej istotną – funkcją systemu APC jest tzw. balans tygla, który zapewnia bardziej wyrównane dojście płyty tnącej do wykrojnika. Pozwala to na redukcję koniecznych wyklejek o 60-70 proc., a co za tym idzie, na skrócenie czasu narządu o te same wartości. Obie funkcje gwarantują stabilną i powtarzalną pracę maszyny, zapewniając jednolitą jakość nakładu i redukcję odpadu.

Pochodzenie

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden znaczący fakt, a mianowicie na pochodzenie maszyny. Sanwa TRP-820 SE Sophia jest maszyną w całości wyprodukowaną w Japonii, a więc w kraju słynącym z najwyższej kultury technologicznej, jakości i innowacyjności. Konkurencyjne maszyny tej wielkości produkowane są w miejscach o zdecydowanie gorszej reputacji w tym zakresie. Sanwa Manufacturing jest rzeczywistym producentem maszyny. Maszyny Sanwa w całości powstają w japońskich zakładach producenta, a cały proces, począwszy od projektowania, poprzez produkcję podzespołów i montaż, aż po kontrolę jakości odbywa się w ramach tej samej organizacji. 

Wszystkie wspomniane powyżej cechy maszyn Sanwa, w tym również te unikalne, jak trójkrzywkowy system przeniesienia napędu czy wyjątkowo elastyczna głowica nakładaka, sprawiają, że maszyny Sanwa prezentują najwyższą światową jakość w dziedzinie maszyn sztancujących. Model Sanwa TRP-820 SE Sophia oferuje ponadto swoistą kompaktowość, wysoką wydajność, szeroki zakres formatów i gramatur materiałów produkcyjnych oraz łatwość obsługi i szybkość przyrządu. Wszystko to w połączeniu z atrakcyjną ceną maszyny sprawia, że japońska „półformatówka” może okazać się najlepszą propozycją dla wszystkich, którzy chcieliby mieć w swoim parku maszynowym w pełni wydajny i funkcjonalny automat wykrawająco-tłoczący o formacie odpowiadającym ich półformatowej maszynie drukującej.

Marek Migdalski

Opracowano na podstawie materiałów firmy MMDS Machines