Podążając za potrzebami rynku
17 lis 2017 13:28

Podczas targów Labelexpo Europe 2017 szwajcarska firma Pantec zaprezentowała dwa interesujące rozwiązania do uszlachetniania etykiet: kolejną generację systemu do tłoczenia i złocenia Rhino oraz technologię Swift do aplikacji holograficznych łatek 3D. 

Rhino firmy Pantec – nowe standardy w uszlachetnianiu

W 2010 roku firma Pantec GS Systems AG, szwajcarski dostawca rozwiązań do uszlachetniania in-line, wprowadziła na rynek pierwszą wersję systemu do tłoczenia płaskiego Rhino. W ciągu siedmiu lat zainstalowano ponad 80 maszyn, które zmieniły oblicze etykiet w branży alkoholowej. Podczas targów Labelexpo Europe 2017 Pantec zaprezentował drugą wersję Rhino, charakteryzującą się wydajnością wyższą o 70 proc. w stosunku do poprzednika. Jak informuje producent, jest to idealne rozwiązanie do wieloefektowego uszlachetniania w jednym przelocie, ekonomiczne zarówno przy niskich, jak i wysokich nakładach dzięki krótkiemu czasowi narządu i niedrogim narzędziom. Tradycyjne uszlachetnianie etykiet wysokiej jakości w technologii hot-stampingu ma znaczący wpływ na ich koszt, a także czas realizacji zlecenia. System do tłoczenia Rhino firmy Pantec nie tylko może być zintegrowany w linii produkcyjnej, ale także umożliwia uzyskanie wielu efektów takich jak przetłaczanie, złocenie itp. w jednym przebiegu Jak zapewnia producent, pracujący z prędkością 30 tys. tłoków/h system Rhino IIS, w którym zastosowano większą siłę tłoczenia powoduje, że w jednym przebiegu można uzyskać wiele efektów uszlachetniania, wymaganych przez właścicieli marek, bez spadku ogólnej wydajności maszyny drukującej. Systemy Rhino pracują na maszynach większości producentów, takich jak: Mark Andy, Gallus, MPS, Miyakoshi, Nilpeter, OMET, Rotatek, Lombardi itp. oraz na wydajnych maszynach do uszlachetniania offline.

Unikalne możliwości

System do tłoczenia płaskiego Rhino oferuje wszystko, czego oczekuje rynek alkoholi od nowoczesnych technologii uszlachetniania, w tym unikalne możliwości jak np. aplikacja zastrzeżonej folii 3D czy mikrotłoczenia w kombinacji z różnymi kolorami folii w jednym, niewielkim narzędziu. Dzięki technologii serwo firmy Pantec, Rhino IIS precyzyjnie aplikuje in-line również soczewki 3D przy pełnej prędkości maszyny. Podczas targów Labelexpo Europe 2017 firma Pantec prezentowała możliwości systemu podczas cyklicznych pokazów produkcji wysoko przetworzonej etykiety na butelkę rumu. Precyzyjna aplikacja trójwymiarowej soczewki, uszlachetnienie mat-połysk z folią transparentną oraz nano-tłoczenie 3D marki alkoholu było realizowane z prędkością 30 tys. tłoków/h, czyli o 70 proc. szybciej niż pierwsza generacja systemu Rhino, wprowadzona na 

rynek w 2010 roku i o 20 proc. szybciej niż system Rhino II 410, który premierę miał 2 lata temu. 

Dla początkujących i zaawansowanych

Niepowlekane papiery strukturalne uszlachetniane na maszynach do hot-stampingu rotacyjnego w szczególności spowalniają pracę maszyny drukującej. Z kolei klej stosowany w technologii cold-foil jest absorbowany przez podłoże, w związku z czym osiągnięcie efektu mat-połysk jest bardzo ograniczone. Dlatego sensowną alternatywą jest zastosowanie płaskich systemów do uszlachetniania takich jak najnowszy Rhino IIS. Charakteryzuje się on m.in. maksymalną powierzchnią tłoczenia 410x410 mm, strumieniowym podawaniem hologramów, 6 niezależnymi strefami grzewczymi oraz elektroniczną kontrolą docisku. System Rhino jest dostępny w różnych wersjach. Początkującym polecany jest model Rhino II 250L z możliwością tłoczenia na długości 250 mm, który sprawdzi się idealnie w przypadku typowych etykiet z foliowaniem i przetłoczeniem. Wraz ze wzrostem biznesu i oczekiwań klientów możliwy jest upgrade do modelu Rhino IIS 410. Z kolei system Rhino 330W jest przeznaczony do maszyn półrotacyjnych – dzięki wydajności 20 tys. tłoków/h oraz długości tłoczenia 410 mm odpowiada na potrzeby produkcji kompleksowych etykiet w niskich nakładach. 

Rhino IIS podąża za potrzebami rynku – mówi Peter Frei, CEO firmy Pantec GS Systems. – Tłoczenie płaskie jest sztuką pozostawiającą dużą przestrzeń dla kreatywności. Wszechstronność Rhino umożliwia drukarzom zaoferowanie ich klientom unikalnych efektów, za którymi właściciele marek przepadają. Dzięki niedrogim narzędziom i jednoprzebiegowej produkcji in-line oferta drukarń staje się wyjątkowa, na czym korzystają także właściciele marek.

Najnowsza generacja systemu Rhino będzie dostępna od lutego 2018 r.

Efekty holograficzne oraz 3D ekonomiczniej i wydajniej

Właściciele marek nie ustają w poszukiwaniu nowych możliwości wyróżnienia swoich produktów na półce, które wpłynęłyby na decyzje zakupowe konsumentów. Jednym z ostatnich trendów jest wykorzystanie holograficznych łatek 3D, które dzięki technologii Pantec Swift można aplikować jeszcze ekonomiczniej i wydajniej. Tradycyjna metoda aplikacji folii off-line nie umożliwia wykorzystania pełnego potencjału marketingowego hologramów 3D. Ich koszt jednostkowy wymaga odpowiedniego procesu in-line. Dzięki technologii Pantec Swift możliwe jest połączenie wysokich prędkości pracy maszyny z aplikacją łatek holograficznych. W zależności od projektu Swift może wykorzystywać jednorazowo maksymalnie 6 folii holograficznych z opcją oszczędzania folii. Dzięki wydajności 20 hologramów/s Swift aplikuje ponad 200 tys. łatek/h przy umieszczeniu 3 etykiet na szerokości wstęgi. Wysoka produktywność jest osiągana dzięki unikalnemu systemowi transportu folii z podciśnieniem, który sprawdził się już w branży opakowań kartonowych, łącząc wysoką prędkość i niezwykłą precyzję aplikacji. 

Przemysłowa aplikacja kreatywnej innowacji

Swift powoduje, że oferta drukarni staje się unikalna w oczach właścicieli marek – przekonuje Peter Frei. – Jest najlepszą alternatywą dla aplikacji zastrzeżonych hologramów, ponieważ znacząco upraszcza logistykę folii i odpadów. Dzięki aplikacji łatek i różnych wzorów folii w jednym systemie pozwala na kreatywność w odróżnieniu się poprzez rzucające się w oczy efekty specjalne, bez znaczących kosztów dodatkowych czy komplikacji procesu technologicznego. Umożliwia przemysłową aplikację kreatywnych innowacji, szczególnie w branżach kosmetycznej i środków pielęgnacji ciała. Wykorzystanie technologii Swift wpływa również korzystnie na rentowność – 100 proc. folii wykorzystywane jest w jednym przebiegu, nie ma więc potrzeby magazynowania częściowo zużytej folii. Producent zapewnia również o możliwości zaoszczędzenia do 95 proc. materiału w porównaniu z technologią aplikacji folii na zimno. Podczas targów Labelexpo Europe 2017 firma Pantec demonstrowała wydajność technologii Swift na przykładzie typowej etykiety kosmetycznej z aplikowanym rejestrowanym hologramem 3D w kombinacji z folią nanoszoną na gorąco. Dzięki Swift zużycie materiału było o 95 proc. niższe niż w przypadku aplikacji folii na zimno, a wydajność sięgała 70 m/min w procesie in-line.  AN