W różnych środowiskach pracy
27 sie 2018 08:22

Popularność urządzeń do tworzenia opisów na etykietach i taśmach rośnie z roku na rok, a ich użytkownicy, wśród których są właściciele małych i średnich przedsiębiorstw, coraz częściej zwracają uwagę na wygląd, estetykę oraz trwałość samoprzylepnych opisów. Producenci zaś oferują sprzęt o coraz lepszej funkcjonalności. Tworzenie korespondencji seryjnej, archiwizowanie dokumentacji, oznaczanie przedmiotów codziennego użytku czy inwentaryzacja różnych środków trwałych – to tylko niektóre zastosowania drukarek etykiet.

Drukowane opisy na taśmach i etykietach znajdują zastosowanie w różnych środowiskach pracy. Właściciele sklepów detalicznych cenią sobie możliwość sprawnego oznaczania opakowań z towarem kodami kreskowymi oraz tworzenia estetycznych opisów produktów wyłożonych na sklepowych półkach. 

Z kolei w przypadku placówek poligraficznych sprzęt doskonale sprawdza się podczas oznaczania serii gotowego do wysyłki materiału. Na etykiecie możemy umieścić dokładny adres przeznaczenia produktu. Ponadto estetyczna etykieta może zdobić firmową korespondencję, zaproszenie na targi, ofertę współpracy lub książkę.

Sprzęt etykietujący sprawdza się także w placówkach medycznych i aptecznych. Służy do tworzenia oznaczeń na szufladach w gabinetach lekarskich, fiolkach z preparatami czy pojemnikach ze specjalistycznym sprzętem. Urządzenia znajdują zastosowanie przy kreacji etykiet na pojemniki z lekami recepturowymi przyrządzanymi na miejscu w aptece. Na jednej etykiecie można umieścić, oprócz nazwy leku, także informacje o jego składzie oraz datę przydatności do spożycia. Jak potwierdzają właściciele placówek, drukarki umożliwiają sprawne zarządzanie dokumentacją firmy, a ich codzienne stosowanie wpływa na optymalizację kosztów i czasu pracy. 

Najnowocześniejsze modele drukarek zaspokajają również potrzeby hurtowni, magazynów, a także centrali logistycznych i kurierskich. Możliwe jest tworzenie dużych samoprzylepnych etykiet, na których można umieścić, oprócz adresu nadawcy i odbiorcy, także logotyp firmy, informacje o zawartości przesyłki, wizerunek towaru, numer paczki oraz kilka różnych kodów kreskowych. 

Zainteresowanie urządzeniami etykietującymi cały czas wzrasta. Coraz bardziej liczy się jednak nie cena, lecz różnorodność oferowanych rozwiązań dla poszczególnych użytkowników. Nikt obecnie nie ma czasu na zbędne rozpoznawanie narzędzi potrzebnych do pracy. Potencjalny użytkownik chce urządzenia skrojonego na miarę, dopasowanego do swoich potrzeb.

Pozycję lidera na polskim rynku przenośnych drukarek etykiet utrzymuje DYMO LaberManager. Producent szacuje, że w segmencie przenośnych urządzeń etykietujących posiada około 65 proc. udziału w rynku. 

W przypadku stacjonarnych urządzeń etykietujących kluczową rolę odgrywa oprogramowanie umożliwiające projektowanie i wydruk etykiet. Im bardziej funkcjonalny i przyjazny program, tym szybciej i wygodniej można drukować etykiety spełniające oczekiwania użytkowników. 

Oprogramowanie DYMO serii LaberWriter pozwala na zaprojektowanie i wydruk opisów na samoprzylepnych etykietach różnej wielkości. Na etykiecie można umieścić między innymi: napis, licznik, datę i godzinę, adres, zdjęcie, kod kreskowy, linie i kształty. Wydruk etykiety trwa zaledwie kilka sekund, a jego technologia nie wymaga użycia tuszów ani tonera. Program DYMO umożliwi szybki import bazy kontaktów z arkusza Excel, programu Outlook lub pliku CSV, dzięki czemu możliwe jest szybkie tworzenie korespondencji seryjnej. Drukarka DYMO LW450 umożliwia tworzenie opisów na etykietach służących do oznaczania: teczek, segregatorów, identyfikatorów czy kopert. 

Oprogramowanie DYMO jest kompatybilne z popularnymi programami pakietu MS Office takimi jak: Word, Excel, Access, Outlook. Producent drukarek DYMO zapewnia także wsparcie posprzedażowe w postaci tzw. help desk DYMO. Konsultanci Dymo udzielają pomocy technicznej w 12 językach. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Newell