Droższe farby drukarskie i papier
22 Mar 2017 12:51

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wielu producentów farb drukarskich i papieru zapowiedziało podwyżki; należy się także liczyć ze wzrostem cen płyt offsetowych.

Po podwyżce w grudniu ub.r. Flint Group zapowiada kolejny wzrost cen na poziomie światowym o 4-7 proc. począwszy od 3 kwietnia. Jest on spowodowany ograniczeniem dostaw i podwyżką cen dwutlenku tytanu (TiO2) na światowym rynku. Jak podano w komunikacie: „Gwarancja zaopatrzenia w wiele surowców do produkcji farb ostatnio znacznie się pogorszyła (do tego dochodzi kryzys z dwutlenkiem tytanu), co wpłynęło na przyspieszenie decyzji o wzroście cen w celu pokrycia rosnących kosztów.”

Inny dostawca farb drukarskich, Siegwerk, podniesie ceny wszystkich swoich farb zawierających dwutlenek tytanu od 1 kwietnia. Firma tłumaczy: „Jeden z największych światowych dostawców dwutlenku tytanu był zmuszony wstrzymać produkcję w swoim zakładzie w Finlandii z powodu pożaru, który wybuchł pod koniec stycznia. Od tej pory daje się odczuć dotkliwy brak TiO2, czego rezultatem jest wzrost cen surowców, który również w poważnym stopniu dotknął przemysł farb drukarskich.”

Ta tendencja nie ominęła również producentów papieru.

Lecta od 1 marca podniosła ceny gamy swoich papierów samokopiujących od 5 do 6 procent. Grupa uważa podwyżkę cen za nieuniknioną, by zrekompensować wzrost kosztów produkcji, zwłaszcza kosztów energii, masy celulozowej, lateksu i innych surowców.

Od połowy marca br. także Sappi podniósł ceny swoich cienkich papierów powlekanych i niepowlekanych w Europie o 8 proc. tłumacząc, że wobec rosnących kosztów działalność Sappi Europe związana z papierami graficznymi przy dotychczasowych cenach nie mogłaby być kontynuowana.

Jako pierwszy z końcem lutego wyższe ceny na swoje niepowlekane papiery bezdrzewne w Europie wprowadził portugalski producent Navigator Company; wzrost wyniósł od 4 do 6 procent. „Silna presja na koszty produkcji, która doprowadziła do zamknięcia wielu zakładów w Stanach Zjednoczonych i Europie, sprawiła, że ta korekta cen była nieunikniona. Dodatkowo w ostatnich latach przemysł papierniczy odnotował znaczący spadek cen papieru, które osiągnęły najniższy poziom w Europie w ciągu ostatnich 7 lat. Spowodowało to konieczność przedsięwzięcia działań w celu zmniejszenia rezultatów tego spadku.”

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ