Trzecia maszyna Komori w firmie Paw Druk
17 May 2017 13:52

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Od kilku miesięcy w firmie Paw Druk z Suchego Lasu k. Poznania pracuje pełnoformatowa, 5-kolorowa arkuszowa maszyna drukująca z wieżą lakierującą – Komori Lithrone GL-540H eUV, jako jedna z pierwszych w Europie wyposażona w „hybrydowy” system suszenia wydruków UV/H-UV (zwany w nomenklaturze producenta eUV). To trzecia już maszyna Komori w drukarni Paw Druk, a zarazem kolejne rozwiązanie technologiczne dostarczone tu w ciągu ostatnich 15 lat przez firmę Reprograf.

Współpraca obu przedsiębiorstw trwa nieprzerwanie od 2003 roku. „Wszystko zaczęło się od systemu CtP firmy Screen, potem przyszła pora na dwie maszyny Komori – pół- i pełnoformatową. Przed trzema laty rozwiązanie CtP wymieniliśmy na bardziej wydajny model Screen, zaś ubiegły rok przyniósł inwestycję w kolejną maszynę drukującą. I po raz trzeci, z różnych względów, postawiliśmy na Komori” – mówi Wojciech Strugarek, prezes zarządu Paw Druk.
Inwestycja ta była związana z chęcią rozbudowy parku sprzętowego oraz koniecznością przeniesienia działalności do nowej siedziby. „Mieliśmy do wyboru: zakup następnej standardowej maszyny bądź też (...) inwestycję w maszynę bazującą na technologii UV. Jak zwykle, przeprowadziliśmy analizę dostępnych na rynku rozwiązań i nasz wybór po raz kolejny padł na maszynę zaproponowaną przez firmę Reprograf. Po pierwsze z uwagi na jej uwarunkowania technologiczne, po drugie – ze względu na znajomość marki Komori oraz pozytywne, wieloletnie doświadczenia z jej polskim dystrybutorem, także w kwestiach serwisu i obsługi posprzedażowej i w końcu po trzecie – zdecydował aspekt cenowy” – kontynuuje Wojciech Strugarek.
Paw Druk stał się więc jednym z pierwszych w Europie posiadaczy maszyny Komori, wyposażonej w „hybrydowy” system suszenia wydruków. „W nomenklaturze dostawcy jest on oznaczony nazwą eUV – tłumaczy Paweł Szpil, regionalny szef sprzedaży w firmie Reprograf – i oznacza możliwość naprzemiennego stosowania klasycznej technologii UV bądź też niskoenergetycznej H-UV. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanych prac, zadrukowywanego podłoża, nakładu itd. Rozwiązanie to (...) umożliwiło firmie Paw Druk bezinwazyjne wejście na nowy dla niej rynek produkcji UV”.
Maszyna Komori Lithrone GL-540 UV została wyposażona w liczne systemy i opcje automatyzujące i usprawniające jej pracę. Ponadto posiada system zdalnego sterowania jakością oraz obsługiwany komputerowo system zarządzania funkcjami maszyny KMS 4. „Warto również zwrócić uwagę na nowy pulpit sterowniczy, wyposażony w automatyczny system kontroli i korekcji registrów, połączony z funkcją kontroli spektrodensytometrycznej – kontynuuje Paweł Szpil. – Wartością dodaną i wyróżniającą Komori jest wyposażenie jej w system zarządzania kolorem KHS-AI. (…) Obecnie wszystkie trzy użytkowane przez Paw Druk maszyny Komori są połączone systemem sterowania K-Station, co dodatkowo usprawnia zarządzanie całym procesem produkcji”.
Paw Druk istnieje od niemal 30 lat i realizuje zlecenia z zakresu szeroko rozumianego akcydensu, choć nie stroni też od opakowań. Udział tych ostatnich w jej produkcji systematycznie się zwiększa, m.in. za sprawą niedawnej inwestycji w nową maszynę. „Zdajemy sobie sprawę z potencjału, jaki drzemie w tej technologii i już zauważamy wzrost zainteresowania zleceniami wykonywanymi na podłożach nietypowych, np. plastikowych – mówi Wojciech Strugarek. – Z drugiej strony konfiguracja maszyny umożliwiła nam przeniesienie na nią części prac z dotychczas użytkowanej maszyny pełnoformatowej. Dzięki tej inwestycji nasze moce wytwórcze zwiększyły się o ponad 50 proc. (...)”.
Prezes drukarni podkreśla też: „Maszyna oferuje szereg zalet. Wydrukowane arkusze można natychmiast poddawać dalszej obróbce, nie ma przy tym konieczności ich dodatkowego zabezpieczania. Wyeliminowaliśmy z produkcji proszek, dzięki czemu w drukarni jest czyściej. Maszyna zużywa też mniej energii, gdyż zastosowane tu lampy UV nie wymagają klasycznego nagrzewania IR.”

Opracowano na podstawie informacji firmy Reprograf