Monografia Zakładów Graficznych „Dom Słowa Polskiego”
23 May 2017 10:08

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przez wiele lat Zakłady Graficzne „Dom Słowa Polskiego” (DSP) były kuźnią polskiego słowa drukowanego. Uruchomione w roku 1950 jako największa drukarnia w kraju – i w tej części Europy – z zatrudnieniem nawet powyżej 2600 pracowników drukowały książki o znaczeniu ogólnopolskim, większość gazet centralnych i gamę czasopism. Stosując druk zwojowy i arkuszowy w trzech technikach druku wykonywały rocznie blisko 7000 zamówień i zadrukowywały 40 000 ton papieru…

To, co było siłą DSP - położenie w centrum Warszawy, posiadane prawie wszystkie tradycyjne technologie poligraficzne, szeroki asortyment produkcji, a przy tym cenzura drukowania i system gospodarki planowej eliminujący konkurencyjność - po zmianach systemowych roku 1988 stało się ciężarem. Gospodarka rynkowa połączona z wolnością słowa, otwarcie na rynki światowe i powszechna możliwość sprowadzania nowoczesnych technologii, globalna informatyzacja, ochrona środowiska, wejście kapitału zagranicznego uruchomiły konkurencję, z którą nie miały szans przedsiębiorstwa państwowe, dodatkowo systemowo ograniczane w pozyskiwaniu kapitału na rozwój. Następowały stopniowe systematyczne obniżenie produkcji, likwidacja szkodliwych technologii i stanowisk pracy, masowe odejścia pracowników na wcześniejszą emeryturę i do innych firm oraz konkurencyjnych drukarń. W roku 2000 w DSP było zatrudnionych jeszcze 350 pracowników. W kwietniu 2010 Skarb Państwa – mając na względzie jej sytuację finansową – postawił drukarnię w stan likwidacji. Budynek drukarni zostanie rozebrany, a na jej terenie wkrótce powstanie nowoczesne centrum handlowo-biurowe. W ten sposób Zakłady Graficzne „Dom Słowa Polskiego” przejdą do historii pozostając jedynie w naszej pamięci.

Stąd właśnie zrodziła się potrzeba udokumentowania 60 lat działalności drukarni (monografię opracował Włodzimierz Wisła, który jest także jej wydawcą - red.) . Na 160 stronach zawarto zarówno kartki z kalendarza, ważniejsze produkty w postaci zadrukowanego papieru, jak i warunki funkcjonowania, organizację przedsiębiorstwa oraz opis architektoniczno-budowlany.

Istotną częścią historii drukarni są tysiące pracowników, wspaniałych drukarzy, z których wielu tu rozpoczynało swoją karierę zawodową; inni się tu doskonalili, jeszcze inni są na zasłużonej emeryturze. Pisano o tym w księdze pamiątkowej drukarni: „Talent jest głównym atutem, jaki przedsiębiorstwo posiada w załodze…”A na przestrzeni 60 lat było ich razem szacunkowo od 8 do 10 tysięcy. Jeśli w temat wspomnień włączymy ich rodziny oraz bezpośrednich współpracowników redakcji i wydawnictw, grono to wzrośnie wielokrotnie.

Historię ZG DSP do połowy roku 1980 opisano wcześniej w trzech monografiach wewnątrzzakładowych przygotowanych - i wydrukowanych - z okazji 10-, 25 - i 30-lecia drukarni. Przygotowałem je odrębnie również w wersji elektronicznej i świadomie nie wprowadzałem żadnych zmian merytorycznych. Na blisko 320 stronach zawierają informacje skierowane głównie do pracowników drukarni, a więc pomijają wiele istotnych faktów i warunków, w jakich wówczas funkcjonowała drukarnia. Stąd w publikacjach dodatkowe wykazy imienne pracowników z lat 1960, 1975, 1980.

Ostatnia część historii ZG DSP wraz z uzupełnieniami od roku 1973 ma charakter autorski, może więc zawierać nieścisłości, choć zostały dodatkowo zweryfikowane faktograficznie przez kilku byłych współpracowników, za co im i za ich zdjęcia z własnych archiwów dziękuję. Istotną częścią publikacji jest własny opis budynku i budowli wraz ze schematami, szczególnie historycznie przydatny dla kadry inżynieryjno-technicznej. Ostateczne opracowanie typograficzne i przygotowanie „Monografii 1950-2010” w tej formie wykonali Jola i Marek Ugorowscy, którym należą się szczególne podziękowania. Okładkę zaprojektował Andrzej Burski, a druk cyfrowy egzemplarzy okazowych - również bezpłatnie - wykonała drukarnia Lotos Edwarda Dreszera.

Tym razem łamię obowiązek drukarza i nie zamierzam drukować masowo tej publikacji. Została właśnie opublikowana w powszechnej dziś i łatwo dostępnej formie elektronicznej w portalu SIMP na stronie „Warszawskie drukarnie - wczoraj i dziś” http://lapek2.ayz.pl/dsp/ . Tam również umieszczono historyczne monografie DSP z lat 1960, 1975 i 1980 oraz genezę druku 4-tomowej Encyklopedii Powszechnej PWN. Dodatkowo w tym samym miejscu wprowadzono dostęp do materiałów filmowych związanych z drukarnią.

Praca ta może stać się wezwaniem dla opracowań monografii zamkniętych na zawsze wielu innych zasłużonych drukarń warszawskich, takich jak: Drukarnia Naukowo-Techniczna – b. im. Rewolucji Październikowej, Zakłady Wklęsłodrukowe RSW „Prasa-Książka-Ruch”, Wojskowe Zakłady Graficzne, Drukarnia „Tamka”, Warszawska Drukarnia Akcydensowa, Drukarnia „Expressu Wieczornego” RSW „Prasa-Książka-Ruch”, Drukarnia „Życia Warszawy” RSW „Prasa-Książka-Ruch”, Drukarnia Offsetowa „Ludna”, Drukarnia LSW, Drukarnia „Smolna” RSW „Prasa-Książka-Ruch”, Drukarnia Skarbowa, Drukarnia „Srebrna” i in.

Włodzimierz Wisła