Drukarka do tekstyliów klasy produkcyjnej
15 Feb 2018 09:58

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Mimaki poinformowała, że profesjonaliści z branży tekstylnej i odzieżowej ciepło przyjęli drukarkę do tekstyliów Tiger-1800B klasy produkcyjnej podczas prezentacji na wielu targach branżowych w 2016 i 2017 roku. Model Tiger-1800B dostępny jest w wersjach do druku bezpośrednio na tekstyliach (atrament reaktywny) oraz do druku sublimacyjnego (termotransferowego). Dzięki maksymalnej prędkości druku wynoszącej 385 m2/h drukarka Tiger-1800B nadaje się do środowisk produkcji wielkoseryjnej, w których tradycyjnie stosowano metody druku analogowego; zapewnia wiele korzyści wynikających z druku cyfrowego w zastosowaniach drukowania wyższych nakładów oraz usprawnienie i redukcję kosztów produkcji krótkich serii, personalizację tkanin i odzieży, a także możliwość wykonywania próbek.

„Firma Mimaki była pionierem druku cyfrowego na tekstyliach – już w 1998 roku – mówi Ronald van den Broek, dyrektor generalny ds. sprzedaży w Mimaki Europe. - Przez następne lata zdobyliśmy dogłębne doświadczenie w druku na tekstyliach i opracowaliśmy solidne rozwiązania. Wprowadziliśmy również do sprzedaży wiodącą w branży gamę atramentów, które umożliwiają naszym drukarkom drukowanie na niemal wszystkich rodzajach tkanin dostępnych na rynku. Z Tiger-1800B przeszliśmy od maszyn klasy podstawowej i średniej do modelu prawdziwie produkcyjnego, który pomoże przyspieszyć trwające obecnie przejście z technologii analogowej na cyfrową. Rynek druku cyfrowego na tekstyliach rósł średnio o 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat i wierzymy, że będzie gotowy do wejścia w fazę bardzo szybkiego rozwoju w ciągu najbliższych kilku lat”.

Van den Broek zwraca uwagę, że transformacja cyfrowa jest w dużej mierze napędzana przez marki i sprzedawców detalicznych potrzebujących szybszej i częstszej zmiany kolekcji, zmniejszenia zapasów i ograniczenia strat w łańcuchu dostaw. „Słyszymy od naszych klientów, że mogą odebrać zamówienia w sobotę i dostarczyć towar w następną sobotę – to jest szybkość realizacji niespotykana wcześniej w tej branży” – mówi. Druk cyfrowy na tekstyliach stanowi również pozytywną reakcję na ogromną ilość zanieczyszczeń przypisywanych przemysłowi włókienniczemu, który należy do najbardziej zatruwających środowisko branż na świecie. „Rządy, zwłaszcza w Europie, starają się reagować na ten wysoki poziom zanieczyszczeń, zwłaszcza że ma on wpływ na jakość wody – mówi Van den Broek. - Im więcej materiałów włókienniczych będzie wytwarzanych w technologii cyfrowej, tym mniej zanieczyszczeń będzie emitować ta branża. Dzięki urządzeniom klasy produkcyjnej, takim jak Mimaki Tiger-1800B, producenci odzieży i akcesoriów domowych mogą wykorzystać technologię cyfrową, by zmniejszyć swój wpływ na środowisko i wdrożyć bardziej ekologiczne procesy, a jednocześnie zapewnić markom i sprzedawcom detalicznym korzyści, jakich poszukują”.

Kolejnym ruchem mającym na celu rozwój druku cyfrowego na rynku włókienniczym i odzieżowym było utworzenie w 2017 roku przez firmę Mimaki Europe spółki joint venture z BOMPAN, wiodącym dystrybutorem we Włoszech. Zadaniem tej spółki joint venture jest oferowanie kompleksowych rozwiązań w zakresie od przygotowania do druku po przetwarzanie po druku, przeznaczonych dla branży włókienniczej i odzieżowej, oraz promowanie cyfryzacji na tym rynku. Aby zapewnić usprawniony, kompletny ekosystem druku cyfrowego na tekstyliach pod jednym dachem, firma Mimaki kupiła La Meccanica, spółkę zajmującą się drukiem cyfrowym na tekstyliach działającą od ponad 40 lat, oraz Rimslow Global, wiodącego producenta maszyn do przetwarzania wstępnego i końcowego tekstyliów.

Van den Broek podsumowuje: „W ramach przechodzenia z technologii analogowej na cyfrową w branży włókienniczej i odzieżowej firma Mimaki, jak również nasi klienci oraz marki i sprzedawcy detaliczni, których obsługują, mogą odnieść ogromne korzyści. Jesteśmy dumni, mogąc być liderem w tym dynamicznym i ważnym segmencie rynku oraz oferować ekologiczne rozwiązania cyfrowe, takie jak drukarka Tiger-1800B, która zapewnia szybkość i jakość, jakich oczekuje rynek. Wierzymy, że ta drukarka może naprawdę pomóc producentom zdobyć szlify w druku na tekstyliach”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Mimaki