500 tys. metrów płyt Kodak Sonora w 15 miesięcy
3 Jul 2018 09:48

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pareto Print jest jedną z największych i najbardziej nowoczesnych drukarń w Rosji, a przy tym największym na świecie użytkownikiem płyt bezprocesowych Kodak Sonora. Od wdrożenia w styczniu ub.r. firma naświetliła ich ponad 500 tys. m2. Obecnie w drukarni wdrażana jest nowa generacja płyt Sonora X.

„Taking Print Further”

Filozofia biznesu Pareto Print jest zbieżna z hasłem firmy Kodak – Taking Print Further. Od założenia drukarni w 2010 roku, firma inwestuje w nowe technologie od początku opierając się na rozwiązaniach Kodak – zarówno od strony sprzętowej, materiałowej jak i workflow.

„Nasza przygotowalnia bazuje na dwóch wielkoformatowych systemach CTP Kodak VLF Magnus – mówi Pavel Arseniev, CEO drukarni Pareto Print. – Wykorzystujemy też płyty termiczne tej firmy: początkowo były to Electra XD, następnie przez kilka lat – Capricorn VT. Od początku 2017 roku cała nasza produkcja jest realizowana z udziałem płyt bezprocesowych Sonora XP”.

Jakość, trwałość, proekologiczność

Rozmowy przedstawicieli firm Kodak i Pareto Print rozpoczęły się na targach drupa 2016. Oficjalne wdrożenie płyt (styczeń’17) poprzedziły testy i szkolenia. Pavel Arseniev komentuje: „Nasza załoga bardzo pozytywnie przyjęła niemal natychmiastową konwersję na technologię bezprocesową, dostrzegając jej zalety: wysoką jakość reprodukcji, trwałość płyt, stabilność procesu prepress a także czystszą i tańszą produkcję, dzięki pozbyciu się chemii, wywoływarek, redukcji zużywanej energii, kosztów utylizacji odpadów itd. Nasze globalne oszczędności w skali miesiąca wygenerowane za sprawą wdrożenia płyt Sonora wynoszą ok. 10 tys. euro. A to już bardzo wymierny, ekonomiczny aspekt przejścia na technologię bezprocesową”.

Od ewolucji do rewolucji

W marcu br. w ofercie firmy Kodak pojawiła się kolejna generacja płyt bezprocesowych – Sonora X. Płyty umożliwiają realizację nawet sześciokrotnie wyższych nakładów (w zależności od aplikacji) oraz krótsze naświetlanie i większą odporność, zachowując wszystkie zalety, z jakich znany jest model Sonora XP. Ich trwałość i kompatybilność z wyższymi nakładami sprawia, że mogą być wykorzystywane w jeszcze szerszym spektrum zastosowań. Kodak szacuje, że za sprawą Sonora X technologię bezprocesową może wdrożyć nawet 80% drukarń offsetowych o różnej specjalizacji (książki, akcydensy, opakowania, gazety, druk UV).

Lokalny lider na rynku dziełowym i akcydensowym

W ciągu niespełna 15 miesięcy pracy z płytami Sonora drukarnia odnotowała ponad 20% wzrost liczby produkowanych książek, których obecnie w ciągu miesiąca powstaje tu ok. 7 mln egzemplarzy w oprawie zeszytowej, miękkiej i twardej. Firma posiada 18% udział w rosyjskim rynku produkcji dziełowej, zaopatruje również wydawców z wielu krajów ościennych. Pareto Print, zatrudniająca ok. 800 osób, prowadzi działalność w halach produkcyjnych o powierzchni 25 tys. m2.

„Od początku stawialiśmy na wysokie kwalifikacje naszych pracowników, automatyzację procesów, najlepsze dostępne na rynku rozwiązania technologiczne od światowych liderów, zapewniające wysoką jakość realizowanej produkcji – mówi Pavel Arseniev. – W efekcie Pareto Print jest powszechnie uważana za najnowocześniejszy zakład poligraficzny powstały w Rosji w ostatnim 25-leciu. To dla nas olbrzymi powód do satysfakcji i bodziec do dalszego rozwoju”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Pareto Print