Bigowanie, cięcie, perforacja…
17 Nov 2017 13:25

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Introligatornia to miejsce, gdzie nadawany jest ostateczny kształt produktu. Dlatego od jakości procesów technologicznych zależy końcowy wygląd publikacji, książki czy broszury. Często spotykanym problemem w introligatorni jest pękanie bigowanych grzbietów okładek, folderów itp. Problem ten często pojawia się na podłożach dodatkowo uszlachetnianych czy np. na wydrukach cyfrowych. Dysponując już urządzeniem, na którym wykonujemy operacje bigowania, można w prosty sposób pozbyć się tej uciążliwości.

Większość dostępnych na rynku falcerek posiada w standardowym wyposażeniu tuleje bigujące. W wielu przypadkach narzędzie takie zapewnia wykonanie bigów odpowiedniej jakości, często jednak po złamaniu materiału okazuje się, że grzbiet pęka, w znaczny sposób obniżając jakość wykonanych prac. Szczególnie narażone są na to prace wykonane w technologii druku cyfrowego, ale i przy grubszych gramaturach materiał zadrukowany w technologii offsetowej może ulegać uszkodzeniu.

Pozbądź się problemu pękających grzbietów po bigowaniu

Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne narzędzie bigujące Tech-ni-fold to zestaw Tri-Creaser Fast Fit  (rys. 1). Występuje on w wielu wersjach, dostosowanych do konkretnych modeli większości falcerek i oklejarek dostępnych na rynku. Narzędzie składa się z dwóch tulei oraz pierścieni bigujących. Instalacja narzędzia jest bardzo prosta i szybka, tuleje nasuwane są na wałki posiadanej falcerki. Użytkownik ma możliwość pracy z podłożami w zakresie gramatur od 85 do 350 g/m2. Służą do tego wymienne pierścienie bigujące, każdy z nich oznaczony innym kolorem, obsługujący inny zakres gramatur. Wymiana pierścieni bigujących jest bardzo prosta, dzielone na pół pierścienie pozwalają użytkownikowi na ich wymianę bez potrzeby zdejmowania wałków z urządzenia.

Technologia Tech-ni-fold bardzo dobrze sprawdza się w przypadku wydruków offsetowych, ale też trudnych w obróbce wydruków cyfrowych opartych na tonerze. Narzędzie świetnie radzi sobie z bigowaniem zarówno w poprzek, jak i wzdłuż włókien papieru i nie ogranicza w żaden sposób prędkości działania urządzenia, na którym zostało zainstalowane. 

Tri-Creaser Advanced

Technologia Tri-Creaser Advanced (rys. 2) to najnowsze rozwiązanie, pozwalające jeszcze skuteczniej radzić sobie z pękaniem bigowanych grzbietów. Znajduje ono zastosowanie szczególnie w przypadku druków cyfrowych lub pracy z materiałem niższej jakości. W standardowym narzędziu Tri Creaser Fast Fit kauczukowy pierścień bigujący pracuje z kontrbigą wykonaną jako nacięcie w tulei (rys. 1), w zestawie Tri-Creaser Advanced kontrbiga wykonana jest również jako wymienny pierścień (rys. 2).

Technologia

Specjalne pierścienie bigujące wykonane są z materiału, który powoduje delikatne rozciąganie włókien w bigowanym podłożu, dzięki czemu włókna nie pękają. Kształt przegniecenia uzyskiwany przy użyciu pierścieni bigujących w przekroju przypomina literę U (przy użyciu standardowych narzędzi, najczęściej stalowych, przegniecenie ma kształt litery V). Kształt U przegniecenia wykonanego pierścieniem Tech-ni-fold przeciwdziała pękaniu włókien podłoża przy późniejszym składaniu materiału (rys. 3).

Cięcie

Dla większości falcerek dostępnych na rynku firma Tech-ni-fold oferuje kompletne zestawy do cięcia wzdłużnego (rys. 4).

Specjalne noże tnące wykonane z wysokiej jakości stali zapewniają o wiele wyższą żywotność niż często wymieniane standardowe noże rozcinające. Końcówka noży tnących ma specjalnie wyprofilowane ostrze; noże ostrzą się podczas pracy współpracując z tuleją zainstalowaną na drugim wałku. Pozwala to utrzymać wyjątkową żywotność noży i wysoką jakość cięcia przy obsłudze dużych nakładów.

Perforacja

W standardowych narzędziach do perforacji pierścienie perforujące nie są często zbyt trwałe (stąd wyłamane, brakujące zęby). Najczęściej mają 12-17 tpi (zębów na cal) i sprawdzają się raczej przy dużych gramaturach podłoża. Pierścienie perforujące Tech-ni-fold mogą mieć nawet do 72 tpi, co na niskich gramaturach podłoża pozwala uzyskać efekt mikroperforacji bardzo wysokiej jakości. W standardowych rozwiązaniach do perforacji tuleja współpracująca z pierścieniem perforującym (rys. 5a) jest wykonana ze stali. Podczas pracy styka się z powierzchnią noża perforującego, co oczywiście ma negatywny wpływ na trwałość narzędzia (tarcie metalu o metal), ale przede wszystkim na jakość perforacji (podłoże w miejscu perforacji nie jest idealnie płaskie, pojawiają się też pył, drobiny papieru). 

Narzędzie Tech-ni-fold wyposażone jest w wymienne tuleje ze specjalnie dobranego tworzywa, które w połączeniu z nożem perforującym zapewniają precyzyjną perforację i eliminują ww. wady (rys. 5b). Ostrza perforujące Tech-ni-fold są trwalsze nawet pięciokrotnie w stosunku do standardowych, zawierają 17, 25 oraz 52 zęby na cal (tpi), obsługują szeroką gamę typów i gramatur papieru, a dla niektórych urządzeń dostępne są także ostrza zawierające 10, 12, 40 oraz 72 zęby na cal. Zestawy perforujące Tech-ni-fold dostępne są dla większości falcerek występujących na rynku.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Graftena