Dziesięć lat z Kodak FLEXCEL NX 
19 Jul 2018 14:17

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Druk fleksograficzny znacząco różni się od pozostałych technologii drukowania, w związku z czym wiąże się z licznymi wyzwaniami dla drukarń oraz wysokim stopniem nieprzewidywalności. Technologia ta jest wykorzystywana w maszynach o różnorodnej konstrukcji, przy użyciu różnych farb oraz podłoży. 

Te zmienne muszą być utrzymywane pod ścisłą kontrolą, aby uzyskać powtarzalne efekty drukowania. Pomimo rosnącej popularności produkcji opakowań przy wykorzystaniu technologii cyfrowej, druk fleksograficzny wciąż ma największy udział w całym wolumenie opakowaniowym (opakowania giętkie, z tektury falistej, etykiety itp.). Drukarnie fleksograficzne, którym udaje się połączyć stabilność i przewidywalność typowe dla offsetu, mają przed sobą szerokie perspektywy wzrostu. Od rynkowej premiery systemu KODAK FLEXCEL NX kontrola procesu druku flekso jest coraz łatwiejsza, a technologia zyskuje na popularności. 

Cała branża poligraficzna stoi przed wyzwaniami zrównoważonego rozwoju oraz rosnącymi wymaganiami co do recyklingu, zarówno na poziomie konsumenckim, jak i legislacyjnym. Systemy do zarządzania danymi wspierają drukarnie w wykorzystaniu automatyzacji, pozwalającej na zwiększenie wartości oferty dla klientów. Dzięki wydajnym, przewidywalnym i stabilnym środowiskom produkcyjnym, powtarzalnym nakładom oraz inteligentnym danym drukarnie flekso mogą poprawić zarówno marże, jak i parametry środowiskowe druku.

Od rzemiosła do zautomatyzowanej produkcji

Przez ostatnie 10 lat branża rozwijała się niezwykle dynamicznie – mówi Grant Blewett, globalny dyrektor sprzedaży w dziale opakowań w firmie Kodak. – Jakość i powtarzalność w druku flekso absolutnie nie odstają od innych technologii, a w wielu przypadkach nawet je przewyższają. Ewolucja w druku flekso przypomina tę, która miała miejsce w offsecie w latach 80. XX wieku. W obu przypadkach nastąpiły: transformacja od rzemiosła do procesu produkcyjnego, automatyzacja procesów, cyfryzacja oraz skrócenie procesów w przygotowalni. W obu sektorach drukarnie oferują wartość dodaną dzięki doświadczeniu w zakresie zarządzania danymi i kontroli procesów. Od 2008 roku firma Kodak pracuje nad technologiami pozwalającymi zwiększyć przewidywalność i niezawodność w druku flekso. Dla Kodaka, firmy z silnymi kompetencjami w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz licznymi patentami technologicznymi, sektor ten ma duży potencjał rozwoju. System KODAK FLEXCEL NX miał premierę rynkową 10 lat temu i doczekał się ponad 500 instalacji. Drukarnie flekso koncentrują się na stabilności i jakości, ale uzyskanie pożądanej kolorystyki często wiąże się ze stratami farby, podłoży oraz czasu pracy maszyny. Technologie, które pomagają im poprawić stabilność i przewidywalność, są naturalnymi stymulatorami wzrostu i poprawy rentowności. Dave Jarvis, właściciel PrintQuest, brytyjskiej przygotowalni flekso, był jednym z pierwszych użytkowników systemu FLEXCEL NX, dzięki któremu jego biznes przekształcił się z garażowego w firmę zatrudniającą 16 pracowników. 

Nowa jakość w prepressie

W latach 80. XX w. otwarte systemy i formaty danych doprowadziły do załamania łańcucha dostaw w przygotowalni w branży druku komercyjnego i publikacyjnego. Niskokosztowy, zestandaryzowany prepress przyczynił się do spadku cen druku, ale po roku 2000 konkurencja ze strony mediów cyfrowych trwale zagroziła branży poligraficznej. Odpowiedziała innowacjami takimi jak CtP czy naświetlaniem płyt bezpośrednio na maszynie drukującej, a wzrost wydajności i jakości druku cyfrowego spowodował prawdziwą eksplozję aplikacji drukowych. Procesy kontroli koloru i naświetlania uczyniły offset technologią stabilną i przewidywalną. Zarządzanie danymi, stabilność produkcyjna, niezawodność procesów oraz innowacyjne aplikacje powodują, że offset jest wciąż konkurencyjny w stosunku do mediów elektronicznych. Właściciele marek stymulują rozwój innowacji poprzez kompleksowe, zintegrowane projekty wykorzystujące wiele technologii i nośników, zwłaszcza w obszarze opakowań. 

Jakość i produktywność

Drukarnie fleksograficzne i ich klienci cieszą się takimi samymi korzyściami w zakresie przygotowalni, jak ich koledzy z branży offsetu czy druku cyfrowego. Jednak, dzięki prędkościom maszyn od 200 do 600 m/min i właściwie nieograniczonym możliwościom co do obsługiwanych podłoży, mają nad nimi znaczącą przewagę. Zaawansowane technologie takie jak KODAK FLEXCEL NX wspierają druk w wysokiej jakości z rozszerzonym gamutem barwnym (ECG – Extended Colour Gamut). Dzięki zarządzaniu barwą możemy uzyskać kolory spotowe także przy użyciu CMYK oraz farb pomarańczowej, zielonej i fioletowej. To oznacza niższe koszty, szybszy narząd, krótsze mycie maszyny i w konsekwencji szybsze czasy dostawy, czyli bardzo wymierne korzyści. Jakość druku zmieniła się – uważa Peter Hamm, dyrektor generalny ReproService EuroDigital GmbH, jednej z wiodących niemieckich przygotowalni dla branży opakowaniowej. – W przeszłości offset i flekso dzieliła spora przepaść jakościowa, dziś mamy rozwiązania bardziej zaawansowane niż w rotograwiurze.

Historia systemu KODAK FLEXCEL NX zaczęła się w 2006 roku od przejęcia firm Kodak Polychrome Graphics (KPG) oraz Creo. Zdaliśmy sobie sprawę, że z powodu cyfrowej transformacji w branży poligraficznej musimy zacząć być aktywni w nowych obszarach takich jak druk przemysłowy – wyjaśnia Chris Payne, prezes działu fleksograficznego w firmie Kodak. – Nie mieliśmy żadnej oferty dla flekso, ale mieliśmy technologie i wiedzę pozwalające nam na zaistnienie w tym obszarze. Zidentyfikowaliśmy potencjał uczynienia z flekso znacznie bardziej dominującej technologii o wysokiej jakości i wydajności. Najlepszą informacją zwrotną, jaką dziś otrzymujemy od naszych klientów jest fakt, że nie tylko oferują oni jakość oczekiwaną przez właścicieli marek, ale również uzyskują pożądaną produktywność.

Dziś fleksografia przejmuje część rynku od innych technologii, ponieważ coraz więcej firm zaczyna ją postrzegać jako równie stabilną i przewidywalną jak offset. Baza kliencka ReproService poszerzyła się dzięki instalacji systemu Kodak – nasi stali klienci zlecają nam więcej prac, udało nam się także pozyskać nowe firmy – twierdzi Peter Hamm. – Klienci zlecają nam coraz bardziej skomplikowane prace, ponieważ technologia jest w stanie im sprostać.

Przewidywalna technologia

Równolegle z ewolucją pionierskiego systemu FLEXCEL NX firma Kodak pracowała nad efektywnym przenoszeniem farby na płytę przy wykorzystaniu strukturalnych wzorów na każdym punkcie drukowym, który dzięki nim przyjmował farbę i przekazywał ją w znacznie bardziej zaawansowany sposób. Powierzchnia płyty drukowej jest naświetlana z różnymi wzorami i głębokościami uzależnionymi od reprodukowanego obrazu. Unikalna technologia naświetlania firmy Kodak precyzyjnie przekazuje te dane na płytę. Rezultatem jest zoptymalizowana wydajność druku w złożonym środowisku druku flekso. Początkowo byliśmy sceptycznie nastawieni, ale przekonała nas możliwość przekazania danych z Mac czy ArtPro do TIL (Thermal Imaging Layer), a następnie na płytę bez żadnych strat – mówi Steen Madsen, dyrektor zarządzający duńskiej firmy Reproflex, która zainstalowała trzeci system KODAK FLEXCEL NX w Europie i była jednym z beta-testerów tej technologii. – Nie było to możliwe z LAMS (laser-ablative mask system – systemy wykorzystujące laserowo usuwaną maskę, stosowane w produkcji tradycyjnych form flekso). Technologia naświetlania laserowego KODAK SQUARESPOT pozwala na precyzyjną, dokładną konwersję danych. Dane wygenerowane w przygotowalni precyzyjnie przeniesione na płytę w pełni wykorzystują jej potencjał do stabilnego, przewidywalnego druku wielobarwnego w wysokiej jakości. Wszyscy nasi klienci korzystają z technologii NX ze względu na jej przewidywalność.

Pełna kontrola

FLEXCEL NX to przede wszystkim kontrola. Martin Dreher, dyrektor naukowy centrum technologicznego Technicznego Stowarzyszenia Flekso na Uniwersytecie Mediowym w Stuttgarcie widzi wyraźny trend w kierunku wykorzystania zaawansowanego rastrowania, związany z uzyskiwaniem przez drukarnie coraz większej kontroli nad przyrostem punktu, który dotychczas był jednym z najtrudniejszych do opanowania parametrów. Rosnące wykorzystanie rastrów liniowych we flekso jest kolejnym trendem, możliwym dzięki zaawansowanym systemom kontroli procesu naświetlania. Próbki druku flekso są porównywalne pod względem jakości do rotograwiurowych, a czasem ją nawet przewyższają dzięki lepszemu transferowi farby w technologii FLEXCEL NX – uważa Martin Dreher. 

Uzyskanie takich rezultatów zależy od procesu kontroli oraz od umiejętności. Nie wystarczy dać z siebie wszystko; najpierw trzeba wiedzieć, co trzeba zrobić, a dopiero potem dać z siebie wszystko – Stefano d’Andrea, konsultant techniczny w FTA Europe przypomina słowa guru zarządzania Eda Deminga. Powołuje się również na słowa Alberta Einsteina, iż „wartość rezultatu końcowego tkwi w procesie jego osiągania”, odnosząc je do kalibracji workflow. 

We flekso poprawa kontroli nad procesami produkcyjnymi to droga do sukcesu.

Analitycy branżowi spodziewają się, że udział druku flekso będzie się w dalszym ciągu powiększał kosztem rotograwiury, analogicznie do technologii offsetowej. Kontrola nad procesem naświetlania umożliwiła zastosowanie rastrów FM oraz odwzorowanie pełnej palety barw przy użyciu 7 kolorów, co w znaczący sposób rozszerza ofertę aplikacji dla właścicieli marek, szczególnie tych poszukujących sposobów na zwiększenie swojego udziału w rynku za pomocą innowacji opakowaniowych. Pierwszy sukces z flekso za nami, ale wciąż trwa proces zdobywania zaufania właścicieli marek, podobnie jak inwestycje drukarń w systemy prepress i maszyny drukujące. Przed firmami, które już dziś oferują najnowsze technologie, są ogromne możliwości – podsumowuje Chris Payne. 

Laurel Brunner

Tłumaczenie: AN