Gallus Innovation Days 2018
19 Jul 2018 14:16

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ponad 800 gości z całego świata wzięło udział w trzeciej edycji Dni Innowacji firmy Gallus, która miała miejsce w siedzibie firmy w St. Gallen w dniach 26-28 czerwca br. Główną atrakcją wydarzenia była premiera nowej, cyfrowej maszyny do produkcji etykiet Gallus Smartfire. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również ostatnie innowacje zastosowane w maszynach konwencjonalnych i cyfrowych serii Labelmaster, Labelfire, RSC i ESC, a także nowe rozwiązanie dla sitodruku – Gallus Screeny.

Na cyfrowy początek

Gallus Smartfire to rozwiązanie dla firm, które planują rozpoczęcie profesjonalnego druku cyfrowego etykiet i mają na ten cel dosyć ograniczony budżet. Wyposażona w cztery kolorowe (CMYK) głowice drukujące Memjet maszyna jest dedykowana ultrakrótkim nakładom, które szwajcarska firma definiuje poniżej 300 mb. Druk na wstędze o szerokości 240 mm realizowany jest atramentami wodnymi, a jego wysoką jakość gwarantuje rozdzielczość 1600 dpi. Zintegrowany moduł do obróbki po druku został wyposażony w laminator, ploter do wycinania indywidualnych kształtów oraz wykrojnik semi-rotacyjny. 

Gallus Smartfire jest więc najlepszym przykładem realizacji filozofii firmy Gallus „od PDF do gotowej etykiety w jednym przebiegu” w praktyce.

Maszyna wykorzystuje zwykłe gniazda prądu, nie wymaga instalacji wyciągów, charakteryzuje się bardzo kompaktową konstrukcją i nie emituje organicznych gazów lotnych, co czyni ją rozwiązaniem odpowiednim dla każdego środowiska roboczego.

Jej nazwa mówi sama za siebie – to system wyjątkowo łatwy w obsłudze przez intuicyjny panel dotykowy – mówi Michael Ring, szef działu rozwiązań cyfrowych w firmie Gallus. – Do obsługi tego rozwiązania drukującego potrzebne są jedynie podstawowe umiejętności z zakresu przygotowania do druku. Wymiana pojemników z atramentem oraz głowic drukujących również jest niezwykle prosta. Dodatkowo cała obróbka po druku realizowana jest w jednym przebiegu, a produktem końcowym jest gotowa do wysyłki rola – zupełnie jak w przypadku innych maszyn firmy Gallus. Wykańczanie może być realizowane przez ploter wykrawający indywidualne kształty lub ekonomiczny wykrojnik semi-rotacyjny. Sprawdzone głowice Memjet stoją za wysoką jakością wydruków. Smartfire to idealna maszyna na rozpoczęcie działalności w zakresie cyfrowego druku etykiet. System produkowany jest w Portugalii, a jego pierwszy egzemplarz, prezentowany podczas Dni Innowacji w St. Gallen, trafi do polskiej firmy – Flexodruk z Jasła. Zakład Poligraficzny „Flexodruk” – Źrebiec Sp. Jawna jest jednym z wiodących producentów etykiet w województwie podkarpackim, działającym na rynku od ponad 20 lat i obsługującym producentów wyrobów mięsnych, nabiałowych, jak również chemicznych, kosmetycznych itp.

Dla zaawansowanych 

W nowym showroomie – Print Media Center Label – zwiedzający mogli zapoznać się z najświeższymi innowacjami zastosowanymi w znanych już rozwiązaniach firmy Gallus. Flagowy, cyfrowy model szwajcarskiego producenta – Labelfire – został wyposażony w Digital Embellishment Unit (DEU), czyli zespół do cyfrowego uszlachetniania inline, pozwalający na aplikację matowego i błyszczącego lakieru (także wybiórczo) o różnej grubości warstwy, co umożliwia tworzenie reliefów. Duże wrażenie robił DEU w połączeniu z aplikacją folii na zimno – rozwiązanie umożliwiające tworzenie reliefów z metalicznym efektem. Metoda ta do złudzenia imituje hot-stamping, ale nie generuje żadnych kosztów związanych z koniecznością przygotowania narzędzi (matryc itp.), co więcej: można w ten sposób uszlachetniać materiały z tworzyw sztucznych. Gallus Labelfire 340 został również wyposażony w zintegrowany moduł do sitodruku, umożliwiający nanoszenie białego koloru na podłoża transparentne, które następnie zostaną zadrukowane cyfrowo. 

Maszyna Gallus Labelmaster Advanced, która zadebiutowała na ubiegłorocznych targach Labelexpo, została zaprezentowana w St. Gallen z automatyczną kontrolą registra w kierunkach poprzecznym i podłużnym, co zwiększa łatwość jej obsługi. Udoskonalono również proces wymiany zespołu fleksograficznego na sitodrukowy, dzięki czemu jest on jeszcze prostszy.

W etykietowym Print Media Center prezentowano także efekty, jakie można uzyskać na sprawdzonych modelach Gallus RCS 430 oraz bestsellerowym ECS 340.

Screeny – Przemysł 4.0 w sitodruku rotacyjnym 

Koncepcja Przemysłu 4.0 zaczyna być widoczna również w technologiach tak analogowych jak sitodruk. Dane przeznaczone dla płyty sitodrukowej Screeny A-Line są sczytywane przez skaner, a następnie wykorzystywane w maszynie równolegle z jej danymi. Podczas procesu drukowania rzeczywiste parametry druku widoczne są online, a cały proces produkcji płyty Screeny A-Line przebiega w naświetlarce Phoenix UV-LED firmy Heidelberg oraz w automatycznym systemie wymywającym Gallus. Płyty wyprodukowane podczas Dni Innowacji wykorzystywane były na maszynie Gallus Labelmaster Advanced w etykietowym Print Media Center. 

Podczas wydarzenia duży nacisk został położony na usługi serwisowe oraz prewencyjne, zwiększające wydajność maszyn. Fir-my Gallus i Heidelberg współpracują przy licznych projektach związanych z zaawansowaną cyfryzacją w drukarniach. Jednym z przykładów jest „mCall”, czyli zautomatyzowana komunikacja maszyny z helpdeskiem firmy Gallus, co znacząco przyśpiesza wszelkie interwencje serwisowe. Klienci szwajcarskiego producenta mogą już korzystać z efektów praktycznie pełnej integracji organizacji sprzedażowej i serwisowej firm Gallus i Heidelberg.  AN