Opakowania produktów przeznaczonych do podgrzewania w wysokich temperaturach – część II
25 May 2018 14:43

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Coraz szybsze tempo życia, pośpiech, notoryczny brak czasu mają wpływ na nasz styl życia, a tym samym pośrednio na… rozwój rynku opakowań produktów spożywczych. Od lat rośnie ilość sprzedawanych dań i produktów gotowych, które klient po poddaniu obróbce cieplnej może skonsumować.

Stosowane w opakowaniach warstwy barierowe pomiędzy produktem a jego opakowaniem podlegają również zmianom. Przepuszczalność i dyfuzyjność niektórych materiałów w temperaturze ponad 120°C może być nawet 1000 razy wyższa niż w temperaturze pokojowej. 

Szacuje się, że zdolność migracji przez dyfuzję podwaja się wraz ze wzrostem temperatury o każde kolejne 10°C. Efekt ten intensyfikuje się dodatkowo pod wpływem zwiększonego ciśnienia stosowanego np. podczas sterylizacji. Zmiany właściwości dotyczą również warstw barierowych wykonanych z papieru lub kartonu. 

Podczas podgrzewania opakowań w kuchenkach mikrofalowych niektóre materiały ogrzewają się do bardzo wysokich temperatur, ale tylko punktowo. Podobnie jest z opakowaniami stałych produktów, które posiadają wysoką zawartość tłuszczu (jak np. mięso) – w nich może również miejscowo dochodzić do powstawania bardzo wysokich temperatur.

Jak można ograniczyć powstawanie niepożądanych substancji podczas podgrzewania artykułów spożywczych wraz z ich opakowaniami? Co my, jako producenci farb i lakierów, możemy zaoferować konsumentowi ze swojej strony?

Nie możemy wziąć odpowiedzialności za gotowe opakowanie, ponieważ nie znamy składu chemicznego podłoży, klejów, dodatkowych powłok itp., a także warunków użytkowania. To, co możemy zaproponować, to bezpieczne farby. 

Podczas produkcji opakowań przeznaczonych do ogrzewania nie wystarczy stosowanie farb o niskiej migracji; konieczne są farby specjalne. Receptury takich farb muszą być oparte wyłącznie na pigmentach, które nie zawierają diarylu i posiadają odporność na wysokie temperatury minimum 170°C. 

Ponadto należy wybierać wyłącznie takie farby, w których kontrolowane i wykluczone z produkcji są tzw. substancje dodane w sposób niezamierzony NIAS, które nie zostały użyte celowo i znajdują się w farbach przypadkowo. Dotyczy to szczególnie resztkowych ilości PAA (pierwszorzędowych amin aromatycznych) stosowanych przy produkcji pigmentów.

Spowodowane jest to faktem, że w warunkach wysokich temperatur prędkość migracji zdecydowanie przyspiesza. Oznacza to, że jeśli w farbie znajdują się niepożądane substancje, to ich zdolność i prawdopodobieństwo przenoszenia na zapakowany produkt znacznie się zwiększają w stosunku do warunków standardowych. I o ile celowo użyte surowce są w swoim zachowaniu w miarę kontrolowalne, to już te, które znalazły się w nich przypadkowo, przewidywalne nie są. 

Podatność zadrukowanego opakowania na ogrzewanie w piekarnikach i kuchenkach mikrofalowych może być potwierdzona tylko dla gotowych produktów.

Za badanie zgodności produktu końcowego odpowiadają producent opakowania i firma napełniająca/konfekcjonująca. Producent farb, nie znając specyfiki użytych do produkcji opakowania materiałów, nie jest w stanie przewidzieć wszystkich reakcji chemicznych, jakie mogą zajść pod wpływem wysokiej temperatury.

Aby sprostać wymaganiom zmieniającego się rynku opakowań, hubergroup opracował specjalną serię farb niskomigracyjnych do opakowań produktów spożywczych podgrzewanych w wysokich temperaturach MGA CORONA 5120. Do farb proponujemy również specjalny, odporny na wysokie temperatury, niskomigracyjny lakier dyspersyjny.

W razie potrzeby udostępniamy laboratoriom prowadzącym testy migracji i badającym zgodność produktu końcowego pełne informacje na temat składników zawartych w farbach.

Ewa Rajnsz

Artykuł sponsorowany