Szwajcarska precyzja, sztancowanie bez kompromisów
23 Mar 2018 13:42

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zaledwie pół godziny jazdy samochodem z lotniska w Zurychu, w małej miejscowości Turbenthal ma swoją siedzibę firma Bograma. Od 1986 roku działała jako firma handlowa zajmująca się w początkowej fazie handlem maszynami (zakup, sprzedaż, serwis i naprawy), współpracując z takimi producentami maszyn jak: Herzog + Heymann, Theisen & Bonutz oraz Kolbus.

W 1998 roku Bograma przystąpiła do produkcji własnych maszyn tnących, sztancujących i perforujących. Była wiodącym producentem płaskich maszyn sztancujących pracujących solo, jak również w liniach technologicznych, z maszynami innych producentów. Obecnie urządzenia tego typu produkowane w zakładach w Turbenthal dostępne są w najnowszych wersjach linii BS MULTI 450/750, w różnych konfiguracjach i wydajnościach. BS MULTI mają ogromne spektrum zastosowań w dalszej obróbce materiałów sfalcowanych, zszytych lub klejonych.

Dalszym przełomem w produkcji maszyn sztancujących okazał się rok 2011, w którym Bograma zaprezentowała pierwsze rotacyjne maszyny sztancujące.

W aktualnym portfolio firmy znajdują się dwa typy sztanc rotacyjnych: BSR 550 Servo oraz BSR 550 Basic. Maszyny te mogą w jednym cyklu produkcyjnym nacinać, perforować, żłobkować i tłoczyć arkusze do formatu 550x750 mm i maksymalnej grubości 0,5 mm. Mailingi, wkładki reklamowe, broszury, teczki, karty okolicznościowe, pudełka składane, etykiety czy karty do gry to przykłady typowych produktów wytwarzanych przy użyciu rotacyjnych urządzeń sztancujących Bogramy, zarówno w produkcji z pojedynczym, jak i wielokrotnym użytkiem.

Głównymi użytkownikami rotacyjnych maszyn sztancujących Bogramy są drukarnie arkuszowe, cyfrowe, opakowaniowe, firmy mailingowe oraz reklamowe.

Budowa rotacyjnych urządzeń sztancujących firmy Bograma opiera się na koncepcji idealnie spasowanych dwóch cylindrów magnetycznych, ze stałym, nieregulowalnym odstępem pomiędzy nimi. Na cylindrach magnetycznych montowane są płyty sztancujące (patryca i matryca). Po sztancowaniu oddzielany jest ażur, a pozostałe elementy wewnętrzne użytków są wypychane za pomocą dysz. 

Gotowy produkt jest wykładany na stole w postaci potokowej.

Zarówno BSR 550 Servo, jak i BSR 550 Basic sztancują bezmostkowo i wyróżniają się szybkim narządem oraz prostotą obsługi.

BSR 550 Servo jest pełną wersją rotacyjnej maszyny sztancującej mogącej pracować on-line z innymi urządzeniami pakującymi, mailingowymi bądź urządzeniami takimi jak gilotyna poprzeczna, cyfrowa maszyna drukarska, falcerka czy wykładarka z maksymalną prędkością do 12 000 arkuszy/godzinę.

BSR 550 Basic jest niskobudżetową, rotacyjną maszyną sztancującą pracującą z maksymalną prędkością do 8000 arkuszy/godzinę wyłącznie w trybie off-line.

Kierowana przez Danielę oraz Iwana Bochsler firma Bograma zatrudnia ok. 20 doświadczonych pracowników i 4 uczniów. Głównymi rynkami zbytu są Europa oraz USA. Urządzenia Bogramy znane są również w Ameryce Południowej, Azji, Nowej Zelandii i Afryce. 

Firma wystawia się na wszystkich dużych imprezach targowych tak w Europie, Ameryce, jak i w Azji. 

Artykuł sponsorowany