Powstaje spółka Agfa Graphics Asia
29 sty 2010 11:41

Firmy Agfa Graphics i Shenzen Brothers poinformowały o zawarciu umowy, na podstawie której wspólnie utworzą spółkę joint venture obsługującą odbiorców z regionu Chin i Azji Południowo-Wschodniej. Firma Shenzen Brothers od 2000 roku zajmuje się konfekcjonowaniem i dystrybucją filmów graficznych Agfa Graphics dla lokalnych rynków. W ciągu 10 lat współpracy zbudowała czołową sieć dystrybucyjną oferującą produkty belgijskiego producenta. 
Z kolei Agfa Graphics w ostatnich latach zrealizowała znaczące inwestycje technologiczne w zakresie prepressu oraz jej nowego obszaru działalności – przemysłowego druku inkjetowego. Firma posiada oddziały w Chinach joraz w innych krajach Azji Południowo-Wschodniej; w chińskim mieście Wuxi znajduje się też jej zakład produkujący płyty drukowe. Wszystkie te działania spowodowały, że osiągnęła w tej części świata znaczącą pozycję rynkową.
Jak wynika ze wspólnego komunikatu prasowego obu przedsiębiorstw, nowo utworzona spółka Agfa Graphics Asia będzie w pełni korzystać z infrastruktury, zasobów technologicznych, mocy wytwórczych oraz sieci dystrybucyjnej jej założycieli, jak również mieć zapewniony nieograniczony dostęp do technologii poligraficznych Agfa Graphics.
Agfa Graphics i Shenzen Brothers zakładają, że już w pierwszym pełnym roku działalności nowe przedsiębiorstwo osiągnie przychody ze sprzedaży w wysokości 200 mln euro. Większościowym udziałowcem w spółce będzie Agfa Graphics, która obejmie 51 proc. akcji, pozostałe 49 proc. przypadnie w udziale Shenzen Brothers. Stefaan Vanhooren, prezes Agfa Graphics, będzie w nowej firmie pełnił funkcję przewodniczącego rady nadzorczej. Stanowisko prezesa obejmie Huang, na co dzień kierujący firmą Shenzen Brothers.
Agfa Graphics i Shenzen Brothers pozostają od dziesięciu lat lojalnymi partnerami, z sukcesem obsługując chińską branżę poligraficzną – mówi Stefaan Vanhooren. – Nowo utworzona spółka joint venture to bardzo ważny czynnik w realizacji naszych ambitnych planów, zakładających ekspansję na rynku cyfrowego prepressu i przemysłowego druku inkjetowego w regionie Azji. 
Innowacje technologiczne i dalsza redukcja kosztów działalności będą kluczowymi czynnikami dla przyszłych wzrostów i sukcesów w biznesie – dodaje Huang. – Silne zaplecze technologiczne i bogate know-how firmy Agfa Graphics pozwolą nam na znaczne rozszerzenie działań biznesowych zarówno w Chinach, jak i na pozostałych rynkach Azji Południowo-Wschodniej. W realizacji naszych celów niezwykle pomocne będą też zaawansowana infrastruktura i odpowiednie moce produkcyjne, jakimi Agfa Graphics dysponuje w Chinach.
Siedzibą firmy Agfa Graphics Asia będzie Shenzen w prowincji Guangdong. Oczekuje się, że rozpocznie ona działalność najpóźniej w 3. kwartale br., po uzyskaniu wszelkich stosownych pozwoleń. Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa