Ploter Agfa w firmie Kameleon Colours z Piły
23 kwi 2013 09:41
Drukarnia wielkoformatowa Kameleon Colours z Piły to kolejny polski użytkownik wszechstronnego i wydajnego plotera Agfa :Anapurna M2050. Urządzenie rozpoczęło tu pracę w połowie marca, znacznie zwiększając możliwości przedsiębiorstwa w zakresie aplikacji na podłożach sztywnych, także nietypowych. Firma Kameleon Colours już zrealizowała na nim pierwsze zamówienia.
Kameleon Colours został założony w 1998 r., więc obchodzi właśnie 15-lecie istnienia. Początkowo firma zajmowała się typową obsługą w zakresie przygotowania prac do druku: składem, projektami, grafiką reklamową. Z czasem – jak przyznaje Arkadiusz Knap, właściciel firmy – sami klienci wymusili na nim rozwój działalności: „Wówczas zatrudniłem pierwszych pracowników, przenieśliśmy się do większego lokalu, a w naszej ofercie pojawiły się usługi drukowania i cięcia ploterowego. Tym samym, poza prepressem, zajęliśmy się szeroko rozumianą reklamą zewnętrzną”.
Inwestycja w zaawansowany ploter wielkoformatowy, bazujący na technologii UV – Agfa :Anapurna M2050 – jest kolejnym znaczącym krokiem w rozwoju firmy Kameleon Colours. Urządzenie to pozwala na drukowanie w sześciu kolorach (CMYKLcLm) z dodatkową bielą, która może być wykorzystywana jako kolor podkładowy bądź kryjący. Arkadiusz Knap przyznaje, że początkowo nie doceniał możliwości tej opcji: „Jednak już przy pierwszych zleceniach okazała się ona nieoceniona, zwłaszcza przy bezpośrednim zadrukowywaniu materiałów transparentnych czy systemów podświetleń”. Ploter drukuje z prędkością maksymalną 53 m2/h i rozdzielczością do 1440 dpi. W przypadku mediów sztywnych, z myślą o których przede wszystkim zakupiła go firma Kameleon Colours, maksymalny format zadruku wynosi 2,05x3 m. Przy podłożach giętkich, drukowanych w trybie „z roli na rolę”, maksymalna szerokość materiału to 2,07 m. Arkadiusz Knap twierdzi, że wśród parametrów technicznych, które w największym stopniu zdecydowały o wyborze tego rozwiązania, były właśnie obszerny format, pozwalający na zadrukowywanie całych płyt, oraz druk w sześciu kolorach zamiast w standardowym CMYK.
Jak zapewnia właściciel firmy Kameleon Colours, cały proces instalacji i wdrożenia plotera :Anapurna M2050 przebiegł bezproblemowo, co pozwoliło niemal natychmiast rozpocząć na nim bieżącą produkcję. Przez pierwsze tygodnie urządzenie było wykorzystywane do zadrukowywania różnych, także bardzo nietypowych i nieregularnych podłoży takich jak tworzywa sztuczne, szkło, płyty meblowe, ale też personalizowane skórzane i gumowe elementy obuwia.
Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa