Wkład Intergraf w tworzenie normy ISO 16759
16 lip 2013 15:15
Organizacja Intergraf z siedzibą w Brukseli, zrzeszająca europejskie stowarzyszenia branży poligraficznej, z zadowoleniem przyjęła wprowadzenie nowej normy ISO 16759 (o czym informowaliśmy wcześniej) pomagającej w ocenie i wymianie informacji nt. emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez produkty drukowane.
Intergraf aktywnie uczestniczył w rozwoju tego międzynarodowego standardu, opierając się na pracy członków organizacji nad zaleceniami określającymi parametry do obliczeń śladu węglowego generowanego przez drukarnie i produkty poligraficzne. Zalecenia organizacji Intergraf dotyczące tej tematyki można znaleźć na stronie internetowej http://intergraf.eu/images/INTERGRAF_recommendations_version2_2013.pdf.
Rekomendacje Intergraf określają 13 podstawowych parametrów, które obejmują 95 proc. typowych przyczyn emisji dwutlenku węgla związanych z procesem drukowania. Rekomendacje Intergraf są bardziej restrykcyjne niż obecna norma ISO. Określają one zarówno najważniejsze parametry, jak również ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę podczas obliczania emisji dwutlenku węgla.
Na podstawie zaleceń organizacji Intergraf, jej członkowie stworzyli dwie aplikacje narzędziowe w formie kalkulatorów emisji dwutlenku węgla: ClimateCalc (http://eu.climatecalc.eu/) i Climate Initiative (http://www.klima-druck.de). Oba narzędzia zostały stworzone przez przemysł poligraficzny z myślą o jego potrzebach.
Rekomendacje Intergraf zostały umieszczone jako przykłady oznaczenia ilościowego emisji dwutlenku węgla w nowej normie ISO 16759.
„Rekomendowana przez Intergraf nowa norma ISO 16759 pomoże drukarniom w ocenie i informowaniu o emisji gazów cieplarnianych oraz w działaniach na rzecz poprawy środowiska naturalnego” – mówi Beatrice Klose, sekretarz generalny Intergraf.
Na podstawie informacji Intergraf opracował KS