Fortis teraz z Duplo
14 kwi 2014 13:15
Oszczędność czasu, możliwość sprawnej realizacji niskich nakładów (niemal „od ręki” ), wyższa jakość obróbki końcowej – to tylko niektóre zalety ostatniej inwestycji drukarni Fortis z Zielonej Góry. Kupiła ona system Duplo Docucutter DC-645i.
„Przymierzając się do zakupu tego urządzenia obserwowałem inwestycje innych drukarń w tym zakresie. Okazało się, że wiele z nich decyduje się na sprzęt Duplo. A skoro wiele drukarń pracuje na tym sprzęcie, to musi być to sprawne i dobre rozwiązanie. Okazało się, że się nie pomyliłem” – mówi Marcin Borowy, właściciel drukarni Fortis.
Firma rozpoczęła działalność 15 lat temu celując od razu w produkty nietypowe – druk soczewkowy (trójwymiarowy, wielofazowy). „To była zupełnie nowa technologia na polskim rynku. Byliśmy pierwszą drukarnią, która wykonywała prace w tym zakresie w naszym kraju. Szybko okazało się, że rynek oczekuje czegoś nietypowego, dzięki czemu drukarnia Fortis rozpoczęła swój rozwój. Zawsze jednak przyglądaliśmy się potrzebom naszych klientów. Z jednej strony oferowaliśmy im zupełnie coś innego, z drugiej – chcąc zaspokoić ich potrzeby w zakresie prostszych zleceń – inwestowaliśmy równolegle w odpowiedni do tych oczekiwań sprzęt, opierając swoją produkcję głównie na technice offsetowej. Obecnie wykonujemy również produkty w technice druku offsetowego UV, drukujemy na metalizowanych kartonach, foliach soczewkowych itp. Realizujemy też prace z zakresu szeroko pojętego akcydensu. Przed rokiem podjęliśmy decyzję o zakupie maszyny cyfrowej, która jeszcze szybciej mogłaby realizować prace niskonakładowe. Wraz z tym zakupem zdecydowaliśmy się również na usprawnienie naszej introligatorni. Analizowaliśmy oferty rozwiązań konkurencyjnych, ale żadne z nich nie łączyło w sobie aż tylu funkcji w jednym, niewielkim urządzeniu jak Duplo Docucutter DC-645i”.
„Maszyna oferuje cięcie wzdłużne, poprzeczne i bigowanie w jednym przebiegu. Umożliwia wykonywanie tych czynności szybko i precyzyjnie, a na dodatek może je obsługiwać tylko jedna osoba. Użytkownik zyskuje więc czas, wysoką jakość i powtarzalność produkcji” – mówi Krzysztof Panawa, odpowiedzialny za sprzedaż w Duplo Polska.
„Dzięki urządzeniu Docucutter DC-645i zyskujemy przede wszystkim na czasie. Owszem, w naszej introligatorni mieliśmy duże, przemysłowe maszyny dla wysokich nakładów i mogliśmy różne czynności wykonywać we własnym zakresie. Ale wycinanie mniejszych nakładów na gilotynach, ustawianie tych maszyn i ich obsługa, a także koszty z tym związane są kłopotliwe i generują więcej czasu. W urządzeniu Duplo wszystkie te procesy – wycinanie, bigowanie, perforacja - odbywają się bardzo szybko. Dodatkową jego cechą, która bardzo mi się spodobała, jest możliwość powiększenia o moduł falcujący jeśli będziemy mieli w przyszłości taką potrzebę”.
W przypadku drukarni Fortis dostarczony system od razu przeszedł „chrzest bojowy” i sprawdził się w realizacji trudnego zlecenia – został
wykorzystany tuż po instalacji do produkcji długich kalendarzy. Okazało się, że bez problemu umożliwia on bigowanie różnych gramatur papieru (w tym do 350 g). „Wydrukowaliśmy więc arkusze do kalendarza, następnie za pomocą urządzenia Duplo wycinaliśmy tzw. plecki do nich i jednocześnie bigowaliśmy je. Wcześniej odbywało się to w ten sposób, że po wydrukowaniu musieliśmy ciąć je na gilotynie i bigowanie podzlecać, co wydłużało proces nawet do 3 dni. Teraz to samo zlecenie wykonujemy w ciągu jednej godziny, w dodatku z wyższą jakością. To istotne przyspieszenie w naszej codziennej pracy, jeśli chodzi o niskie i średnie nakłady” - przyznaje Marcin Borowy. - Duża dokładność urządzenia daje nam większe poczucie bezpieczeństwa. W przypadku zacięcia systemu lub prostej usterki sami i szybko możemy rozwiązać ten problem. W bardzo prosty sposób możemy również odtwarzać w urządzeniu wcześniejsze zlecenia, a wiele z nich to prace powtarzalne w naszej produkcji. Wówczas przygotowanie maszyny do wykonania takiego zadania zajmuje niespełna minutę, choć warto podkreślić, że nawet przy zupełnie nowych pracach proces ten trwa maksymalnie 10 minut. (...)”.
Opracowano na podstawie informacji firmy Duplo Polska