„Technologie 3D dla przemysłu i edukacji”
20 mar 2017 14:26

Innowacyjne zastosowania drukarek i skanerów 3D, potencjał procesów inżynierii odwrotnej, a także najnowsze funkcje oprogramowania IMG_4061SMARTTECH3Dmeasure – to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas zakończonych właśnie warsztatów „Technologie 3D dla przemysłu i edukacji” organizowanych przez firmy Canon Polska i SMARTTECH 3D.

Połączenie funkcjonalności skanowania i druku 3D daje ogromny potencjał praktycznego zastosowania tych innowacyjnych technologii w przemyśle. Dlatego cieszymy się, że uczestnikami warsztatów byli przede wszystkim przedstawiciele różnych branż przemysłu, którzy mają wiedzę na temat potrzeb branży, a jednocześnie wizję usprawniania codziennych procesów dzięki technologiom przyrostowym – przyznaje Rafał Osiekowicz, Canon Polska. - Właśnie taki cel przyświecał nam podczas organizacji tego wydarzenia – poczucie, że polski przemysł i inne sektory rynku mogą funkcjonować sprawniej i taniej dzięki technologiom 3D.”

Oprócz warsztatów odbyły się także prelekcje ekspertów Canon i SMARTTECH. Najnowsze funkcje oprogramowania SMARTTECH3Dmeasure v2017 zaprezentował Marcin Lewandowski – kierownik działu pomiarów i wsparcia technicznego skanerów 3D. W swoim wystąpieniu podkreślił wielowątkowe możliwości obróbki wyników pomiarowych w postaci wielomilionowych chmur punktów oraz wykorzystanie najnowszych funkcji oprogramowania, które pozwala skanować przedmioty przy użyciu stolika obrotowego i markerów pozycjonujących, a dodatkowo umożliwia także pomiar obiektów ciemnych, co do tej pory było utrudnione.

O zastosowaniach skanerów 3D w procesach inżynierii odwrotnej i kontroli jakości mówił specjalista SMARTTECH 3D ds. oprogramowania – Adam Rajch. Zaprezentował on przykłady wykorzystania skanerów 3D w precyzyjnym odtwarzaniu modeli takich jak narzędzia czy zużyte elementy maszyn. Wypowiedź została poparta wieloma praktycznymi przykładami wdrożeń u klientów SMARTTECH z całego świata. Co ciekawe, skanowanie 3D znajduje zastosowanie również m.in. w kryminalistyce (więcej o zastosowaniach technologii 3D w kryminalistyce będzie można dowiedzieć się podczas kolejnej edycji wydarzenia).

Potencjał wykorzystania drukarek 3D w firmach usługowych i produkcyjnych oraz na uczelniach wyższych omówił Jacek Korzeniewski – specjalista ds. druku 3D w firmie Canon Polska. Opowiedział on o zastosowaniach profesjonalnych drukarek z oferty Canon – maszyn pracujących w technologiach MPJ, CJP i SLA. Canon od kilku lat dostarcza na rynek europejski rozwiązania firmy 3D Systems – amerykańskiego producenta i światowego lidera w produkcji rozwiązań druku przyrostowego. Od czerwca 2016 r. Canon jest także oficjalnym dystrybutorem rozwiązań 3D Systems w Polsce.

Prezentowany podczas wydarzenia model ProJet 2500 Plus to profesjonalna drukarka do wykonywania bardzo dokładnych modeli 3D. Urządzenie wykorzystuje technologię druku z fotopolimerów akrylowych utwardzanych w procesie światłem UV, która pozwala na uzyskanie modeli o wyjątkowej dokładności kształtów i odpowiedniej fakturze powierzchni. ProJet 2500 Plus miał światową premierę w pierwszej połowie 2016 r., kiedy to zaprojektowano go w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku w zakresie ekonomicznego rozwiązania zachowującego jakość i dokładność – czyli cech, które do tej pory były osiągalne jedynie przez większe maszyny wykorzystujące technologię MultiJet Printing. I to właśnie dzięki technologii MJP ProJet 2500 Plus doskonale nadaje się np. do wytwarzania bardzo precyzyjnych prototypów dla branży elektronicznej czy też gotowych narzędzi stosowanych w produkcji.

Już 6 kwietnia br. odbędzie się kolejna edycja konferencji organizowanej przez Canon i SMARTTECH 3D. Spotkanie będzie poświęcone wykorzystaniu technologii 3D w takich branżach jak muzealnictwo, archeologia czy medycyna. Więcej szczegółów oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie:

http://skaner3d.pl/konferencja-technologie-3d-dla-archeologii-i-muzealnikow

Pytania dotyczące konferencji prosimy kierować na adres e-mail: 3d@canon.pl.

Opracowano na podstawie informacji firmy Canonerror: Kopiowanie zabronione!
cript>