ColorEdge PROMINENCE CG3145 – pierwszy monitor referencyjny HDR
20 kwi 2017 09:41

CG3145Rodzina monitorów graficznych EIZO ColorEdge już wkrótce powiększy się o model referencyjny PROMINENCE CG3145. Urządzenie wyposażono w ekran o przekątnej 31,1” i rozdzielczości DCI-4K (4096x2160). Stworzono go z myślą o profesjonalnej edycji materiałów HDR.

Obrazy HDR (ang. High Dynamic Range) odwzorowują zakres jasności i kolorów zbliżony do zakresu widzianego przez człowieka. ColorEdge PROMINENCE CG3145 potrafi jednocześnie wyświetlać zarówno bardzo jasne, jak i bardzo ciemne obszary, nie pogarszając przy tym ich jakości. Takiego efektu nie da się uzyskać na monitorach SDR (ang. Standard Dynamic Range). PROMINENCE CG3145 osiąga jasność 1000 cd/m2, konieczną do odwzorowania obrazów HDR. Co więcej, jest pierwszym na świecie monitorem LCD oferującym naturalny kontrast na poziomie aż 1.000.000:1, umożliwiającym oddanie tzw. prawdziwej czerni.

Nazwa „PROMINENCE” odnosi się do zjawisk zwanych protuberencjami (potocznie „wybuchami na słońcu”), będących erupcjami gazów unoszących się nad powierzchnią Słońca. Obraz jasno świecącego Słońca na tle głębokiej czerni przestrzeni kosmicznej nawiązuje do właściwości monitora zapewniających precyzyjne wyświetlanie zarówno jasnych, jak i ciemnych elementów obrazu.

Ten profesjonalny monitor przeznaczony do color-gradingu jest pierwszym modelem, w którym zastosowano rozwiązania inne niż ABL (Auto Brightness Limiter) czy local dimming (funkcja strefowego ściemniania), które w znaczącym stopniu negatywnie wpływają na wyświetlany obraz w technologii HDR. ABL jest stosowana w innych monitorach HDR OLED w celu przedłużenia ich żywotności. Ogranicza możliwości monitora w zakresie wyświetlania jaśniejszych scen w odcieniach wychodzących poza określony zakres. W rezultacie te jaśniejsze obszary są przyciemniane, a kolory spłaszczane. Funkcja strefowego ściemniania wykorzystuje system kontroli podświetlania, który reguluje jasność w poszczególnych sekcjach ekranu w zależności od wyświetlanego obrazu. Jednakże gdy oglądany obiekt wykroczy poza obszar danej strefy, na ekranie pojawia się tzw. efekt „aureoli”, sprawiający, że niemożliwe jest osiągnięcie pełnej zgodności kolorów w detalach. W modelu ColorEdge ROMINENCE CG3145 te zjawiska nie występują, dając użytkownikom możliwość korzystania w pełni z możliwości technologii HDR i gwarantując, że zawsze zobaczą odpowiednie kolory i jasność na każdym pikselu.

W tworzeniu materiałów wideo HDR wykorzystywane są dwie krzywe gamma - HLG (ang. hybrid log-gamma) i PQ (ang. perceptual quantization). HLG jest wykorzystywana podczas emisji programów telewizyjnych nadawanych na żywo, natomiast krzywa PQ bliższa jest ludzkiej interpretacji koloru i światła, nadaje się doskonale do oglądania filmów, streamingu i innych treści wideo. ColorEdge PROMINENCE CG3145 obsługuje obydwie krzywe, dzięki czemu profesjonalni koloryści mogą w pełni polegać na monitorze zgodnym ze standardami określonymi dla wideo HDR.

EIZO zaprezentuje po raz pierwszy model ColorEdge PROMINENCE CG3145 i linię modeli wspierających krzywą gamma HDR podczas wystawy NAB Show 2017, która rozpocznie się 24 kwietnia w Las Vegas.

Sprzedaż monitora ColorEdge PROMINENCE CG3145 rozpocznie się pod koniec 2017 roku. Niektóre z modeli obsługujących wyświetlanie obrazu z gamą HLG i PQ są już dostępne w sprzedaży.

Opracowano na podstawie informacji firmy Alstor

 

 

 

 

 

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>