Nagrody PTWK i ranking drukarń dziełowych
19 maj 2017 13:08

18 maja, pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki, wręczono nagrody laureatom 57. Konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na „Najpiękniejsze Książki Roku 2016”. W tej edycji konkursu wzięło udział 70 firm wydawniczych, które nadesłały 187 tytułów. Jury pod przewodnictwem prof. Mieczysława Wasilewskiego przyznało 4 nagrody i 23 wyróżnienia. Wydawcy oraz twórcy (ilustratorzy, graficy, typografowie) nagrodzonych i wyróżnionych pozycji otrzymali dyplomy honorowe, a drukarnie – listy gratulacyjne; najwięcej (5) takich listów trafiło do Drukarni Argraf z Warszawy.

Medal PTWK za wyróżniającą się działalność na rzecz kultury i książki otrzymała Antonina Kuchlewska – prezes Białostockich Zakładów Graficznych; to pierwszy taki medal przyznany osobistości ze środowiska poligraficznego. Warto podkreślić, że w bieżącym roku pani prezes obchodzi 30-lecie pracy w poligrafii.

Przyznano również dwie nagrody honorowe PTWK. Jedna z nich przypadła krakowskiej Drukarni Skleniarz za wysoką jakość druku i oprawy albumu „Jan Jerzy Pinsel/Adam Myjak - spotkanie” wydanego przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Przypomnijmy, że Włodzimierz Skleniarz był również w ubiegłym roku laureatem nagrody honorowej PTWK za wybitne osiągnięcia w dziedzinie estetyki i wysokiej jakości druku książek.

Ogłoszono także wyniki I części XVI Rankingu Drukarń Dziełowych 2015/2016 - „Wydawcy wybierają drukarnie”. Organizatorami rankingu są PTWK, Sekcja Poligrafów SIMP i magazyn „Wydawca”; patronem medialnym jest „Poligrafika”.

W tej części rankingu zwyciężyła poznańska Drukarnia Abedik; drugie miejsce zajął Opolgraf; na podium znalazła się także Drukarnia Pozkal z Inowrocławia. W kategorii drukarń cyfrowych pierwsze miejsce przypadło inowrocławskiej drukarni Totem.com.pl.

Gratulujemy wszystkim laureatom!

Wyniki drugiej części rankingu, czyli Drukarnię Dziełową Roku, poznamy podczas Targów Książki w Krakowie (26-29 października). IZ

error: Kopiowanie zabronione!
cript>