Mouvent – nowa firma w Grupie Bobst dedykowana drukowi cyfrowemu
7 lip 2017 10:25

6 lipca br. w Wetzikon (Szwajcaria) firmy Bobst (wiodący światowy dostawca rozwiązań dla rynku opakowań i etykiet) oraz Radex (start-up należący do osób z dużym doświadczeniem w zakresie inkjetowego druku na żądanie) ogłosiły joint venture o nazwie Mouvent, które stanie się centrum kompetencji Grupy Bobst w zakresie druku cyfrowego oraz dostawcą rozwiązań dla rynków tekstylnego, etykietowego i opakowaniowego. Mouvent, zatrudniający obecnie 80 osób w 5 lokalizacjach w Szwajcarii, ma się specjalizować w opracowywaniu i dostarczaniu “przyszłości druku cyfrowego”.

“Naprawdę wierzymy, że to przełomowy moment dla przyszłości druku cyfrowego, niezależnie od rynku, do którego jest kierowany - powiedział Jean-Pascal Bobst, CEO Bobst Group SA. - Aktualne trendy branży takie jak digitalizacja, spadek nakładów, coraz krótszy czas realizacji zleceń, wersjonizacja, personalizacja i serie okazjonalne oraz coraz większa waga przykładana do kosztów i ekologii kreują coraz większe zapotrzebowanie na przystępne cenowo maszyny drukujące w technologii cyfrowej z wysoką jakością. Poprzez Mouvent chcemy dokonać przełomu w tym obszarze, dostarczając rynkowi to, czego najbardziej potrzebuje - niezawodnego, przemysłowego druku cyfrowego na różnorodnych podłożach w konkurencyjnej cenie.”

Mouvent oferuje w pełni zintegrowane, kompletne rozwiązanie oparte na Mouvent Cluster, czyli innowacyjnej technologii jednoprzebiegowego i wieloprzebiegowego drukowania inkjetowego, wykorzystującej głowice drukujące Samba firmy Fujifilm. Tym samym Bobst nie będzie już kontynuował współpracy z firmą Kodak w zakresie technologii Prosper. Mouvent jest również autorem oprogramowania do sterowania pracą maszyn oraz producentem atramentów i powłok dla różnych podłoży drukowych. Będzie także oferować kompletne usługi serwisowe. Firma obiecuje nowy standard w inkjetowym druku etykiet, jeśli chodzi o jakość, cenę atramentu, wytrzymałość głowic drukujących, jakość i wydajność maszyn. Pierwszą maszyną Mouvent, której premiera miała miejsce 6 lipca br., jest system do druku na tekstyliach TX801 o szer. 180 cm, wysoko produktywne rozwiązanie drukujące z rozdzielczością 1200x1200 dpi w 8 kolorach i z trójstopniową skalą szarości. Pierwsze rozwiązanie do produkcji etykiet zostanie zaprezentowane na targach Labelexpo Europe 2017, zaś w przyszłym roku możemy spodziewać się systemu do produkcji opakowań składanych i z tektury falistej. AN