Pierwszy w Polsce ploter Agfa Anapurna H3200i LED
22 wrz 2017 10:52

W firmie SimpliCity z Poznania rozpoczął pracę pierwszy w Polsce „hybrydowy” ploter Agfa Anapurna H3200i LED. Maszyna została zakontraktowana podczas tegorocznych targów Fespa 2017.
Firma SimpliCity powstała przed 13 laty z inicjatywy osób zarządzających wówczas jedną z poznańskich agencji reklamowych. Współpracując z różnymi drukarniami, także wielkoformatowymi, gdzie podzlecano prace w zakresie poligrafii, właściciele doszli do wniosku, że warto rozpocząć samodzielną produkcję w tym zakresie. „W ten sposób dom produkcyjny SimpliCity, jakim z czasem się staliśmy, rozpoczął swoją przygodę z drukiem wielkoformatowym – mówi prezes zarządu Robert Radecki. – Początkowo bazowaliśmy na urządzeniach pracujących w technice solwentowej, w kolejnych latach pojawiły się tu także maszyny bazujące na inkjecie. Z roku na rok dynamicznie się rozwijaliśmy (...). Obecnie koncentrujemy się na kompleksowej obsłudze dużych firm w zakresie szeroko rozumianej identyfikacji wizualnej, oferując projekt, jego wykonanie, na realizacji i montażu kończąc. (…) Przed 5 laty wyszliśmy z naszą ofertą poza Polskę i obecnie eksport stanowi ok. 20 proc. naszych obrotów. Chcemy, aby udział ten systematycznie rósł, nadal też poszukujemy klientów na terenie naszego kraju. Stąd konieczność zainwestowania w kolejny, innowacyjny ploter wielkoformatowy, zwiększający nasz potencjał, a zarazem zastępujący jedno z wcześniej przez nas użytkowanych, wysłużone urządzenie”.
W maju br. do firmy SimpliCity został dostarczony nowy ploter Anapurna H3200i LED, pracujący w oparciu o energooszczędną technologię UV LED. Maszyna jest wyposażona w układ transportowy z pasem, obsługujący różnorodne podłoża o maks. szerokości 3,2 m, także z roli. W konfiguracji dla SimpliCity urządzenie pozwala na drukowanie z użyciem dwóch zwojów. Jeśli chodzi o media sztywne, ploter zadrukowuje bryty o maks. formacie 2x3,2 m.
Anapurna H3200i LED drukuje w 6 kolorach z prędkością do 129 m2/h w trybie draft. Posiada wbudowaną funkcję nanoszenia koloru białego, który może być aplikowany zarówno przed warstwą wielobarwną, jak i po niej, także jako kolor punktowy (specjalny). Można go również nanosić w tzw. trybie „kanapkowym” (pomiędzy 2 innymi warstwami atramentu).
„Maszyna pracuje u nas od końca maja br. i jak dotychczas jesteśmy z niej bardzo zadowoleni – mówi Robert Radecki. – (...). Zadrukowujemy w niej głównie materiały sztywne, m.in. spienione PVC czy kompozyty, choć zdarzają się też realizacje wymagające trybu „z roli na rolę” – wykonujemy m.in. zlecenia na bazie folii magnetycznych. Co warte podkreślenia, trafiają do niej prace wymagające najwyższej jakości, zawierające wiele detali, m.in. teksty. Anapurna H3200i LED realizuje większość zamówień pochodzących od naszych partnerów z zagranicy.”.
Robert Radecki zwraca uwagę także na inne aspekty: „Pracę z ploterem bardzo sobie chwalą nasi operatorzy, dotychczas przyzwyczajeni do urządzeń innego dostawcy. Obsługa maszyny Anapurna H3200i LED jest na tyle prosta i intuicyjna, że dostosowanie się do niej nie wymagało dużo czasu. Swój udział w tym ma m.in. oprogramowanie sterujące jej pracą”.
Ploter został dostarczony wraz z dedykowanym produkcji wielkoformatowej, stworzonym przez Agfa Graphics systemem workflow Asanti 3.0 Render. Obecnie w firmie testowana jest jej rozbudowana wersja – Asanti Production. Robert Radecki przyznaje, że firma korzystała wcześniej z kontrolera innego producenta, który miał znaleźć zastosowanie także przy przygotowywaniu i obróbce prac realizowanych w urządzeniu Anapurna H3200i LED. „Okazało się jednak, że Asanti jest systemem na tyle wygodnym, elastycznym i przyjaznym w obsłudze, że pozostaliśmy przy nim w kontekście sterowania maszyną Agfa Graphics. Co więcej, rozważamy jego zastosowanie do prac, które trafiają także do innych naszych urządzeń. Z zainteresowaniem przyglądamy się takim funkcjom Asanti, jak np. True Shape Nesting, która umożliwia optymalne układanie wielu drukowanych użytków poprzez zagnieżdżanie zgodnie z ich rzeczywistym kształtem”.
Hala produkcyjna zatrudniającej obecnie ponad 50 osób firmy SimpliCity powoli się zapełnia. W związku z tym jej właściciele, myśląc o dalszym rozwoju, rozważają już przeprowadzkę do nowej siedziby.

Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa Graphics