Foldruk Media inwestuje w ploter Anapurna H2050i LED
16 paź 2017 10:04

W sierpniu br. w firmie Foldruk Media z Siedlec rozpoczął pracę system Anapurna H2050i LED. Firma Foldruk Media działa na polskim rynku reklamowym od 1992 roku (w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia), a jej początki wiążą się m.in. z produkcją toreb foliowych, etykiet samoprzylepnych i wizytówek wykonywanych w technice sitodruku. Wkrótce jej oferta rozszerzyła się o materiały poligraficzne realizowane w offsecie. Jednocześnie w firmie powstał i systematycznie rozwijał się dział reklamy wizualnej, który bazował na ploterach tnących, a nieco później – także drukujących, solwentowych. Obecnie Foldruk Media koncentruje się na kompleksowej obsłudze poligraficzno-reklamowej (obejmującej także produkcje filmowe, zdjęcia reklamowe i strony www) końcowych odbiorców z różnych branż. Jak podkreśla Marian Borkowski – właściciel firmy, dział reklamy wizualnej generuje znaczącą część obrotów przedsiębiorstwa, a zakupiony niedawno ploter Anapurna H2050i LED ma zwiększyć jego potencjał w zakresie druku cyfrowego: „O ploterze płaskim, bazującym na technice inkjet UV, myśleliśmy już od dłuższego czasu. Jednak do niedawna nasze wysiłki, także finansowe, koncentrowały się na nowej siedzibie, do której przenieśliśmy się w ub.r. Po przeprowadzce poszukiwania dostawcy plotera UV, oferującego możliwość zadrukowywania mediów sztywnych, nabrały tempa. Po testach konkurencyjnych maszyn, licznych spotkaniach dotyczących możliwości urządzeń, kwestii technicznych czy też serwisowych okazało się, że zaproponowany nam przez Agfa Graphics ploter „hybrydowy” Anapurna H2050i LED (poza trybem płaskim – oferujący także możliwość druku „z roli na rolę”) zapewnia najlepszą jakość i wydajność. Swego rodzaju sprawdzian, jakiemu w siedzibie producenta poddany został przez nas ploter Anapurna H2050i LED, przekonał nas do rzeczywistych możliwości tego urządzenia. (...)”. Marian Borkowski dodaje, że przed podjęciem finalnej decyzji miał okazję rozmawiać z innymi użytkownikami maszyn Anapurna i Jeti: „Nie usłyszałem ani jednego negatywnego głosu, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że podejmujemy słuszną decyzję. Duże znaczenie miała też profesjonalna obsługa przedsprzedażowa ze strony pana Adriana Życkiego – regionalnego szefa sprzedaży Agfa Graphics. (...)”.
Ploter Anapurna H2050i LED umożliwia bezpośrednie zadrukowywanie mediów sztywnych (m.in. pleksi, plastiku, płyt kompozytowych dibond, szkła czy drewna) o maks. formacie 2,05x3,2 m i grubości do 4,5 cm. W przypadku materiałów giętkich (folii banerowych oraz samoprzylepnych, a także elementów dekoracyjnych jak tapety czy płótna canvas) ograniczeniem jest szerokość (2,05 m) oraz ciężar zwoju z nośnikiem (50 kg). Ploter drukuje w 6 kolorach, umożliwia też nanoszenie bieli. Nowej generacji głowice Konica Minolta aplikują dedykowane, produkowane we własnym zakresie przez Agfa Graphics atramenty. Dużą zaletą plotera, co podkreślają także inni jego użytkownicy, jest energooszczędność, uzyskiwana dzięki wdrożeniu technologii UV LED; tradycyjne lampy rtęciowe zastąpiono tu promiennikami UV LED, co m.in. pozwala na zastosowanie materiałów wrażliwych na wysoką temperaturę. Urządzenie jest sterowane najnowszą wersją systemu workflow Asanti 3.0 Render, dedykowanego produkcji wielkoformatowej.
Marian Borkowski: „Dotychczas używaliśmy jedynie rolowych ploterów solwentowych, więc druk na mediach sztywnych, także nietypowych, znacząco usprawni naszą pracę i przyczyni się do jeszcze szybszej finalizacji zamówień. Wcześniej tego typu realizacje odbywały się w naszej firmie dwuetapowo: folia była zadrukowywana w ploterze solwentowym, a następnie naklejana na docelowy materiał. Obecnie proces ten odbywa się w trybie jednoprzebiegowym, znacznie sprawniejszym, zaś spektrum podłoży obsługiwanych przez rozwiązanie Agfa Graphics jest praktycznie nieograniczone. W kontekście podłoży sztywnych planujemy zadrukowywać w nim m.in. płyty PVC czy pleksi wykorzystywane przy produkcji nośników reklamowych, materiały stosowane w branży meblarskiej np. drewno, płyty laminowane, MDF czy szkło. „Hybrydowość” tej maszyny to bardzo duża zaleta, bo umożliwia wymienne stosowanie materiałów płaskich i aplikowanych z roli. (...)”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa Graphics