Prezes PWPW odwołany
17 paź 2017 12:41

16 października rada nadzorcza Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych odwołała ze stanowiska prezesa Piotra Woyciechowskiego.

Media wiążą tę decyzję z niedawnym ujawnieniem przez dziennik „Fakt” nielegalnych podsłuchów rozmów pracowników, w tym byłego szefa „Solidarności” w PWPW, dokonanych w kawiarni „Bombonierka”.

Piotr Woyciechowski, który funkcję prezesa PWPW pełnił od stycznia 2016 r., a przedtem od listopada 2015 był doradcą jej zarządu, to bliski współpracownik ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. W 1992 r. kierował wydziałem studiów gabinetu ministra spraw wewnętrznych, którym wówczas był Antoni Macierewicz, a za czasów poprzedniego rządu PiS sprawował funkcję wiceszefa komisji likwidacyjnej WSI. Zasiadał też w radach nadzorczych państwowego holdingu Nafta Polska i spółki Post Media Serwis, kontrolowanej przez Pocztę Polską.

Jako prezes PWPW zasłynął wieloma kontrowersyjnymi decyzjami, m.in. zwolnieniem ok. 100 pracowników oraz zainicjowaniem akcji wybierania przez internautów wzorów stron paszportu – wśród wzorów znajdowały się grafiki z wileńską Ostrą Bramą i Cmentarzem Orląt Lwowskich, co wywołało oficjalne protesty rządów Litwy i Ukrainy.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które sprawuje nadzór nad PWPW, w informacji dla Polskiej Agencji Prasowej podało, że powodem odwołania Piotra Woyciechowskiego był „nasilający się konflikt z pracownikami i związkami zawodowymi”, który uniemożliwiał „sprawne i właściwe działanie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych”.

Kierowanie bieżącą działalnością spółki rada nadzorcza PWPW powierzyła dotychczasowemu wiceprezesowi Robertowi Malickiemu.

Opracowano na podstawie „GW” i portalu tvn24