Wzrosną ceny papieru
9 lis 2017 10:47

Wielu producentów papieru anonsuje podwyżki cen od początku 2018 roku. Wzrost waha się od 5 do 10 procent.

Portugalska grupa Navigator Company informuje o podwyżce, która dotyczy bezdrzewnych papierów niepowlekanych; ich ceny od 1 stycznia 2018 wzrosną o 6-8 proc. W komunikacie wyjaśniono: „W roku 2017 przemysł papierniczy odnotował wzrost zamówień w porównaniu z 2010, związany z dobrymi perspektywami ekonomicznymi i sprzyjającą sytuacją na rynku, nie tylko w Europie, ale także na rynkach zagranicznych. Jednakże główne elementy kosztów także wzrosły w 2017 r. Zrównoważenie tego wzrostu wymaga podjęcia dodatkowych działań.”

Południowoafrykańska grupa Sappi w obliczu stale rosnących kosztów, pomimo pełnego karnetu zamówień, podniesie od 1 stycznia 2018 ceny papierów powlekanych cienkich (LWC) i średniogramaturowych (MWC) od 6 do 8 proc. Wzrosną także ceny wszystkich papierów opakowaniowych i specjalistycznych: o 7 proc. papierów niepowlekanych i o 5 proc. powlekanych do produkcji opakowań giętkich, etykiet, papieru na bazie krzemu i tektur. Podwyżka również wejdzie w życie 1 stycznia 2018.

Niemiecki producent Zanders podniesie od 1 stycznia przyszłego roku ceny wszystkich kategorii papieru o 5-8 proc. powołując się na wzrost cen surowców, masy celulozowej i produktów chemicznych.

Lecta, skupiająca firmy: Condat we Francji, Cartiere del Garda we Włoszech i Torraspapel w Hiszpanii, informuje o podwyżkach od 8 do 10 proc. cen papierów termicznych i samokopiujących od 2 stycznia 2018. Ta „nieunikniona” podwyżka ma skompensować stały wzrost kosztów produkcji i dystrybucji.

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ