Ploter Anapurna H2050i LED w firmie DPI
20 lis 2017 15:28

We wrześniu br. park sprzętowy firmy DPI z Wrocławia został rozszerzony o pierwszy w jej historii ploter hybrydowy, bazujący na technice inkjet UV – Anapurna H2050i LED. Jak zapewniają jej właściciele, nowy ploter to strategiczna inwestycja w kontekście planów DPI, uwzględniających m.in. obsługę klientów w zakresie zastosowań wnętrzarskich i dekoracyjnych oraz produkcji systemów oznakowania hal produkcyjnych.
„Działania te planujemy od dłuższego czasu – przyznaje Grzegorz Golaś, będący – wraz z Maciejem Piwko – współwłaścicielem DPI. – Od początku naszej obecności na rynku, tj. od 2008 r., staramy się wyszukiwać nisze, by z jednej strony – wyróżnić się na tle konkurencji, z drugiej – uniknąć wojny cenowej. Stąd po krótkim „romansie” z offsetem postawiliśmy na druk cyfrowy, najpierw małoformatowy arkuszowy, nieco później – wielkoformatowy zwojowy. W tym drugim przypadku, zamiast powszechnie stosowanej (...) technologii solwentowej, wybraliśmy ploter lateksowy. Dzięki temu zaistnieliśmy w środowisku osób i firm związanych z szeroko rozumianym wyposażeniem wnętrz, drukując z pomocą tego urządzenia tapety, obrazy i różne artykuły dekoracyjne. (...)”. Damian Małolepszy – opiekun klientów kluczowych w DPI, dodaje: „Maszyna lateksowa drukuje w trybie z roli na rolę, więc już kilka lat temu podjęta została wstępna decyzja o zakupie plotera umożliwiającego bezpośrednie zadrukowywanie także mediów sztywnych. Przy czym zależało nam na rozwiązaniu hybrydowym, by jednocześnie zwiększyć nasze możliwości w zakresie przetwarzania podłoży giętkich. Już wówczas maszyna Agfa Graphics była przez nas poważnie brana pod uwagę, jednak z uwagi na przeciągający się w czasie proces pozyskiwania środków unijnych musieliśmy nieco odczekać z nową inwestycją. Co (…) wyszło nam na dobre, bo (...) w ofercie tego dostawcy pojawiły się urządzenia serii „i”, a w ubiegłym roku – maszyny hybrydowe, wyposażone w promienniki UV LED zamiast lamp rtęciowych”.
Obecna strategia firmy DPI zakłada działalność w trzech obszarach. „Pierwszy, od którego chcemy powoli odchodzić, to typowa drukarnia wielkoformatowa, przyjmująca zlecenia ad hoc – wyjaśnia Maciej Piwko. – Drugim jest powstały już 4 lata temu projekt Walls & Friends, zakładający współpracę typu B2C i obejmujący realizacje związane z wyposażeniem i wystrojem wnętrz. Trzeci, najnowszy nosi nazwę Tagatic i wiąże się z produkcją oznakowań hal produkcyjnych oraz akcesoriów wspierających wdrażanie filozofii Lean Manufacturing i Kaizen. Co ciekawe, ten ostatni zdominował naszą działalność – prace z nim związane stanowią obecnie 80 proc. wykonywanych zleceń. Obsługujemy w ich przypadku bardzo dużych klientów, m.in. z branży motoryzacyjnej, zlecających wysokie nakłady, więc ploter Anapurna H2050i LED pojawił się u nas w samą porę”.
Dostarczone w połowie września br. urządzenie umożliwia bezpośrednie zadrukowywanie mediów sztywnych o maks. formacie 2,05x3,2 m i grubości do 4,5 cm. W przypadku materiałów giętkich ograniczeniem jest szerokość (2,05 m) oraz ciężar zwoju z nośnikiem (50 kg). Ploter drukuje w 6 kolorach, umożliwia też aplikowanie bieli jako koloru podkładowego bądź kryjącego. Urządzenie jest sterowane najnowszą wersją systemu workflow Asanti 3.0 Render.
„Maszyna niemal od razu została obłożona produkcją i pracuje obecnie na pełną zmianę, zadrukowując przede wszystkim podłoża sztywne, w ramach prac realizowanych dla działów Walls & Friends i Tagatic – mówi Grzegorz Golaś. – Pierwsze tygodnie jej eksploatacji oceniamy bardzo pozytywnie (...). Wybierając Agfa Graphics jako dostawcę nie tylko najwyżej ocenialiśmy relację jakości do ceny samego rozwiązania, ale też braliśmy pod uwagę renomę producenta i założenia jego polityki posprzedażowej. Ten ostatni element był dla nas kluczowy i tu Agfa Graphics również okazała się najlepsza. (...)”.
Ploter Anapurna H2050i LED został zainstalowany w nowej siedzibie firmy DPI przy ul. Fabrycznej, do której przeprowadzka także miała miejsce w ostatnich tygodniach.
Przemysław Arabski, szef działu druku cyfrowego Agfa Graphics w Polsce dodaje: „Pierwsze kontakty z właścicielami firmy DPI nawiązaliśmy już 2 lata temu. W tym roku zaś – podczas targów RemaDays Warsaw – sfinalizowany został kontrakt na dostawę plotera hybrydowego. (…) Warto w tym miejscu zaznaczyć, że grono polskich użytkowników maszyn Anapurna serii „i”, bazujących na technologii LED, systematycznie rośnie. Mamy za sobą już kilkanaście wdrożeń modeli Anapurna H2050i LED oraz H3200i LED”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa Graphcs