Agfa Anapurna H3200i LED w firmie Artlab.pl
8 sty 2018 09:29

W listopadzie ub.r. w warszawskiej firmie Artlab.pl rozpoczął pracę wielkoformatowy ploter „hybrydowy” Agfa Anapurna H3200i LED, umożliwiający bezpośrednie zadrukowywanie mediów sztywnych oraz giętkich. To już piąte rozwiązanie marki Agfa, jakie w ciągu ostatnich kilku lat jest użytkowane przez to przedsiębiorstwo.
Andrzej Lemiesz, właściciel Artlab.pl, zajmuje się produkcją reklam od 25 lat. Przez wiele lat w części związanej z poligrafią dominowała tu technologia solwentowa, a bazujące na niej plotery były wykorzystywane w kluczowych obszarach, w jakich działa Artlab: reklamie wizualnej i oklejaniu samochodów. „W związku z rozrastającym się parkiem sprzętowym w naszej firmie pojawił się również trzeci dział: usługi w zakresie druku wielkoformatowego – mówi Andrzej Lemiesz. – W nim zaś, począwszy od 2015 roku, następowało stopniowe przenoszenie zleceń na plotery marki Agfa, które sprowadzaliśmy jako urządzenia z drugiej ręki, we własnym zakresie. Jednak już wówczas nawiązaliśmy współpracę z polskim oddziałem Agfa NV, przede wszystkim w zakresie serwisowania maszyn. Z czasem przekonaliśmy się też do oryginalnych atramentów dedykowanych poszczególnym ploterom – wcześniej bowiem korzystaliśmy z zamienników”.
Swoją przygodę z marką Agfa firma Artlab.pl zaczęła od modelu Anapurna M². Później pojawiały się tu kolejne maszyny tego belgijskiego producenta: Anapurna M1600, Anapurna M2540 FB oraz Anapurna M2500. Wreszcie – jesienią ub.r. – w ich miejsce został zakupiony fabrycznie nowy ploter o znacznie większych możliwościach. „Był to przemyślany ruch z naszej strony – mówi Andrzej Lemiesz. – Przez kilka lat poznaliśmy nie tylko technologię firmy Agfa, ale też przekonaliśmy się o jej profesjonalnej obsłudze w kontekście działań serwisowych. Już wcześniejsze maszyny były wyposażone w szereg innowacyjnych rozwiązań (...). Jednak to pojawienie się na rynku urządzeń bazujących na technologii UV LED okazało się w naszym odczuciu prawdziwym przełomem. Zachowano w nich najlepsze cechy i funkcje znane z wcześniejszych, sprawdzonych modeli, a jednocześnie – wyposażono w rozwiązania umożliwiające zadrukowywanie niezwykle wrażliwych na wysoką temperaturę podłoży. W naszym przypadku, jako firmy zużywającej duże ilości np. folii polimerowych, był to jeden z kluczowych parametrów. (...)”.
Dostarczona do firmy Artlab.pl maszyna to uniwersalne urządzenie, obsługujące różnorodne podłoża giętkie i sztywne. W przypadku tych drugich format wynosić może nawet 3,2x4 m. Przy materiałach giętkich – poza maks. szerokością (3,2 m) ograniczeniami są waga i średnica zwoju z materiałem. Anapurna H3200i LED drukuje w 6 kolorach z prędkością do 129 m2/h w trybie draft. Posiada wbudowaną funkcję nanoszenia koloru białego, który może być aplikowany zarówno przed warstwą wielobarwną, jak i po niej, także jako kolor punktowy (specjalny). Można go również nanosić w tzw. trybie „kanapkowym” (pomiędzy dwiema innymi warstwami atramentu).
Jak przyznaje Andrzej Lemiesz, ploter niemal od chwili jego wdrożenia przejął znaczącą część wysokojakościowej produkcji poligraficznej realizowanej przez Artlab, póki co – głównie w zakresie podłoży giętkich. „Za jego sprawą chcemy jednak nieco zmienić nasz wizerunek i odejść od masowej produkcji tanich banerów (...) – przyznaje właściciel firmy. – Maszyna umożliwia bowiem zadrukowywanie bardzo różnych, także nietypowych podłoży, a zastosowana tu energooszczędna technologia UV LED gwarantuje odpowiednią lepkość i prędkość, eliminuje ryzyko paskowania oraz ogranicza do minimum liczbę czynności eksploatacyjnych. Chcemy go m.in. wykorzystywać do niskonakładowej produkcji różnego rodzaju etykiet – przy jakości oferowanej przez to urządzenie nawet 4-punktowy font nie stanowi problemu. Myślimy również o innych produktach dedykowanych wymagającym klientom z różnych segmentów rynkowych”.
„Osobny temat to atramenty produkowane przez firmę Agfa, do których jakości przekonaliśmy się już wcześniej, stosując je w innych urządzeniach z serii Anapurna – kontynuuje Andrzej Lemiesz. – Pomimo różnicy cenowej w stosunku do zamienników zalety, jakie one oferują, są nie do podważenia: wysokie nasycenie, wydajność i odpowiednia kolorystyka, wyeliminowanie wielu problemów technicznych, brak konieczności czyszczenia głowic czy monitorowania produkcji. (...)

Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa Graphics

cript>