Sun Chemical i Eastman wprowadzają nowe etykiety termokurczliwe PETG
5 mar 2018 14:06

W połowie lutego w ofercie firmy Sun Chemical pojawił się klej SunLam De-seaming Adhesive w wersji dedykowanej etykietom termokurczliwym (shrink sleeves), aplikowanym na plastikowe butelki i pojemniki. Jego receptura ma być szczególnie pomocna firmom zajmującym się recyklingiem przy odzyskiwaniu politereftalanu etylenu z materiałów pokrytych klejem. Jest on efektem ścisłej współpracy firm Sun Chemical i Eastman, które poddały SunLam badaniom w kontekście zastosowania go do produkcji etykiet wykorzystujących kopoliester Embrace LV. Po przejściu rygorystycznych testów opracowanych przez stowarzyszenie APR (Association of Plastic Recyclers) nowy klej uzyskał tytuł „Responsible Innovation Acknowledgment” („Odpowiedzialnego społecznie, innowacyjnego rozwiązania”).

Jak zapewnia Sun Chemical, dzięki zamianie tradycyjnego rozpuszczalnika na klej SunLam De-seaming Adhesive spoiwo etykiety termokurczliwej rozszczepia się, a cała etykieta – bez uszczerbku na jakości czy właściwościach fizycznych – zostaje oddzielona na etapie mycia butelek. Usunięcie etykiety ma miejsce przed jej identyfikacją kolorystyczną, realizowaną z użyciem podczerwieni czy też przez selekcję manualną. Dzięki temu zostaje wyeliminowane ryzyko usunięcia (z powodu błędnej identyfikacji) ze strumienia rPET butelek wykonanych z plastiku i pokrytych etykietami shrink sleeve.
Jak zapewnia producent, skuteczność kleju SunLam De-seaming Adhesive została przetestowana na butelkach oklejonych etykietami termokurczliwymi wyprodukowanymi z użyciem kopoliestru Eastman Embrace LV. Testy przeprowadzono w działających na rynku zakładach recyklingowych, wyposażonych w kompletne, zautomatyzowane rozwiązania do mycia butelek. Przy typowym wyniku na poziomie przekraczającym 99 proc., w procesie oddzielania etykiet aplikowanych z udziałem kleju SunLam De-seaming Adhesive osiągnięto wynik na poziomie ponad 95 proc.
„Gdy w 2012 r. organizacje branżowe APR i NPCOR podniosły problem usuwania etykiet termokurczliwych podczas recyklingu opakowań PET, firma Eastman podjęła wyzwanie i stworzyła konsorcjum, którego celem stało się znalezienie odpowiedniego rozwiązania – mówi Ronnie Little, market development manager w firmie Eastman. – Butelki z etykietami termokurczliwymi stanowią 5 proc. typowego zestawu butelek PET. Wiele z tych etykiet nie jest usuwanych na etapie recyklingu, redukując wydajność linii rPET. Z dużą satysfakcją nawiązaliśmy współpracę z Sun Chemical, by razem stworzyć rozwiązanie technologiczne, które spełni oczekiwania firm działających w branży recyklingu, chcących działać odpowiedzialnie właścicieli marek oraz stowarzyszenia APR, którego misją jest eliminacja ograniczeń w recyklingu przemysłowym.”
Russell Schwartz, chief technology officer w firmie Sun Chemical, dodaje: „Konsumenci i właściciele marek oczekują, że butelki PET będzie można poddać recyklingowi, ale w rzeczywistości wiele z nich trafia na wysypiska śmieci tylko ze względu na fakt, że naniesionych na nie etykiet nie można było odseparować. Sun Chemical czuje pełną odpowiedzialność za identyfikowanie wyzwań, z jakimi borykają się firmy działające w branżach, w których jesteśmy obecni. Chcemy być pierwszymi, którzy wesprą swoich klientów i partnerów w rozwiązywaniu tych problemów. Kwestia recyklingu pojemników i butelek PET to wyzwanie dla całego przemysłu, stąd inicjatywa z naszej strony, by zrealizować projekt znoszący obecne ograniczenia technologiczne. Z dumą prezentujemy proekologiczny klej SunLam De-seaming Adhesive, który jest z naszej strony wkładem w gospodarkę odpadami”.
Stosując klej SunLam De-seaming Adhesive właściciele marek korzystają jednocześnie z przewag technologicznych oferowanych przez wykorzystany do jego produkcji kopolimer Eastman Embrace LV. Jak zapewnia Sun Chemical, dzieje się to bez uszczerbku na objętości czy jakości etykiety shrink sleeve pokrywającej całą butelkę (pojemnik), a także jej kurczliwości. Mogą one być po prostu wykorzystane w całości. Inną zaletą, jak podaje producent, jest możliwość wykorzystania dodatkowych 20 proc. powierzchni etykiety typu shrink sleeve nanoszonej na całą butelkę. Standardowo bowiem część butelki musi zostać odkryta, by uniknąć błędów przy identyfikacji produktu, realizowanej poprzez analizę kolorystyczną bądź w czytniku IR. Zdarza się, że butelki w całości pokryte etykietą typu shrink sleeve są pomijane przez zautomatyzowane linie sortujące.
Opracowano na podstawie informacji firmy Sun Chemical