Oficjalna premiera maszyny Varioman f:line
8 mar 2018 11:17

 

W dniach 27 lutego – 1 marca br. w siedzibie manroland web systems w Augsburgu odbywało się Forum Technologiczne, zorganizowane z okazji „kroku milowego” w historii firmy: wejścia na rynek produkcji opakowań giętkich w technice offsetu zwojowego. Podczas spotkania, w którym wzięło udział ok. 150 osób, oficjalnie pokazano po raz pierwszy maszynę dedykowaną temu segmentowi rynkowemu – Varioman f:line.
Gości z całego świata, także z Polski, powitał Alexander Wassermann – dyrektor zarządzający firmy manroland web systems. Na wstępie zaprezentował holding Possehl (który przed 6 laty stał się jej właścicielem), a także obecną sytuację firmy manroland web systems oraz portfolio jej rozwiązań. „Dane za ubiegły rok pokazują, że staliśmy się zdecydowanym liderem rynkowym w zakresie sprzedaży nowych maszyn zwojowych coldsetowych i heatsetowych, dedykowanych produkcji gazetowej oraz akcydensowej – mówił. – Kilka lat temu wprowadziliśmy do oferty rozwiązania w zakresie finishingu prac realizowanych w cyfrowym druku zwojowym oraz wspierające je oprogramowanie. W zakresie workflow posiadamy sztandarowy produkt, jakim jest system PECOM-X, usprawniający i nadzorujący cały proces wytwórczy. Dysponujemy również sklepem internetowym typu B2B, oferującym części zamienne do różnych maszyn zwojowych oraz usługi w zakresie ich wymiany – MARKET-X. Obecnie oferta manroland web systems zostaje rozszerzona o nową platformę druku: Varioman, której pierwszy model – Varioman f:line – kierujemy na rynek produkcji opakowań giętkich. Jest to pierwsza maszyna w naszym portfolio, w której żaden zespół drukujący nie został stworzony we własnym zakresie przez manroland web systems. Zintegrowaliśmy tu bowiem przejętą jakiś czas temu myśl technologiczną firmy Goebel z doświadczeniami Comexi w zakresie maszyn fleksograficznych i rotograwiurowych. W projekcie wzięli udział też inni partnerzy – dostawcy systemów suszenia, rozwiązań kontrolno-pomiarowych, materiałów eksploatacyjnych oraz oprogramowania.”
Przedstawił też obecną strukturę manroland web systems oraz wizję firmy na najbliższe lata: „Chcemy zachować i umocnić naszą pozycję lidera w zwojowym druku offsetowym – mówił (zaś jego słowa potwierdzone zostały komunikatem prasowym z 1 marca br. o połączeniu sił rynkowych w tym zakresie z firmą Goss). – Jednocześnie wchodzimy na nowe dla nas rynki, jak choćby opakowania giętkie. (...) Celem nadrzędnym jest zaś stymulowanie naszego rozwoju i oferty zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami klientów z różnych segmentów rynkowych. M.in. w związku z tym 7 proc. naszej sprzedaży rokrocznie przeznaczamy na badania i rozwój. Ich efektem jest m.in. maszyna Varioman”.
Kolejne prezentacje, autorstwa Andreasa Weckera i Wolfganga Hiesingera – menedżerów projektu z zespołu manroland web systems odpowiedzialnego za projekt Varioman, poświęcone były trendom i wymaganiom rynkowym wobec nowej generacji rozwiązań do produkcji opakowań oraz odpowiedzi względem tych oczekiwań, jaką jest model Varioman f:line.
„Połączyliśmy w niej technikę zwojowego druku offsetowego (z wykorzystaniem zmiennego obwodu cylindra, bazującą na tulejach), która stanowi bazę dla dalszej rozbudowy, z różnymi opcjami przetwarzania i uszlachetniania - mówił Wolfgang Hiesinger. - Maszyna Varioman f:line może być wyposażona m.in. w dodatkowe zespoły fleksograficzne bądź rotograwiurowe (maks. 3), suszenie UV lub EB oraz system inspekcji wstęgi.”
Pilotażowy projekt pod nazwą „Packman”, którego efekt mieli okazję obejrzeć uczestnicy Forum Technologicznego, to maszyna obsługująca wstęgę o szerokości z zakresu 560-1120 mm, wyposażona w odwijak, 7 agregatów offsetowych, system suszenia EB firmy EST, trzy zespoły rotograwiurowe Comexi, system inspekcji arkusza AVT oraz nawijak. Całością steruje oprogramowanie PECOM-X – wszechstronny system obsługi i kontroli produkcji, dbający m.in. o odpowiednie pasowanie kolorystyczne oraz prowadzenie i naprężenie wstęgi.
Goście spotkania w Augsburgu wzięli udział w premierowym pokazie maszyny, który uwzględniał drukowanie 3 różnych zleceń na wstędze o szerokości 1070 mm, z różnymi długościami odcięcia. „(...) Nasi goście byli pod ogromnym wrażeniem potencjału maszyny, czego nie ukrywali zarówno w trakcie oficjalnych, jak i kuluarowych dyskusji” – mówi Jarosław Kotfis, odpowiedzialny za rozwój działalności manroland web systems na rynku polskim.
Podczas spotkania w Augsburgu zaanonsowano także inne warianty maszyny Varioman, jakie firma manroland web systems rozważa w kontekście przyszłych działań: model c:line do produkcji opakowań kartonowych i b:line – składek książkowych. Modułowość i integracja maszyny pozwalają na zastosowanie w niej personalizacji (z udziałem głowic producentów takich jak Domino czy Kodak) i wdrukowywanie kodów QR, numerowanie lub nanoszenie kodów kreskowych.
Wolfgang Hiesinger zaprezentował przykłady możliwych konfiguracji hybrydowych, uwzględniających zastosowanie w maszynie Varioman zarówno technik konwencjonalnych, jak i cyfrowych (inkjet). Poza wcześniej wspomnianym systemem PECOM-X, kontrolę procesów wspiera tu MasterQ – kontroler umożliwiający planowanie produkcji, jej analizę oraz sterowanie. Operator ma do dyspozycji także system raportowania PressMonitor.
„Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z niezwykle wszechstronną, elastyczną i przyszłościową maszyną. Reakcje gości, którzy dotarli na Forum Technologiczne, były bardzo pozytywne. Prezentowaną na nim maszynę będzie można oglądać w Augsburgu jeszcze przez kilka miesięcy, zanim trafi do pierwszego klienta. Wszystkich klientów z Polski, który z różnych względów nie byli w stanie wziąć udziału w Forum Technologicznym, serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu umówienia indywidualnej prezentacji i wizyty w naszym zakładzie produkcyjnym” – podsumowuje Jarosław Kotfis.

Opracowano na podstawie informacji firmy manroland web systems