Wielkoformatowa Rapida w firmie Kent-Pak
16 mar 2018 09:55

Kilka miesięcy temu park sprzętowy firmy Kent-Pak z Bardo k. Kłodzka wzbogaciła pierwsza w jej historii offsetowa maszyna drukująca – wielkoformatowa Rapida 164-7+L ALV3. Pozwoliła ona temu przedsiębiorstwu na zadrukowywanie we własnym zakresie wszystkich wytwarzanych tu opakowań kartonowych; wcześniej usługa ta była zlecana na zewnątrz.
Kent-Pak to firma z polskim rodowodem, od 2004 r. specjalizująca się w projektowaniu i produkcji wysokiej klasy opakowań kartonowych z tektury falistej oraz litej. Realizowany tu asortyment obejmuje m.in. opakowania standardowe, opakowania wystawowe (stendy) oraz opakowania typu SRP. Od 2011 r. Kent-Pak działa w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym o powierzchni 5 tys. m2, zatrudniającym 50 wykwalifikowanych pracowników. Wyposażony jest on w najnowszy sprzęt do przetwórstwa tektury, a od niedawna – także w wielkoformatową maszynę drukującą Rapida 164-7+L ALV3, dostarczoną przez KBA CEE.
O inwestycji tak mówi Krzysztof Plackowski – prezes zarządu firmy Kent-Pak: „(...) W roku 2016 osiągnęliśmy poziom produkcji pozwalający na obłożenie własnej maszyny offsetowej w stopniu umożliwiającym uzyskanie zakładanego zwrotu z zainwestowanego kapitału. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie braliśmy też pod uwagę rosnące potrzeby w zakresie elastyczności dostaw oraz jakości realizowanej produkcji. Biorąc pod uwagę rozmowy z naszymi kluczowymi klientami (...) staraliśmy się dopasować potencjał maszyny do potrzeb rynkowych”.
Mimo że była to pierwsza maszyna w historii firmy Kent-Pak, wybór padł na bardzo rozbudowaną konfigurację. KBA Rapida 164-7+L ALV3 jest wyposażona w 7 agregatów drukujących i wieżę lakierującą. Oferuje zadruk arkusza w formacie maks. 1190x1640 mm z prędkością do 15 tys. ark./h. Posiada pakiet CX, umożliwiający zadrukowywanie surowców o grubości do 1,2 mm. Z myślą o tego typu asortymencie została podniesiona o 420 mm i przygotowana do pracy hybrydowej, uwzględniającej drukowanie farbami konwencjonalnymi oraz UV, uszlachetnianie lakierami UV czy dyspersyjnymi oraz uzyskiwanie efektów hybrydowych. W skład jej wyposażenia wchodzą m.in.: sensoryczny system nakładania bez marki bocznej – SIS, system w pełni automatycznej zmiany form drukowych – FAPC, specjalnie powleczone kałamarze farbowe – EasyClean, wielofunkcyjne urządzenie do mycia obciągów gumowych i cylindrów dociskowych – CleanTronic Multi, systemy symultanicznego mycia wałków farbowych – DriveTronic SRW oraz energooszczędne systemy suszenia – VariDry Blue IR/TL/UV. Maszyna zamówiona przez Kent-Pak została też wzbogacona o liczne rozwiązania kontrolno-pomiarowe: ErgoTronic ColorControl z funkcją pomiaru spektralnego, QualiTronic ColorControl z możliwością przedstawienia w czasie rzeczywistym każdego z drukowanych arkuszy (LiveView) oraz system protokołowania QualiTronic QualityPass.
„(...) Zdecydowaliśmy się na rozwiązanie ergonomiczne, wydajne, jak również – według naszej wiedzy – jedyne w Polsce w kontekście uwzględnionej tu liczby agregatów, systemów kontroli jakości online, krótkich czasów ustawień czy ekonomiki produkcji. Zainstalowane systemy kontrolno-pomiarowe sprawdzają jakość w trybie inline, korygując ustawienia maszyny. Prowadzimy również zgodną z normą ISO kontrolę spektralną i wizualną w trakcie produkcji, używając m.in. odpowiednich systemów zainstalowanych w maszynie”. Pomiar i kontrola nafarbienia odbywają się tu w zestandaryzowanych warunkach, a na udokumentowanie produkcji dla klientów pozwala rozbudowany system raportowania, bazujący na tzw. score-teście, ujętym w systemie QualiTronic QualityPass.
Jak zapewnia prezes zarządu firmy Kent-Pak, wybór rozwiązania Koenig & Bauer poprzedziła dogłębna analiza rynku.
Rapida 164-7+L ALV3 pracuje w firmie Kent-Pak od kilku miesięcy, a korzyści wynikające z jej wdrożenia – jak zapewnia Krzysztof Plackowski – pojawiły się natychmiast: „Dzięki tej inwestycji obniżyliśmy koszty druku oraz transportu, uzyskując wzrost konkurencyjności i większą elastyczność pod względem terminów realizacji zleceń. Do nowej maszyny trafiły wszystkie prace zlecane wcześniej na zewnątrz, ale udało nam się też pozyskać nowe zlecenia – zarówno na sam druk, jak i produkcję całych opakowań”.
Krzysztof Plackowski dodaje, że obecnie maszyna pracuje w systemie dwuzmianowym przez 5 dni w tygodniu: „Z miesiąca na miesiąc jej obłożenie wzrasta, więc zapewne w niedalekiej przyszłości uruchomimy z myślą o niej także trzecią zmianę. (...) M.in. dzięki tej inwestycji realizujemy naszą strategię wzrostu i ekspansji, zarówno na rynku krajowym, jak też zagranicznym, eksportując produkcję do Czech, Niemiec czy Holandii”.
Krzysztof Plackowski chwali sobie też obsługę posprzedażową zapewnianą przez dostawcę: „Chciałbym podkreślić, że technicy KBA CEE zadbali o bardzo sprawny i profesjonalny montaż oraz uruchomienie maszyny. Mieliśmy też odpowiednie wsparcie ze strony dostawcy w pierwszych miesiącach, będących okresem nauki naszych drukarzy i ich pomocników, gdyż żaden z nich nie pracował wcześniej przy tak dużej i nowoczesnej maszynie. Wszelkie problemy są rozwiązywane przez hotline lub drogą zdalną przez internet. Gdy w rachubę wchodzą kwestie mechaniczne, pomoc jest natychmiastowa, a ze względu na lokalizację naszą oraz dostawcy wszelkie części zamienne są dostępne od ręki. (...)”.

Opracowano na podstawie informacji firmy KBA CEE