Canon prezentuje zintegrowaną technologię druku wielowarstwowego
15 maj 2018 15:54

 

Podczas targów FESPA 2018 Canon zaprezentował Océ Touchstone – zintegrowaną technologię wielowarstwowego druku cyfrowego do zastosowań graficznych, dekoracyjnych i zadruku opakowań na urządzeniach Océ Arizona.

Wspierając dostawców usług druku w produkcji niestandardowych materiałów graficznych, dekoracyjnych czy oznakowań, nowa technologia działa w oparciu o wyjątkowo precyzyjną technologię ploterów Océ Arizona serii 1200 i 2200, wykorzystujących utwardzalny atrament UV IJC257. Integracja nowoczesnych technologii i oprogramowania druku pozwoli m.in. oddać fakturę niestandardowych materiałów (jak kamień czy cegła), wykonywać tłoczenia, imitacje elementów metalowych czy wypukłe litery.

Océ Touchstone to kompleksowe rozwiązanie składające się z czterech komponentów: wtyczki do programu Adobe Photoshop; rozwiązania ONYX Thrive, oprogramowania Océ Touchstone z technologią Océ ALPS (Advanced Layer Printing System) oraz plotera płaskiego z serii Océ Arizona 1200 lub 2200.

Nowe rozwiązanie zostało zaprojektowane, aby wesprzeć zarówno dostawców usług druku w produkcji wysokiej jakości materiałów, jak i firmy zajmujące się drukiem opakowań, materiałów ekspozycyjnych i materiałów dla przemysłu.

Mark Lawn, dyrektor, Graphics & Communications Group, Canon Europe mówi: „Dostawcy usług druku stale poszukują innowacyjnych narzędzi i produktów do wyróżnienia swojej oferty na tle konkurencji. Jednocześnie chcą oferować wartość dodaną dla swoich klientów. Z drugiej strony klienci są dziś w stanie zapłacić nieco więcej za produkty, które wyróżniają się bezprecedensową jakością – są produktami premium, jak np. materiały z niestandardowymi wykończeniami. Badania InfoTrends pokazują, że 89 proc. właścicieli drukarń i 43 proc. dostawców usług druku deklaruje możliwość większych nakładów na wydruki, które wyróżnią ich produkt na tle konkurencji. Materiały drukowane na ploterach Océ Arizona mogą być teraz wzbogacone o unikalne fakturowanie, reliefy lub metaliczne wstawki z szeroką gamą wykończeń, które można wykorzystywać np. do zastosowań dekoracyjnych czy zadruku opakowań.”

Technologia Océ Touchstone może być wykorzystana do odtworzenia różnorodnych, nietypowych faktur na danym medium, np. kamienia, cegły, drewna czy kafelków, które z powodzeniem mogą być wykorzystane do zastosowań dekoracyjnych czy wnętrzarskich. Twórcy oznakowań mogą wykorzystać nową technologię do celów funkcjonalno-edukacyjnych, np. tworzenia napisów w alfabecie Braille’a czy elementów kaligrafii estetycznej.

Dzięki Océ Touchstone cały proces projektowy można zamknąć w ramach jednego środowiska. Dedykowany plugin do programu Adobe Photoshop umożliwia podgląd 3D i pozwala użytkownikom wstępnie zidentyfikować potencjalne korekty, które muszą zostać wprowadzone do projektu. Po zakończeniu projektowania obiekt zostaje przeniesiony do standardowego pliku PDF, co ułatwia udostępnianie materiałów do produkcji.

Oprogramowanie ONYX Thrive z kolei odpowiada za zarządzanie kolorami i przekazuje informacje o plikach do silnika Océ ALPS, który przetwarza dane do pliku przeznaczonego do druku, „dzieli go” na poszczególne warstwy, tworzy zadanie wsadowe i wysyła plik do plotera.

Océ Arizona drukuje poszczególne warstwy bardzo precyzyjnie – połączenie z technologią Océ ALPS zapewnia klientom uzyskanie wyjątkowej jakości wydruków przy każdym zadaniu druku.

Podczas FESPA 2018 na stoisku Canon rozwiązanie Océ Touchstone jest prezentowane w połączeniu z ploterem Océ Arizona 1280 GT. Na stoisku można zobaczyć m.in. zadruk opakowań, elementów dekoracji wnętrz czy materiałów POS.

Technologia Océ Touchstone jest dostępna w sprzedaży od maja 2018.

Opracowano na podstawie informacji firmy Canon