Sequana sprzedaje Arjowiggins
11 lip 2018 12:00

9 lipca, podczas nadzwyczajnego zebrania, grupa Sequana poinformowała przedstawicieli pracowników o trwających negocjacjach dotyczących sprzedaży dywizji Arjowiggins Graphic i Arjowiggins Creative Papers holenderskiej firmie Fineska.

Arjowiggins Graphic i Arjowiggins Creative Papers posiadają 8 zakładów w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Chinach i we Francji. Zatrudniają ponad 2000 osób, a ich obroty w 2017 roku wyniosły 528 mln euro, co stanowiło 19 proc. całkowitych obrotów grupy Sequana: 61 proc. przypadło na papiery graficzne z recyklingu i specjalistyczne (laminowane, transferowe), a 39 proc. na wysokojakościowe papiery cienkie i specjalistyczne (kalka, papiery do opraw).

Fineska BV jest firmą-matką holenderskiej grupy Eska, specjalizującej się w produkcji kartonów graficznych, kontrolowanej przez prywatną grupę inwestycyjną Andlinger & Company, do której należy także holenderski producent papierów specjalistycznych Crown Van Gelder (CVG).

Zamknięcie operacji sprzedaży ma nastąpić przed końcem października 2018 – podano w oficjalnym komunikacie. Wartość brutto transakcji wynosi 125 mln euro i uwzględnia długi oraz inne wymagalne pasywa; wartość netto to ok. 20 mln euro – zostanie ona jeszcze uzgodniona z ostatnim bilansem finansowym.

„Projekt sprzedaży dywizji Arjowiggins Graphic i Creative Papers jest wynikiem oceny naszych opcji strategicznych na rynku, który nieustannie się konsoliduje” - stwierdził Pascal Lebard, prezes i dyrektor generalny grupy Sequana. Sequana uważa tę operację za ważny etap. Oznacza ona całkowite wycofanie się grupy z jej aktywności związanych z produkcją przemysłową, z wyjątkiem spółki Arjobex, która produkuje papiery syntetyczne pod marką Polyart.

Od roku 2008 Sequana koncentruje się na działalności związanej z dystrybucją papieru, opakowaniami i podłożami dla komunikacji wizualnej, czym zajmuje się jej filia Antalis. W lipcu 2017 grupa sprzedała dywizje Arjowiggins Security BV (Holandia) firmie Oberthur Fiduciaire, a pod koniec kwietnia – Arjowiggins Security (Francja) firmie Blue Motion Technologies Holding.

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ