Moduł BPM do automatycznej obróbki arkuszy po druku cyfrowym
13 lip 2018 09:50

Rewolucyjnym określa Avargraf nowy moduł BPM (Bourg Preparation Module) firmy C.P. Bourg do automatycznej obróbki arkuszy po druku cyfrowym. „To naprawdę przełomowe rozwiązanie, pierwszy tego typu na rynku moduł przeznaczony dla firm zajmujących się produkcją cyfrową” – mówi Sławomir Kugaudo, prezes firmy Avargraf.

Innowacyjną cechą modułu BPM jest system obróbki arkuszy po druku, który umożliwia drukarniom cyfrowym automatyczne dostosowanie formatu arkusza wychodzącego z maszyny drukującej do ostatecznego formatu gotowego produktu. „To proste rozwiązanie drastycznie redukuje koszty umożliwiając zadruk kilku użytków na jednym arkuszu i oszczędzając w ten sposób koszt kliknięć, skracając czas druku oraz redukując liczbę nieefektywnych ręcznych operacji, wykonywanych w procesie cięcia zadrukowanych arkuszy przed ostateczną ich obróbką” – dodaje Sławomir Kugaudo.

BPM, jak podkreśla firma Avargraf, to przydatne rozwiązanie w procesie produkcji książek w oprawie klejonej lub przed ich obróbką w linii do produkcji broszur w oprawie zeszytowej. Moduł ten przetwarza arkusze zadrukowane podwójnym lub poczwórnym użytkiem przed ich finalną oprawą. Oba zastosowania wymagają wykonania różnych czynności w module BPM i oba wymagają różnego poziomu zaawansowania jego konfiguracji. Wykorzystanie modułu BPM pozwala na produkcję książek w pełnym zakresie formatów, jakie obsługiwane są przez oklejarkę Bourg BB3002 (zarówno w wersji z klejem hot melt, jak i PUR) – również dostępną za pośrednictwem firmy Avargraf - oraz produkcję broszur w pełnym zakresie formatów, obsługiwanych przez w pełni automatyczne, wysokowydajne urządzenie wykańczające Bourg BM-e.

BPM to rozwiązanie zaprojektowane zgodnie z wymaganiami standardu JDF. W zależności od preferencji istnieje możliwość zakupu modułu o określonym kierunku pracy od prawej strony do lewej lub na odwrót; dodatkowo BPM może być podłączony w linii do urządzeń drukujących w technologiach tonerowej, inkjetowej lub ElectroInk różnych producentów. Istotna jest także skalowalność tego rozwiązania – kiedy oczekiwany efekt nie jest możliwy do uzyskania na pojedynczym module BPM, można dostawić drugi moduł w linii z pierwszym. Taka konfiguracja umożliwia użytkownikom skorzystanie z wielu dodatkowych funkcji zwiększając – jak podaje producent – elastyczność produkcji.
BPM zaprojektowano z myślą o trzech trybach pracy. W wersji „In-line” BPM jest instalowany pomiędzy cyfrową maszyną drukującą a urządzeniem wykańczającym (linią do produkcji broszur lub oklejarką). W trybie off-line BPM jest ustawiony pomiędzy cyfrowym podajnikiem arkuszy Bourg BSF a urządzeniem wykańczającym. Tryb hybrydowy pozwala na produkcję zarówno w linii, jak i off-line w zależności od rodzaju pracy. Tu podajnik BSF i moduł BPM są instalowane pomiędzy cyfrową maszyną drukującą a urządzeniem wykańczającym.

Moduł BPM w wersji podstawowej jest wyposażony w funkcję obracania arkuszy oraz ich wyrównywania do bocznej marki. Dodatkowe funkcje mogą być dodawane w zależności od rodzaju produkcji oraz potrzeb użytkownika. Należy do nich m.in. obcinanie krawędzi – dwa niezależne noże krążkowe rozcinające mogą usunąć do 100 mm papieru z każdej krawędzi arkusza w czasie, gdy ten jest transportowany do kolejnych modułów. Kolejną opcją jest bigowanie - listwa bigująca zamontowana na obracającym się cylindrze z silnikiem krokowym pozwala na precyzyjne bigowanie z wysoką jakością, zapobiegając pękaniu tonera na falcowanych później arkuszach oraz redukując otwieranie się falców. Kolejne opcje to: rozcinanie poprzeczne (rozcinanie arkuszy w poprzek kierunku ruchu pozwala na otrzymanie dwóch równych arkuszy w mniejszym formacie ułożonych w odpowiedniej kolejności); falcowanie (kieszeń falcująca pozwalająca na składanie kolejnych arkuszy na pół) oraz opcja ejector – niepotrzebne lub nadmiarowe arkusze mogą zostać usunięte z procesu przed ich szyciem lub klejeniem. Przy nieparzystej liczbie stron finalnego produktu (które nie tworzą pełnego arkusza A3) ostatni arkusz można zadrukować tylko w połowie, a jego czystą połowę – po rozcięciu – usunąć przed szyciem lub klejeniem.

Opracowano na podstawie informacji firmy Avargraf