Automatyczne wycinanie formatek w ploterach Summa F
22 sie 2018 09:31

Stołowe plotery tnące Summa serii F dzięki nowej funkcji „Poster Trim” mogą teraz rozcinać wydruki na gotowe formatki (np. plakaty).

Plotery Summa z serii F obejmują 4 modele: F1612, F1330, F1832 i F2630. Możliwości plotera pozwalają na cięcie materiału zarówno w postaci arkuszy, jak i z rolki. Maszyna używa trzech zainstalowanych narzędzi dzięki głowicy wielonarzędziowej, co pozwala na ich łatwą i szybką zmianę.

Automatyczny system rozpoznawania narzędzi oraz kontrola ich ustawień umożliwia dopasowanie parametrów cięcia do bardzo szerokiej gamy materiałów. Standardowo ploter jest dostarczany z modułem noża wleczonego. Wyposażony jest też w optyczny system rozpoznawania różnych znaczników cięcia, teraz także cięcia formatek na podstawie ramek.

Na wielofunkcyjnej głowicy można zamontować trzy różne narzędzia. Po zamontowaniu system automatycznie rozpoznaje typ zamontowanego podzespołu. W centralnej części głowicy znajduje się laserowy wskaźnik ułatwiający pozycjonowanie i określanie rozmiaru materiału. Zainstalowana kamera pozwala na szybkie i dokładne odczytanie znaczników OPOS (cięcia konturowego).

Dzięki zróżnicowanemu systemowi prowadzenia mediów możliwe jest skuteczne cięcie materiałów z roli, arkusza czy w postaci płyt (np. formatki PVC). Obszar roboczy stołu jest dostosowany do długich nośników i wynosi w zależności od modelu: 120x160, 129x305, 184x320 i 265x305 cm.

Pneumatycznie napędzane łapy przytrzymują materiał w trakcie obróbki. System przewijanego stołu „conveyor” pozwala na przesuwanie materiału znacznie dłuższego niż wymiar stołu. Zestaw kołnierzy prowadzących rolę umożliwia precyzyjne prowadzenie materiałów rozwijanych z rolki.

Moduł noża aktywnego jest najmocniejszym i najbardziej wszechstronnym rodzajem narzędzia tnącego - siła nacisku sięga 12 kg. Dokładność cięcia wynosi 0,05 mm. Akceleracja głowicy sięga 1 G. Dzięki systemowi rozpoznawania narzędzi ploter ustawia właściwe parametry zaraz po zainstalowaniu narzędzia.

Nóż tnący poradzi sobie z cięciem najbardziej wymagających materiałów dostępnych w postaci roli. Nóż odcinający z pojedynczym ostrzem przetnie bardziej wymagające materiały (folie samoprzylepne, cienki karton, tektura). Z kolei nóż odcinający z podwójnym ostrzem pozwala na cięcie jeszcze bardziej wymagających mediów takich jak folie magnetyczne i tekstylia. Ploter ma także możliwość cięcia tektury falistej, płyt kompozytowych z powleczeniem aluminiowym czy płyt kanalikowych.

Summa F znajdzie też zastosowanie przy cięciu folii odblaskowych stosowanych w drogownictwie. Wreszcie nóż typu „heavy-duty” będzie ciął najgrubsze materiały. Może on realizować obróbkę np. płyt z tworzyw sztucznych oraz wykładzin, dywanów itd. Z kolei elektroniczny nóż oscylacyjny jest najlepszym rozwiązaniem do cięcia tektury falistej i płyt piankowych. Różnorodne narzędzia bigujące pozwalają na obróbkę szerokiej gamy kartonu. Moduł noża wleczonego pozwala na szybkie nanoszenie opisów i cięcie mediów. Siła nacisku noża wynosi maksymalnie 600 g.

Pompa podciśnieniowa wyposażona w tłumik utrzymuje materiał w czasie pracy plotera. Dodatkowo, poprzez nadmuch powietrza pod materiał, ładowanie i ustawianie mediów jest wyjątkowo łatwe. Automatycznie dopasowujący się zawór tworzy podciśnienie na zadanej szerokości.

Axis Control jest standardowo dostarczanym oprogramowaniem pozwalającym w pełni kontrolować parametry urządzenia. Zoptymalizowany system ekranu dotykowego daje możliwość szybkich zmian parametrów pracy plotera. Dodatkowo maszyna wyposażona jest w pilota. Daje on operatorowi możliwość sterowania oprogramowaniem z dowolnego miejsca pracy z urządzeniem.

SummaFlex to aplikacja pozwalająca na przygotowanie projektu, post-processing oraz import gotowych plików. Obsługiwane są najpopularniejsze formaty z AutoCAD, Adobe Illustrator, CorelDRAW. Program umożliwia płynne włączenie plotera F-Class do już istniejącej infrastruktury sprzętu i oprogramowania w pracowni. Po ustaleniu i zaplanowaniu zadań system makropoleceń wykona pracę w sposób automatyczny absorbując czas i zasoby w sposób minimalny.

SummaFlex Pro oferuje poza standardowymi opcjami możliwość współpracy z kamerą do rozpoznawania znaczników - systemu OPOS-CAM.

Laserowe ogrodzenie zabezpiecza maszynę i przestrzeń wokół niej. Ploter pracuje z pełną mocą, przełączając się na tryb bezpieczny po przekroczeniu bariery, pozwalając na zmianę parametrów. Urządzenie objęte jest 2-letnią gwarancją w miejscu instalacji.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium

 

error: Kopiowanie zabronione!