Maszyna Jet Press 720S w firmie Ebro Color
28 wrz 2018 12:43

W niemieckiej drukarni Ebro Color, specjalizującej się w niskonakładowej produkcji opakowań kartonowych, rozpoczęła pracę arkuszowa maszyna inkjetowa firmy Fujifilm – Jet Press 720S. To pierwsza w historii tego przedsiębiorstwa inwestycja w rozwiązanie bazujące na technologii druku cyfrowego.
Ebro Color to firma o ponad 90-letniej tradycji, z siedzibą w Albstadt w południowych Niemczech. Jej specjalizacją są opakowania kartonowe i displeje. Systematycznie inwestuje ona w nowe rozwiązania technologiczne, obsługując klientów z branż: kosmetycznej, spożywczej, jubilerskiej czy turystycznej.
Firma realizuje przede wszystkim zamówienia niskonakładowe, nawet rzędu 25 sztuk. Aby zwiększyć elastyczność i jeszcze bardziej zredukować koszty, jej kierownictwo podjęło decyzję o zakupie pierwszej w historii przedsiębiorstwa cyfrowej maszyny drukującej. Po wnikliwej analizie dostępnych na rynku ofert wybór padł na urządzenie Jet Press 720S firmy Fujifilm. Maszyna, zakupiona przede wszystkim z myślą o zadrukowywaniu opakowań kartonowych, rozpoczęła tu pracę we wrześniu br.
„Realizowane przez nas nakłady spadają już od dłuższego czasu – przyznaje German Brodbeck, dyrektor zarządzający Ebro Color. – Z tego względu w ostatnim czasie zainwestowaliśmy w specjalistyczną maszynę offsetową dedykowaną krótkim seriom, z której jesteśmy bardzo zadowoleni. Jednak zauważamy ciągły trend spadkowy, jeżeli chodzi o nakłady, których średnia wysokość wciąż spada. Dlatego postanowiliśmy nieco inaczej spozycjonować się na rynku, pozyskując nowe prace niskonakładowe a jednocześnie realizując je w efektywny kosztowo sposób”.
German Brodbeck kontynuuje: „Obserwujemy też rosnące zainteresowanie personalizacją oraz nanoszeniem unikalnych identyfikatorów na zadrukowane produkty. Aby odpowiedzieć na tego typu potrzeby, musieliśmy zainwestować w maszynę cyfrową, pierwszą w naszej historii. Uważnie spenetrowaliśmy rynek, biorąc udział w prezentacji wielu urządzeń. O tym, że finalnie wybraliśmy Jet Press, zdecydowała kombinacja różnych parametrów. Pierwszym była jej jakość. Wydruki z żadnej innej maszyny nie mogły pod tym względem się z nią równać. Przekonaliśmy się, że dorównuje ona offsetowi, być może nawet go przewyższa. Rozmawialiśmy z kilkoma użytkownikami maszyny Jet Press. Twierdzą oni, że pod względem jakości osiąga ona poziom zbliżony do jakości fotograficznej. W efekcie ich klienci często proszą, by ich zlecenia były realizowane właśnie na maszynie Fujifilm. Dzieje się tak w przypadku nawet prac o wyższych nakładach, których druk w maszynie offsetowej byłby tańszy.
Użytkownicy maszyn Jet Press, z którymi rozmawialiśmy, byli zadowoleni także ze wskaźnika całkowitego wykorzystania maszyny, który przekraczał w ich przypadku 90 proc. Czuliśmy, że jej jakość, w połączeniu z niezawodnością, będzie mogła zapewnić wyjątkową wartość realizowanej produkcji. Bazując na informacjach, jakie pozyskaliśmy z rynku na temat różnych technologii druku cyfrowego, doszliśmy do wniosku, że to inkjet jest najbardziej przyszłościowy”.
German Brodbeck dodaje: „Widzimy w tej inwestycji bardzo duże możliwości wzrostu dla naszego całego biznesu. Jet Press pozwala nam zaproponować klientom szybką i zyskowną realizację prac o bardzo niskich nakładach (począwszy od jednej sztuki). Co więcej, możemy wykonywać w niej wysokiej jakości wydruki próbne oraz prototypy, a także – po raz pierwszy – w bardzo dokładny sposób określić docelową grupę naszych odbiorców końcowych”.
Dirk Mussenbrock, business development manager w dziale rozwiązań inkjetowych Fujifilm Graphic Systems Europe, podsumowuje: „Reputacja maszyny Jet Press 720S jako rozwiązania wykorzystywanego do produkcji opakowań jest budowana już od jakiegoś czasu. Bardzo nam miło odnotować, że kolejna firma odkryła potencjał drzemiący w tym urządzeniu, właśnie w kontekście zadrukowywania opakowań kartonowych. (...)”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Fujifilm

error: Kopiowanie zabronione!