Śląskie Targi Książki
9 paź 2018 11:20

4. Śląskie Targi Książki odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 12-14 października br. Współgospodarzem wydarzenia jest miasto Katowice. Wstęp wolny.

Śląskie Targi Książki staną się dla mieszkańców całej aglomeracji świetną okazją do spotkań z popularnymi i nagradzanymi autorami oraz udanych zakupów książek z oferty ponad 180 wystawców z całej Polski. Na Targach można będzie znaleźć nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich. Nie zabraknie też bogatej oferty książkowej dla dzieci. Małe, niezależne oficyny wydawnicze pod szyldem Świadomych Wydawców przygotowały na Targi ekspozycję wartościowych i atrakcyjnych książek z zakresu literatury pięknej, faktu, popularnonaukowej i naukowej. Obecność licznych antykwariatów umożliwi uzupełnienie domowych bibliotek także o starsze tytuły.

Pełna lista wystawców:  www.slaskczyta.pl/lista-wystawcow

W tym roku swój udział w Śląskich Targach Książki zapowiedziało blisko 150 autorów, wśród nich będą m.in.: prof. Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil, prof. Joanna Papuzińska, Katarzyna Bonda, Mariusz Czubaj, Ignacy Karpowicz, Katarzyna Surmiak-Domańska, Andrzej Franaszek, Anna Ficner-Ogonowska, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Krystyna Kofta, Michał Ogórek, Leszek Talko, Henryk Sawka, Andrzej Saramonowicz oraz Federico Moccia. Niewątpliwą atrakcją Targów będzie spotkanie ze Szczepanem Twardochem wokół premiery śląskiej edycji powieści „Drach”. Będą także czołowi polscy himalaiści: Krzysztof Wielicki i Ryszard Pawłowski oraz dziennikarze: Marzena Rogalska, Beata Sadowska, Jerzy Sosnowski i Marek Przybylik oraz Tatiana Mindewicz-Puacz, Antoni Piechniczek, Zbigniew Boniek i Bronisław Cieślak.

Lista spotkań autorskich: http://www.slaskczyta.pl/program/autorzy/

Na najmłodszych i nieco starszych czytelników czekać będzie wiele atrakcji, wśród nich m.in.: wydarzenia organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną – Czytelnia pod Sówką oraz Laboratorium Słowa – warsztaty typograficzno-literackie. Dariusz Rekosz zaprosi na spotkanie „Magia Słowa”, a Andrzej Żak opowie o swojej najnowszej książce wydanej z okazji 100-lecia niepodległości – „Kasztanka”. Całe klasy i rodziny będą mogły wziąć udział w Ostrym Dyżurze Literackim zorganizowanym przez portal czasdzieci.pl i dowiedzieć się, jakie książki wybrać, by uniknąć czytelniczej nudy lub by wreszcie pokochać czytanie. Do wspólnego czytania bajek oraz na warsztaty   z ich ilustrowania zaprosi Fundacja Miasto Słów. Patryk Obarski ze Stowarzyszenia Śląscy Blogerzy Książkowi opowie o ekranizacjach i adaptacjach, a Marcin Wilk ze Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury poprowadzi warsztaty, na których dzieci i młodzież dowiedzą się więcej o pracy tłumacza.                         

Na wybrane zajęcia, które odbędą się w piątek obowiązują zapisy: http://www.twojbilet24.pl/pl-rejestracja/187?event_id=66

Ważna informacja! Już po raz czwarty Śląscy Blogerzy Książkowi przeprowadzą na Targach wymianę książek i zapewne pobiją rekord z zeszłego roku.

Pełny program wydarzeń: http://www.slaskczyta.pl/program/wszystkie-wydarzenia2/

W przestrzeni Targów można będzie zobaczyć 7 wystaw, w tym wystawę zdjęć pochodzących z albumu „Polska 100 lat”  (wydawnictwa BOSZ),  wydanego dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wystawę przygotowaną przez Bibliotekę Śląską oraz wystawę poświęconą meczom piłkarskim Polski z Portugalią i Włochami na Stadionie Śląskim. OCHOROWICZÓWKA Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle przygotowało wystawę kilkudziesięciu prac najlepszych polskich artystów tego  nurtu – obrazy i grafiki m.in.: Siudmaka, Olbińskiego, Beksińskiego, Kołpanowicz, Szynkarczuka, Różalskiego.

Opracowano na podstawie informacji organizatora