Agfa po raz szósty w firmie Kseroplast-Plus
10 paź 2018 12:07

W firmie Kseroplast-Plus z podpoznańskiego Zakrzewa rozpoczął niedawno pracę jeden z pierwszych w naszym kraju ploterów hybrydowych Agfa Jeti Tauro 2500 LED. To szóste już rozwiązanie drukujące marki Agfa, dostarczone do tego przedsiębiorstwa na przestrzeni ostatnich 8 lat. Obecnie park sprzętowy firmy Kseroplast-Plus w zakresie druku inkjetowego w całości składa się z rozwiązań Agfa bazujących na technologii UV LED, przy czym najstarsze z nich pracuje tu od zaledwie 1,5 roku.
„Kseroplast-Plus to modelowy przykład klienta, który rozwija się i wchodzi na nowe rynki, systematycznie inwestując w kolejne, coraz bardziej zaawansowane i wydajne rozwiązania naszej marki – mówi Przemysław Arabski, kierujący działem druku cyfrowego Agfa w Polsce. – Gdy dostarczaliśmy tu pierwszy ploter w 2010 roku, Andrzej Wentland – właściciel firmy rozpoczynał swoją przygodę z techniką inkjet UV i jej zastosowaniem przy bezpośrednim zadruku podłoży sztywnych i giętkich. Patrząc wstecz, widać wyraźnie, jak długą i ciekawą drogę wspólnie przeszliśmy – od rozwiązań klasy entry-level i mid-level z serii Anapurna, zadrukowujących media o szerokości maksymalnej 2,05 m do wysokowydajnych produkcyjnych maszyn takich jak dostarczone w ostatnich miesiącach: Anapurna RTR3200i LED (o szerokości 3,2 m) i Jeti Tauro 2500 LED (o szerokości 2,5 m). (...)”.
„Wybór dostawcy, podobnie jak w przypadku wcześniejszych ploterów UV, był dla nas oczywisty. Z marką Agfa jesteśmy związani od niemal dekady, na szóstkę oceniamy współpracę z tym dostawcą, rośniemy dzięki inwestycjom w jego kolejne, coraz bardziej rozwinięte technologicznie rozwiązania, a nasz opiekun handlowy – Przemysław Arabski jest traktowany niemal jak członek naszej załogi (...)” – mówi Andrzej Wentland.
Ploter Jeti Tauro 2500 LED – podobnie jak pozostałe maszyny drukujące Agfa – został zainstalowany w nowej, oddanej w br. do użytku hali produkcyjnej. Jest wykorzystywany przede wszystkim do zadrukowywania mediów sztywnych, stanowiąc obecnie podstawę parku maszynowego Kseroplast-Plus w tym obszarze. Zastąpił on model Jeti Titan 3020 FTR, będąc rozwiązaniem – co podkreśla obsługujący je na co dzień Dawid Florek – szybszym i oferującym jeszcze wyższą jakość reprodukcji: „Nasza wydajność w zakresie mediów sztywnych wzrosła dzięki tej inwestycji o ok. 50 proc. i to pomimo faktu, że Tauro to urządzenie nieco węższe niż Titan. Na fakt ten wpływa m.in. konstrukcja urządzenia, pozwalająca na znacznie sprawniejsze podawanie i odbieranie brytów oraz zdecydowaną redukcję mediów giętkich przy rozruchu. Tauro to rozwiązanie ergonomiczne i proste w obsłudze, a przy tym ekonomiczne, gdyż wyeliminowano tu koszty związane z wymianą lamp UV. Zastąpiono je energooszczędnymi promiennikami UV LED, dzięki czemu nie jest już konieczne rozgrzewanie czy schładzanie całego systemu. Maszyna jest gotowa do pracy tuż po jej uruchomieniu”.
Jeti Tauro 2500 LED to ploter umożliwiający zadrukowywanie mediów giętkich o szerokości maks. 2,5 m. Przy podłożach sztywnych maks. format wynosi 4x2,54 m, a grubość – 5 cm. Urządzenie drukuje w 6 kolorach z dodatkową bielą, osiągając prędkość do 275 m2/h. Sterowane jest dedykowanym oprogramowaniem workflow – Asanti 3.0. „W naszym przypadku każda z maszyn jest zarządzana przez osobny RIP. To celowy zabieg, zwiększający elastyczność i autonomię produkcji poszczególnych ploterów” – dodaje Dawid Florek.
Maszyna pracuje tu od czerwca br. Pojawiła się w firmie zaledwie kilka miesięcy po wcześniejszej inwestycji w model Anapurna RTR3200 LED. „W tym drugim rozwiązaniu realizujemy większość prac z udziałem podłoży giętkich – tłumaczy Andrzej Wentland. – Ploter Tauro również je obsługuje, ale jego potencjał wolimy wykorzystać przede wszystkim na obsługę materiałów sztywnych, stanowiących gros naszej produkcji. Trzecia maszyna marki Agfa – ploter Anapurna H2050i LED, umożliwiająca zadrukowywanie zarówno mediów sztywnych, jak i giętkich – stanowi obecnie uzupełnienie naszego parku sprzętowego”.
Tak dynamiczny rozwój firmy Kseroplast-Plus i zakupy kolejnych maszyn drukujących oraz sprzętu do konfekcjonowania wydruków to efekt podobnej dynamiki rozwoju u jej klientów, zwłaszcza strategicznego odbiorcy, którym jest jedna z sieci handlu detalicznego. „Obsługujemy ją w 100 proc. w Polsce, gdzie firma ta posiada kilkaset sklepów. Zaś od kilku lat, m.in. poprzez oddział w Rumunii, wyposażamy też jej placówki w innych krajach (...). W planach jest wspólna ekspansja na nowe rynki, także zachodnioeuropejskie. (...) Co więcej, rozważamy otwarcie produkcji w naszym rumuńskim oddziale, by usprawnić logistykę związaną z obsługą zleceń na rynki bałkańskie. To jednak dopiero pieśń przyszłości” – mówi Andrzej Wentland.

Opracowano na podstawie informacji firmy Agfa