Mutoh i LEGO
12 paź 2018 10:40

Firma LEGO zwróciła się do Dirka Denoyelle, dyrektora generalnego Amazings (belgijskiego biura art & events), czy mógłby tworzyć spersonalizowane prezenty z klocków LEGO, np. z nadrukowanym logo lub nazwiskiem. Dirk i jego zespół wyruszyli więc na poszukiwanie drukarki, która odpowiadałaby ich potrzebom. Gdy znaleźli Mutoh ValueJet 426 UF, otworzyły się przed nimi nowe możliwości.

Dirk Denoyelle rozpoczął karierę w latach 90. XX w. jako komik stand-up i naśladowca znanych osób. Poza tym zawsze był zapalonym entuzjastą klocków LEGO z ponad 20-letnim doświadczeniem w budowaniu unikalnych kreacji LEGO. Od 2001 r. koncentruje się na humorystycznym prowadzeniu konferencji firmowych i eventów. Dzięki temu odkrył, że LEGO jest idealnym medium do przekazania jego przesłania.

Dirk jest także jednym z zaledwie 19 profesjonalistów z tytułem „LEGO Certified Professionals” na świecie.

„Wszystko zaczęło się od budowy popiersi 30 znanych osobistości z klocków LEGO. Każdy „LEGO Certified Professional” jest wybierany w oparciu o jego umiejętności budowania, entuzjazm dla systemu klocków LEGO oraz profesjonalne podejście do innych fanów LEGO i szerszej publiczności. Bycie certyfikowanym specjalistą LEGO wiąże się z odpowiedzialnością, ale otwiera także wiele nowych możliwości” - mówi Dirk Denoyelle.

Opierając się na swoim sukcesie jako „LEGO Certified Professional” i pracując dla firmy, Dirk dalej rozwijał wykorzystanie klocków LEGO podczas wydarzeń integracyjnych.

Następny poziom współpracy z LEGO pojawił się, gdy firma zapytała Dirka, czy mógłby tworzyć spersonalizowane prezenty z LEGO, z nadrukowanym na klockach logo lub imieniem.

„Ponieważ nigdy wcześniej tego nie robiliśmy i nie mieliśmy pojęcia, jak to zrobić, zleciliśmy druk specjalistycznej firmie. Po pierwszym zamówieniu pojawiły się kolejne, co wkrótce stało się bardzo interesującym biznesem. Jednak nie zawsze wszystko układało się tak, jak chcieliśmy. Na przykład jeden dostawca druku mógł drukować tylko na białych klockach. W innym przypadku jakość druku nie była taka, jak się spodziewaliśmy. Zdarzało się że nadruk pękał podczas łączenia klocków ze sobą” - tłumaczy Dirk Denoyelle.

Wkrótce Dirk zdał sobie sprawę, że outsourcing nie jest długoterminową strategią i że sami będą musieli zająć się drukiem.

„Przyjrzeliśmy się kilku maszynom i dostawcom, lecz znalezienie drukarki, która nie tylko zmieści się w naszym biurze, ale także zapewni dobrą jakość, było sporym wyzwaniem. Mutoh okazał się być jedynym dostawcą, który miał drukarkę mogącą zaspokoić nasze potrzeby. Współpracowaliśmy już z marką Mutoh w poprzedniej firmie eventowej (...). Ostatecznie zdecydowaliśmy się na drukarkę LED-UV Mutoh ValueJet 426UF w rozmiarze A3 + z kilku powodów. Jednym z nich jest jej kompaktowość, dzięki czemu mogliśmy zainstalować drukarkę na szafce w naszym biurze.”

Innymi ważnymi kryteriami dla firmy Amazings były czas utwardzania i przyczepność atramentu do klocka LEGO.

„Gdy zlecaliśmy nadruki na zewnątrz, zaobserwowaliśmy, że przyczepność farby nie była dobra. Mogliśmy dosłownie zeskrobać obraz z klocków, a to nie było dla nas dopuszczalne. Dzięki technologii utwardzania LED-UV w drukarce Mutoh ValueJet atrament natychmiast wysycha i przylega bardzo dobrze do klocków LEGO, które są wykonane z ABS. Drugą zaletą utwardzania lampami LED jest fakt, że nie generuje się ciepło, co czyni ją idealnym rozwiązaniem do drukowania na materiałach z tworzyw sztucznych takich jak LEGO.”

Klocki LEGO są dostępne we wszystkich rozmiarach i kolorach, zatem dodatkowy biały atrament w maszynie jest koniecznością.

„Dzięki białemu atramentowi nie musimy ograniczać naszej wyobraźni. Nie ma znaczenia, jaki kolor mają klocki; możemy wydrukować na nich dowolny obraz lub logo z zadziwiającym poziomem szczegółowości. Aby dać przykład, mały tekst, który jest nieczytelny gołym okiem, jest nadal czytelny przy użyciu szkła powiększającego. Oto jak wysoka jest jakość druku tego urządzenia.

Mutoh ValueJet VJ-426UF umożliwił nam znalezienie nowych możliwości i rozwój naszej firmy - konkluduje Dirk Denoyelle.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium