Odszedł Andrzej J. Gosk
3 gru 2018 11:45

22 listopada 2018 r. w wieku 74 lat odszedł Andrzej J. Gosk, pomysłodawca i założyciel firmy SCORPIO Sp. z o.o. Wyjątkowy człowiek z niesamowitą energią, kreatywnością i pionierskim duchem.

Andrzej J. Gosk był związany z drukarstwem od 1962 roku. Źródłem przygody z poligrafią stał się łódzki „Poligrafik”, gdzie był słuchaczem, a następnie wykładowcą. Dalszych doświadczeń w zawodzie nabywał nie tylko w Polsce, ale także w krajach Europy Zachodniej i USA.

Istotny impuls do uruchomienia dzieła jego życia - SCORPIO Sp. z o.o. - dały wcześniejsze poligraficzne inicjatywy biznesowe takie jak polonijno-zagraniczna Drukarnia ETIPOL w Białymstoku i niemiecka firma handlowa SCANEX.

Pomysłodawca powstania w 1993 r. wydawnictwa Polski Drukarz i jego sztandarowego tytułu „Świat Druku”, które w tym roku obchodziły jubileusz 25-lecia.

W 1999 r. wspólnie z firmą BASF Drucksysteme GmbH założył spółkę BASF Poligrafia Polska; efektem tej wieloletniej partnerskiej współpracy było także powstanie w 2006 r. na Słowacji firmy SCORPIO Slovensko.

Oprócz inicjatyw biznesowych Andrzej J. Gosk włączał się w organizowanie reprezentacji interesów przemysłu poligraficznego – w 1992 r. był aktywnym uczestnikiem grupy inicjującej powstanie Polskiej Izby Druku. W 1995 r. brał udział w zebraniu założycielskim Zrzeszenia Polskich Fleksografów, a także Fundacji Rozwoju Kadr Poligraficznych powołanej do życia w 1999 r.

Od 1994 r. członek Klubu Rotary - stowarzyszenia przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów z całego świata. Jako osoba aktywnie wspierająca wyższe szkolnictwo poligraficzne, w maju 2007 został odznaczony tytułem ,,Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej”. W 2010 r. za wkład w rozwój rodzimej branży poligraficznej otrzymał z rąk kanclerza Jacka Kuśmierczyka tytuł Kawalera Bractwa Gutenberga.

Pogrzeb Andrzeja J. Gosk odbędzie się 7 grudnia o godz. 12.30 w Łodzi, Cmentarz Komunalny DOŁY, kaplica od ul. Smutnej.

cript>