Pierwszy Mutoh ValueJet serii MH
4 gru 2018 13:14

Mutoh Europe poszerzył swoje portfolio drukarek wielkoformatowych ValueJet o nową serię urządzeń o symbolu MH. Dostępny jest już pierwszy model – Mutoh ValueJet 1627MH.

Ploter dzięki całkowicie nowym rozwiązaniom łączy najlepsze cechy ploterów żywicznych i ekosolwentowych oraz ploterów LED. Tak jak w technologii LED UV umożliwia zadruk różnego rodzaju podłoży. Natomiast w odróżnieniu od niej pozwala zachować fakturę materiału, gdyż atrament wchłania się w podłoże, a nie jest utrwalany na jego powierzchni.

Mutoh ValueJet 1627MH jest 64-calową (1625 mm) hybrydową (rolowo-stołową) drukarką wielkoformatową, wyposażoną w system suszenia gorącym powietrzem na całej szerokości roboczej (tzw. nożem powietrznym – ang. air knife). Dzięki temu i nowym atramentom wydruki są już suche, kiedy wychodzą z drukarki.

Zupełnie nowe atramenty MP-31 na bazie żywicy umożliwiają bezpośrednie drukowanie na sztywnych i giętkich podłożach. Mutoh ValueJet 1627MH jest wyposażony w atramenty w kolorach CMYK oraz białym.

Symbol MP w nazwie atramentów oznacza Multi-Purpose (różne przeznaczenie), co odnosi się do ich unikalnych możliwości i wyjątkowej wszechstronności. Atramenty umożliwiają bezpośrednie drukowanie na białych, przezroczystych i kolorowych podłożach, w tym na płycie piankowej, tekturze, panelach aluminiowych, a nawet na arkuszach akrylowych i sztywnych arkuszach do termoformowania (PVC, PS, PP, APET, PLA). Możliwe jest także drukowanie na białych, kolorowych i przezroczystych podłożach z roli, w tym na nośnikach wrażliwych na ciepło, foliach termokurczliwych i materiałach PVC-free nadających się do recyklingu. Atramenty Mutoh serii MP-31 odznaczają się odpornością na światło UV do 2 lat na zewnątrz bez laminowania. Wszystkie atramenty są pakowane po 500 ml. Warto wspomnieć, że kolor biały jest stale recyrkulowany.

Atramenty MP-31 są również niezwykle rozciągliwe i kurczliwe, dzięki czemu nadają się do zastosowań o dużej rozciągliwości takich jak aplikacje samochodowe, a także do aplikacji termo/próżniowo i termokurczliwych. Inną wyjątkową ich cechą jest zachowanie naturalnej tekstury i wyglądu podłoży, w tym matowego lub błyszczącego wyglądu np. skóry.

Dzięki opisanym możliwościom można drukować wielowarstwowo, czyli:

  • tylko CMYK

  • BIAŁY poddruk + CMYK

  • CMYK + nadruk (np. na mediach przezroczystych oglądanych „od tyłu”)

  • CMYK + biały + CMYK (np. na mediach przezroczystych oglądanych z obu stron)

  • tylko BIAŁY (np. na gotowych przedmiotach posiadających już jakiś kolor lub wzór)

Mutoh ValueJet 1627MH jest wyposażony w piezoelektryczną głowicę drukującą typu „drop-on-demand” umożliwiającą drukowanie w rozdzielczości do 720x1440 dpi, dzięki czemu nadaje się do najwyższej jakości wydruków oglądanych z bliskiej odległości.

Głowice generują zmienną wielkość kropli atramentu od 4 do 21,3 pikolitra. Dzięki oprogramowaniu jest możliwość niezależnej regulacji wielkości kropel wychodzących z poszczególnych dysz. Wielkość kropli jest dostosowywana w zależności od drukowanej grafiki.

VJ-1627MH w konfiguracji CMYK pozwala na druk z prędkością do 12 m²/h przy rozdzielczości 720x720 dpi.

Mutoh poprawił też interfejs użytkownika, wdrażając półautomatyczne cykle czyszczenia oraz automatyczny pomiar wysokości nośnika. Udoskonalono również regularne funkcje konserwacji. Maszyna jest wyposażona w lewą i prawą pokrywę konserwacyjną. Operator może ponadto np. sam wymienić wycieraczkę do czyszczenia głowicy drukującej.

W przypadku druku na materiałach sztywnych ploter może być wyposażony w regulowane, modułowe stoły. Jeżeli nie są wykorzystywane, można je złożyć, aby zajmowały mniej miejsca.

Mutoh ValueJet 1627MH obsługuje sztywne podłoża o grubości maks. do 16 mm i wadze maks. do 15 kg. Opcjonalny system wyrównania nośnika może być zamontowany w celu łatwego wyrównania materiału z przodu, co umożliwia doskonałe dwustronne drukowanie.

W przypadku druku z roli VJ-1627MH może być wyposażony w automatyczny system o udźwigu do 30 kg do zwijania gotowych wydruków. Przełączanie pomiędzy konfiguracją sztywną i rolową jest szybkie i proste dla operatora.

Nowe urządzenie znajdzie zastosowanie w drukarniach wielkoformatowych i agencjach reklamowych przy produkcji zarówno wewnętrznych, jak i długotrwałych wydruków zewnętrznych. Może być również wykorzystywane przy produkcji krótkoterminowej prototypów opakowań lub niestandardowych etykiet, a także w niskonakładowej grafice termoformowanej.

Mutoh ValueJet serii MH można też wykorzystywać do zadań specjalnych, czyli zadruku materiałów, których w technologii ekosolwentowej nie można zadrukować. Stanowi więc alternatywę dla rozwiązań LED-UV.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium

error: Kopiowanie zabronione!
cript>