Święty Mikołaj też może być zielony
21 gru 2018 14:46

Firma Sharp Energy Solutions dostarczyła 135 paneli fotowoltaicznych do SantaPark Arctic World w Rovaniemi (Laponia) – rodzinnym mieście Świętego Mikołaja w północnej Finlandii. Rozwiązanie wykorzystujące energię słoneczną umożliwi SantaPark Arctic World zaoszczędzenie setek kilogramów węgla dziennie, znacząco zmniejszając emisję dwutlenku węgla, oraz pomoże zachować delikatne środowisko Arktyki dla następnych pokoleń.

SantaPark Arctic World oferuje szereg ekscytujących przeżyć ponad 100 tys. gości z 70 krajów świata, aby mogli doświadczyć świątecznej atmosfery Bożego Narodzenia. Jednak zmiany klimatyczne powodują globalny wzrost temperatury i stanowią coraz większe zagrożenie dla arktycznej przyrody, a fiński instytut meteorologii przewiduje drastyczny spadek opadów śniegu w ciągu następnych 100 lat.

Zrównoważony i odpowiedzialny rozwój stanowi priorytet dla SantaPark Arctic World, a panele słoneczne firmy Sharp wraz z ogrzewaniem geotermalnym zapewniają hotelowi Arctic Treehouse rozwiązanie przyjazne dla środowiska, jednocześnie gwarantując gościom wyjątkowy komfort.

Ze względu na swoje położenie na północnym kole podbiegunowym SantaPark Arctic World przeżywa 52 dni w roku, kiedy słońce nie zachodzi za horyzontem, i 52 dni w roku, kiedy słońce nie wschodzi. Oznacza to, że w środku lata produkcja energii trwa przez wiele tygodni, a panele wytwarzają około 280 kWh z systemu o mocy znamionowej 43 kWp dziennie.

Układ 135 paneli fotowoltaicznych NU-RD300 firmy Sharp w hotelu został specjalnie zaprojektowany przez firmę instalatorską PlayGreen, aby zapewnić produkcję maksymalnej ilości energii od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych poprzez skierowanie połowy paneli na południowy wschód, a drugiej połowy na południowy zachód. Panele fotowoltaiczne firmy Sharp zostały wybrane ze względu na ich odporność na ekstremalne warunki pogodowe panujące na kole podbiegunowym, a także ze względu na ich elegancki, całkowicie czarny design, który spełnia najwyższe standardy estetyki SantaPark Arctic World.

Oficjalny fiński Święty Mikołaj w związku ze zmianami klimatycznymi, które mają bezpośredni wpływ na jego miasto, bardzo poważnie podchodzi do kwestii ochrony środowiska. Skomentował: „Boże Narodzenie jest tuż za rogiem i nadszedł czas, aby zatroszczyć się o swoich przyjaciół, najbliższych i osoby potrzebujące pomocy. Święta to czas obdarowywania innych, a dla nas czas zmiany sposobu myślenia i odczuwania, by otaczać opieką drogie osoby przez cały rok. Bardzo ważne jest zadbanie o siebie nawzajem oraz troska o środowisko. Zaczyna się od podjęcia małych kroków i dokonania właściwych wyborów, aby każdemu zapewnić lepsze i bezpieczniejsze środowisko”.

Więcej informacji na temat SantaPark Arctic World można znaleźć na stronie internetowej: https://santaparkarcticworld.com/

Opracowano na podstawie informacji firmy Sharp

cript>