Wodna przygotowalnia CtP w Duni Poland
13 lut 2019 11:04

Firma Duni przeszła na technologię CtP wytwarzania matryc fotopolimerowych. Głównym celem inwestycji we własną przygotowalnię wodną było zwiększenie efektywności i niezależności działu prepress oraz zminimalizowanie negatywnego wpływu wytwarzania płyt fleksograficznych na środowisko. Przygotowalnia Duni pracuje obecnie na płytach Toyobo wymywanych wodą.

O konieczności zmian w technologii przygotowywania matryc wspomina w rozmowie Paweł Leszczyk, efficiency manager w Duni Poland: „Nasze dotychczasowe urządzenia CtF do naświetlania i wywoływania były już stare. To powodowało rosnące problemy związane z zakupem części zamiennych i serwisem tych urządzeń. Nie sprawdził się u nas również model współpracy z zewnętrzną przygotowalnią. Rosnące normy związane z ochroną środowiska, konieczność ograniczenia środków chemicznych, oszczędności energii w procesie produkcji oraz potrzeba większej elastyczności działania ostatecznie przekreśliły erę analogową w naszej przygotowalni.”

Dostawcą rozwiązań uszytych na miarę potrzeb jest Print Systems. Nowa przygotowalnia została wyposażona w nowoczesne urządzenia: naświetlarkę wraz z sekcjami suszenia EXPOSURE 80, wymywarkę Quicker SILVER 80 oraz Laser Amsky Aura 800S wraz z oprogramowaniem RIP. Cechami wspólnymi urządzeń są łatwa obsługa i szybki proces instalacji. Print Systems przeprowadził indywidualne szkolenia personelu przygotowalni oraz zapewnił stałe wsparcie techniczne realizowane przez doświadczonych doradców. Wszystkie urządzenia objęte są serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym realizowanym przez Print Systems na miejscu u klienta.

„Decyzję o współpracy z Print Systems podjęliśmy na podstawie wnikliwej analizy dostępnych na rynku rozwiązań. O ostatecznym wyborze dostawcy zdecydowała dotychczasowa współpraca z firmą oparta na profesjonalnym wsparciu technicznym, zapewnienie szybkiego serwisu urządzeń na miejscu oraz modyfikacja RIP-a pod nasze wymagania i metody pracy. Duże znaczenie miały też cena rozwiązania oraz warunki wdrożenia technologii” - mówi Paweł Leszczyk.

Duni podsumowuje rezultaty pracy nowej, wodnej przygotowalni CtP. Dane produkcyjne wskazują na skrócenie czasu przygotowania formy drukowej o ok. 40 proc. Każda płyta wychodzi za pierwszym razem bez błędów, co zdecydowanie zmniejsza ilość odpadów. Inwestycja wpłynęła pozytywnie na zmianę organizacji pracy w przygotowalni z pracy dwuzmianowej na jednozmianową. To generuje duże oszczędności kosztów pracy. Operatorzy doceniają wyższy komfort obróbki matryc. Teraz jest im łatwiej kontrolować cały proces, który wymaga mniej czynności manualnych.  Przejście na technologię cyfrową obróbki matryc to znaczący krok do zwiększenia efektywności i konkurencyjności produkcji w Duni.

Duni to wiodący dostawca produktów w branży „wszystko do nakrycia stołu”. Firma rozpoczęła działalność w Polsce 26 lat temu stawiając na dynamiczny rozwój produkcji serwetek, talerzy i zestawów produktów typu display. Obecnie Duni Poland posiada 36 nowoczesnych maszyn, a zatrudnienie przekracza 450 osób.

Opracowano na podstawie informacji firmy Print Systems

error: Kopiowanie zabronione!