Najnowsza wersja rozwiązania Canon do obsługi dokumentów w chmurze
21 lut 2019 10:36

Canon wprowadza kolejną generację rozwiązania uniFLOW Online – 2019.1 – do zarządzania i przetwarzania dokumentów firmowych w chmurze. Zaprojektowany z myślą o zaspokojeniu coraz bardziej wymagających potrzeb klientów biznesowych, uniFLOW Online 2019.1 oferuje partnerom scentralizowane funkcje zarządzania, które usprawniają integrację, zwiększają produktywność i pomagają firmom precyzyjnie kontrolować koszty, a dzięki łatwiejszej konfiguracji i większej elastyczności partnerzy mają możliwość rozwijania swojej oferty i wyróżnienia się na tle konkurencji.

Uzyskanie akredytacji dla partnerów zostało maksymalnie uproszczone – teraz wystarczy szkolenie e-learningowe z zakresu instalacji, konfiguracji i zarządzania urządzeniami. Uproszczona jest także bieżąca obsługa. Narzędzie Device Setup Utility, które od teraz wspiera urządzenia obsługujące eULM, pozwala partnerom na szybkie dodawanie i aktualizację kilku urządzeń jednocześnie. Dodatkowo przycisk Online Setup skraca czas podłączenia urządzenia do systemu, łącząc je z uniFLOW Online bezpośrednio z poziomu pulpitu maszyny. To sprawia, że obsługa całego systemu do zarządzania drukiem jest jeszcze bardziej intuicyjna. Brak posiadania specjalistycznego wsparcia technicznego po stronie klienta generuje niemal natychmiast realne oszczędności – zarówno w małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstwach.

Wraz z nową wersją rozwiązania partnerzy będą mogli skorzystać z trzech planów taryfowych dostosowanych do potrzeb klientów:

  • podstawowe drukowanie (Basic Printing),

  • podstawowe skanowanie (Basic Scanning),

  • zaawansowane skanowanie (Advanced Scanning).

uniFLOW 2019.1 umożliwia klientom intuicyjne przeglądanie, drukowanie i kolejkowanie dokumentów przechowywanych nie tylko lokalnie, ale również w usługach chmurowych bez konieczności inwestowania w zewnętrzne serwery i infrastrukturę IT.

Sean Hunt, product marketing manager, Canon Europe, powiedział: „Naszym celem jest dostarczenie partnerom solidnych rozwiązań, które pozwolą im konkurować w szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowym. Dzięki uniFLOW 2019.1 partnerzy mogą oferować kompleksowy pakiet do obsługi procesów skanowania i druku, wspierając tym samym klientów, którzy coraz częściej przenoszą swoje usługi IT do środowisk chmurowych. Elastyczne modele subskrypcyjne dla użytkowników dodatkowo zwiększają konkurencyjność i pozwalają generować oszczędności, niezależnie od skali działalności firmy”.

Partnerzy mogą jeszcze bardziej zwiększyć efektywność przetwarzania cyfrowych dokumentów u swoich klientów, integrując rozwiązanie uniFLOW 2019.1 z urządzeniami wielofunkcyjnymi (MFP) Canon. Zgodność z popularnymi rozwiązaniami chmurowymi, m.in. Dropbox, Google Drive czy Microsoft OneDrive, sprawia, że skanowanie i drukowanie dokumentów przechowywanych online jest bardzo intuicyjne. Z kolei mniejsze ryzyko błędów operacyjnych i ograniczenie interwencji technicznych pracownika on-site daje partnerom więcej możliwości wsparcia obsługi kluczowych dla firmy procesów.

uniFLOW 2019.1 umożliwia także bardziej przejrzystą kontrolę kosztów generowanych przez organizację, poszczególne działy oraz indywidualnych pracowników.

Z perspektywy naszych partnerów uniFLOW 2019.1 to intuicyjne w obsłudze i personalizowane rozwiązanie do przetwarzania i zarządzania dokumentami w chmurze, które może być dostosowane do potrzeb firm bez względu na skalę ich działalności” – podsumował Sean Hunt.

Opracowano na podstawie informacji firmy Canon

 

 

error: Kopiowanie zabronione!